Bohaterki powieści "Droga ku nadziei" Bogusława Brzezińska i Jadwiga Paterek tym razem trafiają do Lublina, Krakowa, Krotoszyna i Drogomyśla. Danuta Chlupowa kontynuuje opowieść osadzoną w czasach powojennych, w których nie wiadomo, co może się wydarzyć.
Jedną z bohaterek - Bogusia - jedzie z córką do Drogomyśla. Na miejscu ma się spotkać z Florianem. Ale czy do tego spotkania w ogóle dojdzie? Drugą z postaci jest Jadwiga, zakochana w członku Armii Krajowej. Jej losy wiodą na Lubelszczyznę do nazistowskiego zamku, gdzie niestety trafia wraz ze swoim ukochanym do niewoli.
Szara codzienność zaraz po zakończeniu wojny nastręcza wielu problemów. Bohaterowie muszą podejmować trudne decyzje, nierzadko wspominają traumatyczne przeżycia związane ze śmiercią i wojną, a do tego trawi ich niepewność o najbliższą przyszłość. Choć autorka opisuje fikcyjnych bohaterów, regularnie nawiązuje do prawdziwych miejsc i wydarzeń z tego okresu. "Drogi ku nadziei" nie można traktować jako powieści historycznej, jednak pisarka bardzo merytorycznie przygotowała się do napisania tej książki.
O autorce
Danuta Chlupowa jest polską pisarką mieszkającą w Czechach. Za literacki debiut "Blizna" otrzymała główną nagrodę w 2017 roku, a pracę nad tą książką rozpoczęła w 2012 roku. W latach 80. debiutowała w czasopiśmie młodzieżowym "Płomyk". Napisała powieść "Trzecia terapia".