Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 352
Opis

Czy samotność to prawdziwa zmora naszych czasów? Jak zatem poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby? Na pytania stara się odpowiedzieć Aleksandra Zielińska w utworze "Grzybnia", pełnym magicznego realizmu

W książce autorka porusza temat współczesnych obaw i lęków. Bezlitośnie demaskuje to, czego boimy się najbardziej w dorosłym życiu. W poszczególnych wątkach skupia się na samotności, przyjaźni, relacjach z bliskimi i śmierci. Każdy z nas w odmienny sposób radzi sobie ze stratą. Te zachowania wynikają często z uwarunkowań, w jakich dorastaliśmy czy cech charakteru. Zielińska analizuje naszą potrzebę bliskości, pokazując, jak ważne jest wsparcie innych osób i otwarcie się na drugiego człowieka.

Autorka wychodzi naprzeciw obawom nowoczesnych ludzi. Opisuje kwestie, które nas łączą, niezależnie od położenia czy statusu materialnego. Sporo miejsca poświęca przyjaźni, pokazując, jak odejście jednego z przyjaciół wpływa na pozostałych. Gałganiarze spotykają się w rocznicę śmierci Filipa, ale rzeczywistość jest daleka od normalności. Niepokoju dodaje fakt, że społeczeństwu zagraża kometa, a tajemnicze wydarzenia i dziwne sytuacje narastają z każdym dniem. Jaki będzie ich finał?


Opinie o książce

Tajemnicza, zachwycająca, prawdziwa. Zazdroszczę tym, którzy jeszcze jej nie czytali.

Jakub Małecki

To powieść o nas tak bardzo współczesnych – o lęku przed śmiercią, nieumiejętności bycia razem, samotności. Czy dająca nadzieję? To już trzeba odkryć samemu. Zielińska zastanawia się nad tym, co ludzi dzisiaj łączy. Czy między nami jest matnia, czy grzybnia? Efekt tych rozważań to dzieło dojrzałe i wciągające, a jego autorka potwierdza swój status jednego z najciekawszych głosów w polskiej literaturze.

Wojciech Szot


O autorce

Aleksandra Zielińska to polska autorka, dramatopisarka i scenarzystka. Wielokrotnie nagradzana. W swojej karierze nominowana była do prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Conrada i Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii literatura piękna polska

Czy powieść "Grzybnia" to klasyczna literatura piękna, czy zawiera elementy fantastyki?

"Grzybnia" to utwór z nurtu realizmu magicznego, w którym codzienna rzeczywistość miesza się z onirycznymi wizjami. Autorka wprowadza czytelnika w świat, gdzie zjawiska przyrodnicze, jak komety czy meduzy w jeziorach, stają się tłem dla emocjonalnych zmagań bohaterów. Taka konstrukcja pozwala na głębsze przeżycie tematu żałoby i dorastania bez uciekania się do dosłowności. Jest to idealna propozycja dla osób szukających w literaturze polskiej nastrojowości i nieoczywistych metafor.

Do jakiej grupy wiekowej najlepiej trafi historia czworga przyjaciół po trzydziestce?

Książka jest skierowana przede wszystkim do czytelników z pokolenia milenialsów, którzy mierzą się z wyzwaniami wczesnej dorosłości. Fabuła koncentruje się na osobach w wieku około 30 lat, próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości po stracie bliskiej osoby. Poruszane tematy rozpadu więzi rodzinnych i lęku przed przyszłością rezonują z doświadczeniami współczesnych trzydziestolatków. To dojrzała lektura, która wymaga od odbiorcy pewnego bagażu życiowego i emocjonalnej otwartości.

Jaki styl literacki prezentuje Aleksandra Zielińska w tej konkretnej powieści?

Aleksandra Zielińska posługuje się stylem dojrzałym, łączącym melancholię z subtelnym humorem, co czyni ją jednym z najciekawszych głosów współczesnej prozy. Jako laureatka licznych nagród literackich, autorka dba o wysoką jakość języka i precyzyjne budowanie nastroju niepokoju. Narracja jest gęsta od emocji, a jednocześnie pozwala czytelnikowi na własną interpretację symbolicznych więzi łączących postacie. Wybór tej książki gwarantuje kontakt z literaturą z najwyższej półki, docenianą przez krytyków i jurorów prestiżowych nagród.

Jaką rolę w fabule odgrywają motywy natury i nadchodzącej komety?

Motywy natury stanowią metaforę podskórnych niepokojów i zmian zachodzących w relacjach między głównymi bohaterami. Pojawienie się komety oraz dziwne zachowania zwierząt sygnalizują koniec pewnego etapu życia i konieczność zmierzenia się z prawdą o sobie. Te surrealistyczne elementy budują gęstą atmosferę, która odzwierciedla wewnętrzny stan bohaterów po śmierci ich przyjaciela. Dzięki takiemu zabiegowi powieść zyskuje unikalny, niemal apokaliptyczny klimat, który wyróżnia ją na tle innych pozycji obyczajowych.

Czy ta książka będzie odpowiednim wyborem dla osób szukających lekkiej lektury?

"Grzybnia" nie jest lekką książką rozrywkową, lecz wymagającą powieścią psychologiczną o silnym ładunku emocjonalnym. Tematyka oscylująca wokół śmierci, samotności i lęku przed końcem znanego świata może być przytłaczająca dla osób szukających prostego pocieszenia. Autorka stawia trudne pytania o naturę ludzkich więzi, nie oferując przy tym łatwych i jednoznacznych odpowiedzi. Jeśli preferujesz dynamiczną akcję i radosne zakończenia, ten tytuł może nie spełnić Twoich oczekiwań ze względu na swój oniryczny i refleksyjny charakter.

Szczegóły
  • Tytuł: Grzybnia
  • Autor: Aleksandra Zielińska
  • Wydawnictwo Agora
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2023
  • Ilość stron: 352
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788326842030
  • Język: polski
  • ISBN: 9788326842030
  • EAN: 9788326842030
  • Wymiary: 13.5x21 cm
  • Dane producenta: Agora Książka i Muzyka sp. z o.o., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, Polska, wydawnictwo@agora.pl, tel. 22 555 50 30
Recenzje książki Grzybnia (2)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Jolanta B. w dniu 2024-02-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    "Żywi ludzie jedzą martwe grzyby, żywe grzyby jedzą martwych ludzi"

    Czy to zdanie nie najtrafniej oddaje nieskończony cykl natury? Czy strata nie jest naturalną częścią życia? Dlaczego więc tak trudno nam ją zaakceptować? Pogodzić się z jej nieuchronnością?

    W „Grzybni” Aleksandra Zielińska pięknym, niemal poetyckim językiem podejmuje próbę wprowadzenia czytelnika w labirynt trudnych ludzkich emocji wynikających z dojmującej straty. Próbę przeprowadzoną z empatią, niesamowitą wrażliwością i wnikliwością, w której na powierzchnię wyłania się ból, pustka, samotność i tęsknota. Innym razem bezsilność i frustracja prowadząca do desperackich, choć nic nieznaczących aktów buntu.

    Kiedyś „gałganiarze zawsze razem”. Teraz, po nagłej śmierci jednego z nich, nie potrafią połączyć się w żałobie, dać sobie wzajemnie wsparcia. Spotkanie w rocznicę śmierci Filipa uwiera, każde z nich wolałoby być gdzieś indziej odczuwając dotkliwie ciężar nieobecności przyjaciela. Zagłębiamy się w historię Zuzanny, Zdenki, Kostii i Kalibana odnajdując tak odmienne przechodzenie żałoby, zagubienie i zmagania z traumą straty i bolesnymi wspomnieniami.

    Wstrząs, jakim jest śmierć przyjaciela skłania ich do refleksji nad swoją codziennością, pułapką dorosłości, w której ugrzęźli, zadawania pytań o sens życia i poszukiwaniu tego, co stanowi o prawdziwej jego wartości, a każdy z nas znajdzie w tych rozważaniach cień własnych wątpliwości i emocji.

    Autorka budując narrację nieoczywistą, osnutą mgłą tajemniczości i niejednoznaczności, wzbogaconą realizmem magicznym daje pole czytelnikowi do własnych interpretacji, do poszukiwania skrytych pod metaforami znaczeń, których znajdziemy tu, jak grzybów po deszczu. Niespodziewany w tak naznaczonej smutkiem powieści humor sytuacyjny ukazuje kunszt Autorki w łączeniu pozornie nieprzystających do siebie elementów, które w niewprawnych rękach mogłyby stworzyć efekt groteski. Tu wyłania się subtelne i wnikliwe zarazem studium psychologiczne traktujące o ważnych i poruszających tematach, które wcześniej czy później będą udziałem każdego z nas.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Lilianna P. w dniu 2023-12-04
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

    Wiecie po czym poznaję, że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie i wyczerpuje skalę oceny? Po tym, gdy podczas czytania jestem w stanie uniesienia i jednoczesnego zrozumienia, a przede wszystkim po tym, gdy po jej skończeniu w głowie mam pustkę. Niezły paradoks, nie?

    Pamiętam początki mojego pisania tutaj trzy lata temu, gdy potrafiłam zrezygnować i nie wstawić nic, bo jak opisać coś tak kochanego, gdy słów braknie, bo w głowie zostało się wszystko i nic. Od tamtej pory wiem, że nie zawsze to co piszę musi być składne, bo większość z was wie jakie to uczucia, gdy trafia się na książkę wyjątkową dla siebie, gdzie emocje biorą górę nad rozumem.

    O czym jest „Grzybnia”? Czwórka przyjaciół z dzieciństwa, która nazywa siebie gałganiarzami, po trzydziestce musi zrewidować pojęcie: „gałganiarze zawsze razem”, bo jedno z nich umiera. Jesteśmy z nimi w pierwszą rocznicę śmierci przyjaciela i obserwujemy jak każde z nich sobie z tym radzi albo bardziej jak sobie z tym nie radzi. Przyglądamy się ich obecnym i przeszłym relacjom, które ich spotykały i spotykają nadal. To wszystko jest okraszone dużą ilością metafor ze świata grzybów, bo tytuł nie wziął się znikąd. Nie uważam, by napisanie skąd wzięła się „Grzybnia” było dużym spoilerem, ale jednak trochę jest, więc nie napiszę, ale zarzucę haczyk, że to motyw, który ludzie-książki lubią.

    Wracając do metaforycznego stylu książki i jej nieoczywistości to widzę po sobie, że trzeba po prostu trafić na książkę, którą się rozumie, by nabrała znaczenia. To nie pierwszy raz, gdy czytam książkę w takiej konwencji, ale chyba pierwszy raz, gdy to właśnie te otwierające rozdziały odniesienia do rzeczywistego świata natury tak otwierały mi oczy jak przekłada się to na nas ludzi. Na czternaście rozdziałów mam zaznaczone każde otwarcie rozdziału. To książka o śmierci, trudnych decyzjach, relacjach międzyludzkich, żałobie, przyjaźni i miłości.

    Przed jej czytaniem czułam smutek i biorąc ją w ręce ta historia mnie nie przygniotła, a ze mną rezonowała. Współodczuwaliśmy swoje smutki, by dać sobie nadzieję.

    „Zawsze da się zbudować coś nowego”.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula