Izbica Izbica

Autor:

Rafał Hetman

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2021
Wydawnictwo
Ilość stron
344
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 27,69 zł
Audiobooki mp3
za 34,63 zł
Nasza cena: 25,16 zł 39,90 zł Taniej o: 37%

Izbica to na pozór zwyczajna wieś na Lubelszczyźnie. Ale jej domy i ziemia skrywają wiele tragicznych historii, które od ponad 70 lat są wypierane przez tutejszych mieszkańców. Czy jednak unikanie problemu jest dobrym rozwiązaniem? Czy kiedykolwiek przyniosło ukojenie?

"Izbica, Izbica" autorstwa Rafała Hetmana to opowieść o liczącej dzisiaj niespełna dwa tysiące mieszkańców miejscowości powiatu krasnostawskiego, gdzie przed wojną funkcjonowała dość liczna i prężna społeczność żydowska. Kres jej działaniu położył niemiecki okupant - II wojnę światową przeżyło zaledwie dwudziestu paru tutejszych Żydów.

Izbicka ziemia była zresztą świadkiem wielu innych zbrodni hitlerowców, bo ci stworzyli tutaj punkt przejściowy dla Żydów wysłanych do obozów koncentracyjnych. Wielu z nich nigdy tam jednak nie dotarło i szacuje się, że na izbickim kirkucie Niemcy rozstrzelali ponad 4 tysiące Żydów. O tamtych czasach chcieliby zapomnieć także Polacy, bo na ich sumieniu spoczywają z kolei rozkopane przez poszukiwaczy złota żydowskie groby, synagoga przekształcona w szalet czy zdewastowane żydowskie domy i mieszkania. O tym jednak nikt nie chce tutaj pamiętać.

Autor zastanawia się, jak wydarzenia z czasów wojny i okresu tuż po niej do dnia dzisiejszego wpływają na losy mieszkańców Izbicy, a jednocześnie podejmuje się karkołomnej próby zmierzenia się z tamtymi latami, usiłując znaleźć odpowiedzi na trudne pytania. Czy uda mu się jednak przebić przez mur budowany konsekwentnie przez ponad 70 lat?


O książce

To jedno z tych miasteczek, których były przed wojną dziesiątki, tych, gdzie jidysz rozbrzmiewał na ulicy częściej niż polski. W historii Zagłady zapisało się jako jedno z miejsc najstraszniejszych, w historii polskiej pamięci o żydowskich współobywatelach wydaje się zupełnie zatarte. Rafał Hetman przypomina – sobie i nam – dlaczego powinniśmy o Izbicy wiedzieć. I co z tą wiedzą zrobić osiemdziesiąt lat po wojnie, kiedy wśród nas wciąż wielu jest takich, którzy wypierają historyczne fakty w imię spokoju sumienia.

Magdalena Kicińska


O autorze

Rafał Hetman - dziennikarz, bloger, pisarz. Współpracował z takimi gazetami, jak "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Polska the Times", "Angora" i "Chidusz". Od 2013 r. prowadzi blog CzytamRecenzuje.pl poświęcony literaturze faktu, a także angażuje się w inicjatywy promujące czytelnictwo.

Szczegóły

Pokaż więcej

  • Tytuł: Izbica, Izbica
  • Autor: Rafał Hetman
  • Wydawnictwo Czarne
  • Seria Sulina
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2021
  • Ilość stron: 344
  • Format: 125 x 195
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788381911962
  • Język: polski
  • ISBN: 9788381911962
  • EAN: 9788381911962
  • Wymiary: 125 x 195 x 21 mm
  • Dane producenta: Wydawnicto Czarne Sp. z o.o., Wołowiec 11, 38-307 Sękowa, Polska, sekretariat@czarne.com.pl, tel. 48 515 274 298

Recenzje książki Izbica Izbica (5)

  1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 4/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez Michał W. w dniu 2021-05-07
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

    „Izbica, Izbica żydowska stolica”. Tak o tym niewielkim miasteczku położonym na trasie Lublin-Zamość mówiło się przed wojną, ponieważ ponad 90% jej mieszkańców stanowili Żydzi. Dziś nie ma po nich praktycznie śladu. „Izbica, Izbica” to książka, w której Rafał Hetman przedstawia, jak wyglądały relacje polsko żydowskie w tej miejscowości.

    Rafał Hetman urodził się w 1987 roku. Od 2013 roku prowadzi blog o literaturze faktu CzytamR[Adres usunięty], który w rankingu magazynu “Press” zajął III miejsce wśród najlepszych polskich blogów książkowych. Jako dziennikarz jeździł do Izraela, Egiptu i Hiszpanii. Publikował [Adres usunięty]. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Polska the Times”, „Angorze” i magazynie „Chidusz”. Autor inicjatyw promujących czytelnictwo. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego.

    Autor w kolejnych rozdziałach opisuje jak wyglądały relacje polsko żydowskie w przededniu drugiej wojny światowej, w trakcie jej trwania, a także w latach powojennych. Co ważne, Hetman oddaje głos zarówno Polakom jak i Żydom. Możemy zatem przeczytać o naszych rodach, którzy wydawali Niemcom swoich żydowskich sąsiadów, ale także o Polakach, którzy ukrywali Żydów, co pozwoliło im przeżyć wojnę. Najciekawiej wypadają rozdziały, w których wypowiadają się obecni mieszkańcy Izbicy. Autor nie bał się poruszyć w rozmowach z nimi trudnych tematów, pomimo tego, że nikt nie chce głośno mówić o pewnych sprawach. Tylko co odważniejsi wspominają o sąsiadach, którzy nagle stali się bogaci po tym, jak wprowadzili się do opuszczonego żydowskiego domu. Nieliczni z rozmówców mówią o zabawach na terenie kirkutu, o wykorzystywaniu macew w gospodarstwie i o poszukiwaniach złota w żydowskich grobach. Wszystko to jednak jest owiane nutą tajemnicy.

    Jeżeli chodzi o minusy tej lektury, to zabrakło mi rozdziału poświęconego gettu tranzytowemu w Izbicy. Kilkakrotnie w książce wspomina się o jego istnieniu, ale nie na tyle, żeby uznać ten temat za wyczerpany.

    Jako ciekawostkę dodam, że Rafał Hetman w „Izbicy, Izbicy” wspomina o dwóch wizytach w tym miasteczku osób, o których wspominałem już na tym blogu i które przyczyniły się do powstania dwóch opisywanych tu książek: „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce” Mordechaja Canina i „Lublin 1940. Max Kirnberger – fotografie getta”.

    „Izbica, Izbica” to rewelacyjny reportaż. Nie da się ukryć, że jest to kolejna kontrowersyjna książka na polskim rynku, która porusza problem relacji polsko żydowskich i na pewno przez wiele osób zostanie uznana za stek bzdur. Nie wolno jednak zapominać, że chociaż Polacy mają ogromne zasługi w ratowaniu ludności żydowskiej w czasie wojny, o czym świadczy największa liczba polskich drzewek w Jad Waszem, to i wśród naszych rodaków zdarzały się kanalie. Nie możemy wypierać ze świadomości tego faktu, podobnie jak problemu pedofilii w kościele katolickim lub brania łapówek przez lekarzy. Dlaczego cieszę się, że taka lektura ukazała się i mam nadzieję, że przyczyni się ona do zwiększenia świadomości w naszym kraju. Polecam.

    Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez Kacper S. w dniu 2021-08-01
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    "Izbica, Izbica" Rafał Hetman

    Izbica to niewielkie miasteczko na wschodzie Polski, miasteczko naznaczone tragiczną historią. Niegdyś w 95% zamieszkane przez Żydów, których obecnie nie ma wcale. Śladów po nich również niewiele. Wszystkiemu położyła kres wojna i Holokaust - "Miasteczko było żydowskie odkąd, prababka pamiętała. A potem wystarczyło tysiąc czterdzieści dziewięć dni, żeby Żydzi na zawsze z niego zniknęli".

    "Izbica, Izbica" to genialnie poprowadzony reportaż o losach byłych mieszkańców tego małego, lubelskiego miasta, zdradzie, zemście, nienawiści, ale też sprawiedliwości i współczuciu. Ważnym aspektem w książce jest pamięć, a czasami, tak jak po części w przypadku Izbicy, jej brak. Autor w pewien sposób chce nam pokazać, że trzeba pamiętać o historii swojej miejscowości, o jej dawnych mieszkańcach, upamiętnić ich choćby przez zapalenie symbolicznej świeczki.

    Reportaż ten nie porusza tematów łatwych. Rafał Hetman ze strony na stronę coraz to bardziej wstrząsa czytelnikiem. Niektóre wydarzenia, które rozegrały się w Izbicy, podczas II wojny światowej paraliżują, wciskają w fotel, nam jako współczesnym ludziom trudno w to uwierzyć. Tragiczne przeżycia izbiczan czynią lekturę bardzo ciężką. Historia żydowskiego miasteczka z pewnością rozerwie serce niejednemu. Najbardziej porażającym dla mnie elementem książki było to, że czaszki Żydów znajdowane przez dzieci służyły do zabawy, gry w piłkę nożną...

    Ta książka należy do tych bardzo emocjonujących, dających do myślenia, otwiera ona nam oczy na to, jak zły jest antysemityzm, który był bezpośrednią przyczyną zagłady narodu żydowskiego.

    Podczas czytania "Izbicy, Izbicy" zauważyłem, że Rafał Hetman ma świetny warsztat literacki, lekkie pióro, które pomaga czytelnikowi łatwiej zagłębić się w opowiedziane historie, a także lepiej zrozumieć pewne kwestie poruszone w utworze.

    W trakcie lektury widać także, że autor włożył ogrom w pracy w zebranie materiału potrzebnego do stworzenia książki. Wszystko jest przemyślane, dopięte na ostatni guzik.

    Polecam i radzę przygotować się na coś mocnego.

    ⭐8,5/10

    Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Czarne.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez Kamila K. w dniu 2021-07-28
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Izbicę nazywano żydowską stolicą, a potem wystarczyło tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by pozbyć się z niej wszystkich Żydów. Szukano ukrywających się ludzi po lasach, odkrywano kolejne kryjówki w domach, Niemcy i Polacy łapali, okradali, a potem skazywali na śmierć (czy to w zbiorowej mogile na żydowskim cmentarzu, czy wsadzając ich do wagonów). Miasto, gdzie tysiące Żydów miało swoje domy, odwróciło się od nich. Sąsiedzi stali się wrogami, a współczucie znajdowali u nielicznych. Jeszcze mniej osób natomiast było gotowych zaryzykować własne życie, by spróbować im pomóc, ale w końcu „Żydy" były chciwe, kradły i upuszczały z dzieci krew, jak głosiła niemiecka propaganda.

    Przez izbickie getto tranzystor przeszło około dwudziestu pięciu tysięcy Żydów z Europy. Ilu z nich przeżyło? Nie jest powiedziane. Wiemy jednak, że z około czterech tysięcy żydowskich mieszkańców wojnę przetrwały dwadzieścia trzy osoby. A czy później dla tej garstki osób wyzwolenie oznaczało możliwość powrotu do domu? Antysemityzm wciąż był żywy, żydowskie domy miały już nowych mieszkańców, a zbiorowe mogiły były rozkopywane w poszukiwaniu kosztowności. Ludzie grzebali w szczątkach, by się wzbogacić. Wystarczyła większa ulewa, by żydowski cmentarz wypłukiwała woda, a kości wychodziły na wierzch. Potem w jego miejscu w dzień bawiły się dzieci a po nocy można było odnaleźć butelki z alkoholem. Dopiero lata później miejsce to doczekało się większego szacunku, ale w Izbicy Żydów już wtedy nie było, choć przed wojną stanowili dziewięćdziesiąt pięć procent mieszkańców.

    Rafał Hetman tego wszystkiego jednak nie ocenia. Mówi jak było bez żalu czy gniewu. Przeszukuje stare zapisy i rozmawia z ludźmi, a efekt swojej pracy podaje w sposób zaskakująco lekki. Jego reportaż czyta się szybko i mogę wręcz powiedzieć, że płynie się przez niego, choć dotyczy tak istotnych tematów. Nawet w bibliografi czuć serce autora, bo nie poprzestaje na suchym podaniu tytułów publikacji, do których sięgnął, a dodaje tam coś od siebie, byśmy lepiej mogli się w niej odnaleźć. To jego debiut, więc skręca mnie z ciekawości, co ofiaruje nam następnym razem.

    Dodam jeszcze, że słowa „(...)nie wiem, czy Pan to będzie chciał zanotować, bo to znów nie świadczy dobrze o Polakach" uderzyły we mnie bardzo mocno, bo lubimy udawać, że byliśmy w tej wojnie tymi najbiedniejszymi, choć najlepszymi. Jakby Polacy nie wydawali swoich przyjaciół dla własnych korzyści, jakby sami ich nie zabijali. Nie mamy prawa oceniać postawy ludzi, którzy żyli w tak ekstremalnych czasach, ale oceniać możemy ludzi, którzy obecnie próbują zapomnieć o tej części historii. Którzy udają, że nic takiego nie miało miejsca lub temat bagatelizują, choć jesteśmy winni Żydom pamięć. Byli sąsiadami naszych przodków i cierpieli w sposób, jaki dla nas jest niewyobrażalny. Ku przestrodze powinniśmy mieć tego świadomość. Rafał Herman natomiast subtelnie zwraca na to uwagę.

    „Izbica, Izbica" to pozycja mocna i ważna. Mamy w niej zarysy biografi kilku istotnych w żydowskiej historii Izbicy osób; mamy okrucieństwa, jakich Żydzi doświadczyli; mamy chęć zemsty i mamy bezczeszczenie zwłok czy brak poszanowania dla miejsc równie ważnych (czy symbolicznych) jak cmentarz czy cerkiew. Ode mnie możecie usłyszeć jedno — czytajcie.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez Monika B. w dniu 2021-05-18
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

    Każdy z nas zna chyba literaturę, która mimo określonego z góry gatunku, w ogóle go nie przypomina, lub robi to tylko w części. Właśnie z tym spotykałam się nagminnie przy książkach historycznych i reportażowych, a nie czytałam ich jakoś niezwykle wiele. Wiele z nich było wręcz definicją kiepskiego research'u, co było widać po bibliografii, jaką umieszczali na końcu. Tu jednak, całe szczęście, mamy całkowite przeciwieństwo tego, co opisałam wyżej. Historie przedstawione chwytają za serce i nie puszczają, pióro, mimo trudnej tematyki jest lekkie, nie sprawia trudności w czytaniu, wręcz sprawia, że wszystko jest znacznie przystępniejsze dla typowego laika, który na co dzień nie para się książkami tego typu. Nie ma lani wody, ani wymijania faktów. Dostajemy porządna dawkę wiedzy o okrutnych i niewyobrażalnych wydarzeniach przeszłości, co pozwala nam inaczej spojrzeć na teraźniejszość. Coś wspaniałego, godnego polecenia każdemu, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o międzywojennych wydarzeniach. Polecam całym sercem.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena: 5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Dodana przez Anna G. w dniu 2021-08-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

    Małe miasteczko Izbica. Tam, gdzie ludzie żyli, pracowali, kochali się, nienawidzili… ot, zwyczajne miasto, jakich tysiące w Polsce. Pewnie byłoby jak zwykle gdyby nie przyszła wojna. Która zmieniła wszystko. Kiedy już nie było nasze ale polskie i żydowskie. „Kiedy Tojwi dotarł do Izbicy, zdał sobie sprawę, że nikt na niego nie czeka. Tojwi zrozumiał, że nie otworzą się przed nim żadne drzwi w rodzinnym mieście. Nawet w jego dawnym domu mieszkał już ktoś obcy”. A przed wojną razem z innymi oglądał „Dybuka” (genialny film). A teraz stał się obcym, zbędnym. I tak się stało z kilkoma tysiącami, którzy przeżyli wojnę. Rafał Hetman w swojej książce przytacza Tojwiego i innych, którzy stracili wszystko i wszystkich. Których nic w rodzinnych miejscowościach nie czekało, co najwyżej kamienie rzucane im przez sąsiadów. Piękna, smutna, wspaniała książka „Izbica, Izbica” Rafała Hetmana. Która przypomina że „ludzie ludziom zgotowali ten los”. I są jeszcze dwie sprawy, o których muszę wspomnieć. Pierwsza to to, że wiedziałam co to jest tałes i kirkut. Ale nie wiedziałam co to jest ohel i tefilin. Teraz już wiem. A po drugie przeczytałam bibliografię. Ile trzeba samozaparcia, czytania tekstów i przemierzania wszerz i wzdłuż Polski aby to wszystko znalazło się w tej książce. Rafale, jestem pod wrażeniem i czekam na następne książki. Absolutnie polecam „Izbicę, Izbicę”.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Wybrane bestsellery
  • Nadzieja umiera ostatnia. Swallow. Tom 1. Wydanie specjalne

    Ekskluzywne wydanie pierwszej części bestsellerowej trylogii. Dziewczyna, która bała się umrzeć. I chłopak, który pragnął śmierci. Haelyn prowadzi spokojne życie. Kiedy inni spędzają wolny czas w głośnym klubie, ona woli zaszyć się w pokoju z książką w ręce. Wciąż dręczona przez bolesne...
    Ekskluzywne wydanie pierwszej części bestsellerowej trylogii. Dziewczyna, która bała się umrzeć. I chłopak, który pragnął śmierci. Haelyn prowadzi spokojne życie. Kiedy inni spędzają wolny czas w głośnym klubie, ona woli zaszyć się w pokoju z książką w ręce. Wciąż dręczona przez bolesne...
    50,35 zł
      0/5
  • Pobawmy się, króliczku

    Macie ochotę na zabawę? Pobawcie się razem z króliczkiem! Nowa, najbardziej rozbrykana część interaktywnej serii uwielbianej przez najmłodszych. A kuku! Króliczek zaprasza do zabawy wszystkie maluchy! Pobawcie się z nim w „,Nie ma, nie ma, jest“,, pobujajcie go na huśtawce, pochlapcie się z nim...
    Macie ochotę na zabawę? Pobawcie się razem z króliczkiem! Nowa, najbardziej rozbrykana część interaktywnej serii uwielbianej przez najmłodszych. A kuku! Króliczek zaprasza do zabawy wszystkie maluchy! Pobawcie się z nim w „,Nie ma, nie ma, jest“,, pobujajcie go na huśtawce, pochlapcie się z nim...
    22,73 zł
      0/5
  • Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom

    Nowa książka Adama Mirka, autora bestsellerowych "Bebechów", książki, którą uwielbiają dzieci w całej Polsce. "Glutologia" to ponad 500 stron nowych ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach. Założę się, że wiesz, jak to jest chorować. Z nosa ciągną się...
    Nowa książka Adama Mirka, autora bestsellerowych "Bebechów", książki, którą uwielbiają dzieci w całej Polsce. "Glutologia" to ponad 500 stron nowych ciekawostek i faktów o mikropaskudach, wstrętnych robalach i podstępnych chorobach. Założę się, że wiesz, jak to jest chorować. Z nosa ciągną się...
    42,11 zł
      5.0/5
  • Ultraprzetworzeni ludzie. Dlaczego wszyscy jemy rzeczy, które nie są jedzeniem... i czemu nie możemy przestać?

    To nie ty, to jedzenie. Żywność wkroczyła w nową erę. Większość kalorii, które spożywamy, pochodzi z całkowicie nowego zestawu substancji zwanych żywnością ultraprzetworzoną, czyli taką, która została zaprojektowana, wyprodukowana i zareklamowana tak, aby jak najbardziej uzależniać. Ale czy...
    To nie ty, to jedzenie. Żywność wkroczyła w nową erę. Większość kalorii, które spożywamy, pochodzi z całkowicie nowego zestawu substancji zwanych żywnością ultraprzetworzoną, czyli taką, która została zaprojektowana, wyprodukowana i zareklamowana tak, aby jak najbardziej uzależniać. Ale czy...
    33,99 zł
      0/5
  • Jano i Wito uczą mówić Ż. Podróż babci Grażyny i żaby Andrzeja

    Babcia Grażyna wyrusza w podróż! Jano i Wito wręczają jej towarzysza wyprawy – żabę Andrzeja. Babcia Grażyna wysyła wnukom listy z podróży – opisuje żyrafy w Afryce, zajada ryż w Azji, dociera nawet do Australii i Ameryki. Jaka odważna babcia! Podróż babci Grażyny i żaby Andrzeja to książka, która...
    Babcia Grażyna wyrusza w podróż! Jano i Wito wręczają jej towarzysza wyprawy – żabę Andrzeja. Babcia Grażyna wysyła wnukom listy z podróży – opisuje żyrafy w Afryce, zajada ryż w Azji, dociera nawet do Australii i Ameryki. Jaka odważna babcia! Podróż babci Grażyny i żaby Andrzeja to książka, która...
    22,60 zł
      0/5
  • Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie

    Zapomnij o grzecznych bohaterkach, pokochaj łobuziary! Poznaj trzydzieści wyjątkowych postaci literackich, które nie bały się iść własną drogą. Pippi ma w nosie zasady dorosłych. Mała Mi jest odważna i niezależna. Hermiona czerpie siłę z wiedzy i czytania. Lottie zna swoją wartość i nie zamierza...
    Zapomnij o grzecznych bohaterkach, pokochaj łobuziary! Poznaj trzydzieści wyjątkowych postaci literackich, które nie bały się iść własną drogą. Pippi ma w nosie zasady dorosłych. Mała Mi jest odważna i niezależna. Hermiona czerpie siłę z wiedzy i czytania. Lottie zna swoją wartość i nie zamierza...
    52,29 zł
      4.8/5

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula