O wielkim odkryciu, wynalazku, czy jak w tym przypadku zdobyciu szczytu wiele osób chciałoby przeczytać, dlatego oczywistym jest, że ktoś musi opisać te ważne wydarzenia. Na dodatek w taki sposób, aby świat się tym zainteresował na dłużej. Nikt jednak nie potrafił lepiej pisać o himalaizmie niż Elizabeth Hawley. To postać legenda, o której możemy przeczytać w książce "Elizabeth Hawley. Strażniczka gór".
Hawley była korespondentem agencji prasowej Reuters, kiedy relacjonowała pierwszą udaną amerykańską wyprawę na Mount Everest w 1963. Mimo że sama nigdy nie zdobyła żadnego ośmiotysięcznika, stała się autorytetem i skarbnicą wiedzy na temat wypraw. Opowiadała o największych osiągnięciach, skandalach, czy katastrofach, które działy się w Himalajach czy na Karakorum. Skrupulatnie dokumentowała kolejne górskie ekspedycje, przez co budowała renomę kolejnych wspinaczy i rozpowszechniała ich popularność. Potrafiła rozstrzygnąć niejedną wątpliwość związaną ze zdobyciem konkretnego szczytu. Tworzone przez nią archiwum zachowało się do dzisiaj i na zawsze zmieniło oblicze himalaizmu. Książka "Elizabeth Hawley. Strażniczka gór" przybliża nam postać tej słynnej kobiety, która zmarła w 2018 roku, ale mimo to pozostawiła po sobe fascynujący pomnik.
Bernadette McDonald jest pisarką pochodzącą z Kanady. Autorka wielu popularnych książek o tematyce górskiej z gatunku literatury faktu. Laureatka prestiżowych nagród. Wydała takie pzozycje jak "Alepjscy wojownicy" czy "Kurtyka. Sztuka wolności".