"Dzielnica cudów" to wyprawa w przeszłość, do lat 80.: epoki niesłusznie zapomnianej.
Lata 80. w polskiej historii to niezwykła dekada. Karnawał "Solidarności", stan wojenny, później lata ekonomicznego kryzysu, aż w końcu obrady okrągłostołowe i początek przemian związany z transformacją ustroju. I choć wszystko to w mniejszym lub większym stopniu miało wpływ na życie zwykłych ludzi, zostawmy na razie wielką historię na boku, skupiając się raczej na codzienności.
"Dzielnica cudów" to właśnie opowieść o tamtych, niekoniecznie szarych, a dla wielu wręcz pełnych życia i blasku czasach. Bo gdy jest się młodym, nawet konieczność wystawania w tasiemcowych ogonkach nie jest znów taka straszna. W tytułowej dzielnicy dzieje się naprawdę dużo. To świat pełen kontrastów: radości i smutków, przygód i niebezpieczeństw. Jedni z czytelników odwiedzą ten świat ponownie, przypominając sobie lata własnego dzieciństwa i młodości. Inni natomiast, ci młodsi, będą mieć okazję zobaczyć, jak żyli i radzili sobie z codziennymi sprawami ich rodzice bądź dziadkowie. Obojętnie jednak, czy lektura tej książki okaże się sentymentalną wyprawą w przeszłość, czy też wyprawą badawczą, wciągnie Was bez reszty.
Jak w latach 80. żyła młodzież? W co się bawiono i jak spędzano czas? Na jakie szaleństwa i ekstrawagancje można było sobie pozwolić? Jakiej słuchano muzyki i na czym? Jak funkcjonowała szkoła, podwórko i cała dzielnica? Ta książka to odpowiedź na wszystkie te pytania oraz cała masa wziętych z życia anegdot.
"Dzielnica cudów" w niezależnym plebiscycie "Brakująca Litera" została wybrana na polską Książkę Roku ("Brakująca Litera" 2020). Rok później uhonorowano ją coroczną nagrodą Filiżanka Literatury, którą przyznaje "Z espresso o książkach".
O autorze
Norbert Kościesza to były policjant z dziesięcioletnim stażem w służbach mundurowych. Pochodzi z gór, jednak związał się na dobre z Podlasiem. Był funkcjonariuszem białostockiej komendy policji i poznał dogłębnie działalność tej jednostki. Swoje doświadczenia, obserwacje i historie, które udało mu się poznać, przedstawił na kartach dwóch bestsellerowych książek z zakresu literatury faktu: "Psów prewencji" oraz "Folwarku komendanta". Norbert Kościesza pisze także bajki i opowiadania dla dzieci.