Opowieść o mieszkańcach Grenlandii ? Eskimosach. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i życia w warunkach polarnych.
Książka zalecana jako lektura dla szkół podstawowych.
Wydawnictwo: | Nasza Księgarnia |
Ilość stron: | 48 |
Rodzaj pliku: | epub,mobi |
Klasyka, która powinna znaleść się na półce każdego dziecka.
Mały chłopiec to seria, jaką można spotkać niemal wszędzie tam, gdzie znajdują się książki - w księgarniach, bibliotekach czy sklepach, w których oferuje się także literaturę. Wiele razy polowałam na "Skuter Janka" ze względu na to, iż mój syn nosi takie imię. Jednak kiedy sięgałam już po ten tytuł, za każdym razem rezygnowałam, mając wątpliwości, czy warto. Dlatego gdy ujrzałam tę serię w bibliotece (na razie nie trafiliśmy na książkę o Janku), sięgnęłam od razu po trzy części, aby móc rozeznać się w temacie. Ta książeczka opowiada o Mietku, który wraz z koleżanką Alą jeżdżą karetką i pomagają ludziom w nagłych wypadkach. Tym razem pędzą do szkoły, gdzie Mikołaj przewrócił się, łamiąc sobie nogę. Wiozą go do szpitala, po czym czekają na kolejne wezwanie.
Ze względu na znikomą fabułę oraz brak poważniejszych wartości poleciłabym tę serię maluszkom, które oprócz słuchania krótkiej bajki, chciałyby pomacać książkę, a nawet poślinić ją, pogryźć bądź zjeść. Do tego dochodzą barwne ilustracje, które z pewnością wpadną w oko niejednemu dziecku. Ponadto mogą one stanowić całkiem niezły wstęp do nauki czytania w przypadku starszaków, jednak kiedy owa osóbka opanuje tę niełatwą umiejętność, zapewne zechce poznawać bardziej rozbudowane oraz ambitne lektury.
Owa seria to bardzo proste historie z krótkimi i nieskomplikowanymi zdaniami, które czyta się błyskawicznie, a ich zrozumienie nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Okładki przedstawione są w tym samym schemacie, dzięki czemu nieźle prezentują się na półce. Nie ukrywam, że mierzwi mnie nieco fakt, iż niektóre historie napisane są wierszem, a inne prozą. Myślę, że lepiej byłoby trzymać się konsekwentnie jednej drogi, aczkolwiek widocznie taki był zamysł autorki.
Na końcu każdej historii znajduje się zestaw pytań dotyczących akcji dziejącej się na kartkach książki, co powinno zachęcić dzieciaki do uważnego wsłuchiwania się w przedstawianą opowieść. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość wklejenia własnego zdjęcia na ostatniej stronie, dzięki czemu każdy chłopiec (a może i dziewczynka) zajmuje miejsce głównego bohatera książeczki.
[Adres usunięty]
Świetna książka,. polecam do wspólnego czytania z dziećmi
Anaruk, chłopiec z Grenlandii to książka, która uczy dzieci dostrzegania innych kultur. Pozwala rozwinąć empatię i otworzyć się na drugiego człowieka. Lektura pobudza do refleksji i pokazuje, że każdy człowiek mimo odmiennych tradycji i zwyczajów jest cenny. Syn przeczytał ją z zapartym tchem. Mimo, że wydana już dawno temu i sam pamiętam, że też była moja lekturą w szkole to nieprzerwanie od lat ma uniwersalne i ponadczasowe przesłanie. Uważam, że właśnie tego typu lektury powinny znajdować się w kanonie lektur szkolnych.