Cordelia

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
2 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
608
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,74 zł
Nasza cena: 30,91 zł 39,99 zł Taniej o: 23%

"Cordelia" to klasyczny romans, rozgrywający się w epoce wiktoriańskiej. Intrygująca powieść Winstona Grahama, autora bestsellerowego cyklu o rodzinie Poldarków.

Brook Ferguson jest wdowcem. O okolicznościach, w których zmarła jego żona, różnie ludzie gadają. Mimo to już niebawem żeni się ponownie - na skutek nacisków ze strony swego apodyktycznego ojca, Fredericka. Jego wybranką jest piękna, młoda kobieta imieniem Cordelia. To osoba obdarzona hartem ducha i pewnością siebie, gdy więc wprowadza się do okazałej, wiktoriańskiej rezydencji Fergusonów, między nią a teściem z miejsca zaczyna dochodzić do zatargów.

Z dnia na dzień atmosfera robi się coraz trudniejsza do zniesienia, Cordelia jednak nie ma zamiaru podporządkować się woli Fredericka. Awantury o drobnostki, oskarżenia i to, co nazwalibyśmy dzisiaj przemocą psychiczną, odciskają się mimo wszystko bolesnym piętnem na duszy dziewczyny. Cordelia zaczyna marzyć o wyrwaniu się z tego piekła. Wówczas na horyzoncie pojawia się Stephen Crossley: sympatyczny i uśmiechnięty właściciel teatru.

"Cordelia" to prawdziwa klasyka historycznego romansu. Jednak dopiero teraz ta wydana oryginalnie w 1959 roku powieść ukazuje się w Polsce. Zawdzięczamy to wydawnictwu Czarna Owca oraz Tomaszowi Wyżyńskiemu, który dokonał znakomitego przekładu. Udało mu się precyzyjnie oddać mroczną, gotycką niemal atmosferę oryginału. Bo choć mamy tu do czynienia z romansem, to jednak niebanalnym. Fabuła iskrzy od emocji, niejednokrotnie wybucha też płomienną namiętnością. Jest tu też duszna atmosfera arystokratycznego, angielskiego dworu epoki wiktoriańskiej. Epoki rządzącej się sztywnymi regułami, które brutalnie (a jednak bezskutecznie) próbowały powstrzymać emancypację kobiet oraz liberalizację obyczajów.

Winston Graham to pisarz doskonale znany polskim czytelnikom, zwłaszcza zaś wielbicielkom historycznych romansów. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy "Dziedzictwo rodu Poldarków", zekranizowany przez BBC. Pisarz jest kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego. I jak najbardziej zasłużenie, bo nie sposób nie doceniać jego dogłębnej znajomości realiów epoki (czy to osiemnastego wieku, czy to czasów wiktoriańskich). Graham miał jednak przede wszystkim ogromny talent do plastycznego opisywania tychże realiów i wplatania w nie opowieści, które czyta się jednym tchem.
Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niekiedy nasze możliwości są warunkowane okolicznościami, statusem materialnym, czy czasami, w których żyjemy. W innym miejscu, a nawet w innej epoce, być może dane by nam było w pełni rozwinąć skrzydła, w pełni by nas doceniano, a prawidłowość ta dotyczy szczególnie kobiet. Ileż to inteligentnych (zwykle bardziej od swoich mężów) przedstawicielek płci pięknej zmuszonych było tkwić w cieniu, bez prawa do decyzji, a nawet do zabrania głosu w jakiejkolwiek sprawie. Nieliczne przejawy buntu były zwykle surowo karane, choć raczej nikt się nie buntował, bo dziewczęta wychowywane były w duchu karności i posłuszeństwa.

  Dom Cordelii Blake był nieco inny, przede wszystkim z uwagi na ojca. Mimo dużej ilości dzieci w rodzinie każde z nich zachowało autonomię, liczono się z ich zdaniem i można było swobodnie wyrażać swoje poglądy. Niestety rodzina była dość uboga, a naprawa zegarów, nawet w bogatych domach nie dawała zbyt dużych zysków szczególnie, że te bogate domu płaciły zwykle najmniej chętnie. Dlatego też bogaty adorator, który trafiłby się którejś z córek byłby mile widziany. Choć jak podkreślał pan Blake, byłby to córki wybór.

  Takiego adoratora ma właśnie jedna z piękniejszych sióstr, Cordelia. Choć trudno tu mówić właściwie o adorowaniu, bowiem Brook po prostu jest. Nie wykazuje ani krzty romantyzmu, nie wygłasza płomiennych przemów, co byłoby może zrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że dopiero co stracił żonę. Mimo iż małżeństwo było niezbyt szczęśliwe, a do tego bezdzietne, wydaje się rzeczą dość niestosowną, rozglądać się za kolejną kandydatką w kilka miesięcy po stracie.

  Tyle tylko, że to nie Brook się rozgląda, a jego ojciec, który pragnie zapewnić ciągłość rodu i zyskać godnego następcę w farbiarni czy przy innych, rozległych interesach. Bo, że Brook tym godnym następcą nie jest, pan Frerguson nie próbuje nawet ukrywać. Sam jest silnym człowiekiem o dalekosiężnych planach i mierzi go bezczynność i bezwolność syna, który nie dość, że wciąż jest chory, to jeszcze najchętniej całymi dniami pisałby wiersze. Przejął zatem stery i teraz Brook nie jest w stanie już podjąć bez akceptacji ojca żadnej decyzji. Tym bardziej, że ten, choć daleki od klasycznie rozumianej tyranii, jest w stanie przekonać do swoich racji każdego. Czy uda mu się to również z Cordelią?

  Bo dziewczyna ostatecznie zgadza się wyjść za Brooka, by poprawić sytuację materialną rodziny. Choć nie kocha męża, nie jest jej obojętny, mimo iż dostrzega jego wady, z bezwolnością i całkowitym poddaniem się ojcu włącznie, to jednak ceni w nim delikatność i niebywałą wrażliwość. Również na jej piękno. Mimo tego życie pod jednym dachem z ojcem męża nie jest łatwe, bowiem dominuje ON w rezydencji, odciskając swoje piętno na wszystkim i wszystkich. Jedynie Cordelia, nauczona wyrażania własnych opinii, jest w stanie mu się przeciwstawić, a jej inteligencja połączona z twardym charakterem sprawia, że choć Ferguson nie akceptuje sprzeciwu, to zaczyna dostrzegać w Cordelii partnerkę w interesach.

  Jednak żywioł ciągnie do żywiołu, nic zatem dziwnego, że młoda, radosna i obdarzona wspaniałym głosem dziewczyna zakochuje się w zarządcy teatru, Stephenie Crossley`u. Osobliwy młodzieniec, z bogatego domu, na tyle funduszy i pasji, by zajmować się niezbyt dochodową działalnością, a przy tym na tyle odwagi, by przeć do przodu i odważnie sięgać do celu. Również, jeśli chodzi o Cordelię, bowiem w chwili obecnej ona jest jego celem. Otwarcie mówi zatem dziewczynie o swoich uczuciach, a najgorsze jest to, że … są odwzajemnione. Czy jednak Cordelia znajdzie w sobie siłę, by na przekór jej czasom odejść od Brooka? Czy zdoła uwolnić się od teścia, a także od ograniczeń, które sama sobie narzuciła? Jak potoczy się ta znajomość i czy ma szansę przerodzić się w coś więcej?

  Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej powieści autorstwa Winstona Grahama, pt. „Cordelia”. Aż trudno uwierzyć, że ten opublikowany nakładem Wydawnictwa Czarna Owca romans historyczny stworzył mężczyzna, tak wiernie oddał ON targające bohaterką emocje, ale i tak wnikliwie odtworzył całą sytuację panującą w domu Fergusonów, klaustrofobiczną wręcz i przepełnioną strachem przez panem domu. Tym samym książka daleka jest od typowego romansu, sięga znacznie głębiej, niż do serc bohaterów, obejmuje również ich umysły, dotyka kwestii wiary i moralności. To nie tylko fenomenalny obraz XIX-wiecznego Manchesteru, ale i Londynu tamtych czasów, a także galeria ludzkich postaci, nawet tak dziwnych, jak hodujący szczury stryj Pridey. Jeśli dodamy do tego wspaniały styl, a także niezwykłą plastyczność opisów, pozwalających nam przenieść się do opisywanych miejsc, czy uczestniczyć bezpośrednio w wydarzeniach, otrzymujemy powieść może nie wybitną, ale godną uwagi. I to do tego stopnia, że zapewne będziemy do niej powracać. Za każdym razem odkrywając inne, intrygujące szczegóły czy dialogi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Winston Graham, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego, jest najbardziej znany jako autor bestsellerowego cyklu powieści historycznych o rodzinie Poldarków. „Cordelia” to powieść, w której po raz kolejny ujawnia ON talent do snucia intrygujących, oddających ducha epoki fabuł.

  O książce możemy przeczytać, że:

  Manchester, 1867 rok. Brook Ferguson, owdowiały w tajemniczych okolicznościach i zmuszony do ponownego małżeństwa przez apodyktycznego ojca Fredericka, żeni się z piękną Cordelią, dziewczyną o silnym charakterze. Kiedy Cordelia wprowadza się do domu Fergusonów, rozpoczyna się cicha wojna o dominację między nią a teściem. W dusznej atmosferze okazałej wiktoriańskiej rezydencji, w której mieszka również dwoje ekscentrycznych członków rodziny Fergusonów, dochodzi do coraz częstszych konfliktów o błahostki, a każda drobna oznaka buntu jest traktowana jak wielka zdrada. W końcu napięcie sprawia, że Cordelia zaczyna czuć potrzebę czegoś nowego.

  Historyczny romans to hasło brzmiące kiczowato i tandetnie. Być może wielbiciele talentu pisarza nie zgodzą się ze mną, ale trudno nazwać tą powieść tylko historyczną. Już samo hasło że to romans powinno odrzucić każdego czytelnika, który ma chociaż trochę czytelniczych ambicji. Ale nie wtedy gdy rzecz wyszła spod ręki Grahama Winstona. Być może nie jest to dzieło wybitne, ale czyta się zaskakująco dobrze i bardzo podoba mi się ta opowieść. Zważywszy na czasy w których osadził swoją historię jestem tym bardziej na tak. W powieści tej można odczuć ducha epoki, zostaniemy uwikłani w intrygi, a finał zapewne nas zaskoczy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ale ta książka mi się podoba. Choć nie bardzo odczułam klimat XIX wieku, to czytałam z ogromną ciekawością.

  Cordelia pochodzi z rodziny robotniczej i aby pomóc rodzicom, wychodzi za mąż za Brooka - dobrze sytuowanego panicza. Przypadkiem poznaje Stephana, który jest kompletnie inny od jej męża, zaczyna między nimi iskrzyć. Delia stoi przed trudnym wyborem, czy wybrać stabilność i wiarę w nierozerwalność małżeństwa, czy jednak oddać się innemu mężczyźnie? Sprawy nie ułatwia konflikt z rygorystycznym teściem.

  Uwielbiam takie lekkie książki, choć prócz dorożek, czy strojów, zabrakło mi trochę tego wiktoriańskiego klimatu. Niektóre momenty wydają mi się też dość absurdalne, jak na tamte czasy. Mimo to uważam, że książka jest naprawdę bardzo dobra. Pokochałam Cordelię. Była nie tylko piękna, ale i mądra, dobroduszna, pełna życia. Jej wybory, troski i przemyślenia niesamowicie mi się podobają. Nie jest rozchisteryzowaną panienką, ani nie została wykreowana na głupią młódkę. Jej mąż był okropny, nie mogłabym żyć z kimś takim. Reszta postaci, choć nie wszystkich polubiłam, też ma swoje indywidualne ciekawe charaktery, które również uznaję za kreacyjny sukces. Cała fabuła skradła moje serce. Jest z jednej strony urocza, z drugiej dramatyczna. Autor co i rusz mnie zaskakiwał.

  Książka ma 600 stron, ale nieduży format i spory druk, więc czyta się ją naprawdę szybko i przyjemnie. Z pewnością przeczytam inne książki autora i was także zachęcam. Nie musicie się bać historii. Potraktujcie ją jak bardzo dobrą powieść obyczajową o miłości i cierpieniu. Dziękuję @wydawnictwoczarnaowca za egzemplarz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czytałam wiele o dziedzictwie rodu Poldarków i muszę przyznać, że chciałam sięgnąć po tę serię, ale ciągle było "później". Kiedy sięgnęłam po "Cordelię" wiem, że przekładanie sagi Poldarków na inny moment był zły.

  1867rok. Owdowiały Brook Ferguson zostaje zmuszony do ponownego ożenku. Mężczyzna poślubia Cordelię, kobietę o zupełnie innym, a za razem silnym charakterem. Kiedy kobieta przeprowadza się do posiadłości męża wybucha cicha wojna między nią, a jej teściem. Nagle na drodze Cordelii staje sympatyczny właściciel teatru. Co wybierze Cordelia? Miłość czy wierność?

  Pomimo ponad 600str i małej czcionki książkę czyta się bardzo szybko. Jak wpadłam w tę historię to nie mogłam się oderwać. Bohaterowie są bardzo wyraxiście wykreowani, a ich zachowania i emocje są bardzo wnikliwe i prawdziwe. Zważając na czas, w którym toczy się akcja powieści, to muszę przyznać, że autor nie zapomniał chyba o niczym pisząc powieść wiktoriańską. Zakazana miłość, barwne tło czy wątki komediowe. To wszystko znajdziecie w tej książce.

  Ja jestem bardzo zadowolona z tej historii i już teraz wiem, że sięgnę po nią niebawem.

  Zdecydowanie polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 11. Pogięta szpada 0/5 Nasza cena:
28,91 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 11. Pogięta szpada

Dziedzictwo rodu Poldarków   Część 9 Kornwalia, 1815 Pewnego dnia Demelza widzi jeźdźca zdążającego w dół doliny i przeczuwa, że to zły znak. Wkrótce coś zakłóci szczęśliwe życie rodzinne, które z takim trudem osiągnęła. Ross nie ma wyboru – musi stawić się na wezwanie, a następnie wraz z całą...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 1. Ross Poldark 5/5 Nasza cena:
26,99 zł 30,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 1. Ross Poldark

Ross Poldark, zmęczony krwawą wojną w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie żyje, majątek jest zrujnowany, a ukochana zaręczyła się z kuzynem. Ross ciężko pracuje, by odbudować rodzinny majątek i odzyskać kobietę,...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 10. Puchar miłości 4/5 Nasza cena:
25,19 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 10. Puchar miłości

Kornwalia, 1813–1815 W ciemnej jaskini, wśród stosu zrabowanych kosztowności, leży zapomniany srebrny puchar z wygrawerowanym napisem Amor gignit amorem – „Miłość rodzi miłość’. To niewielkie naczynie będzie miało ogromny wpływ na dalsze losy dwóch zwaśnionych rodzin Poldarków i Warlegganów, a...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 3. Jeremy Poldark 5/5 Nasza cena:
22,58 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 3. Jeremy Poldark

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków. Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu. Niedługo ma stanąć przed sądem oskarżony o kradzież towarów z dwóch rozbitych statków. Mimo że małżeństwo z Rossem nie jest usłane różami, Demelza...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 5. Czarny księżyc 4/5 Nasza cena:
25,30 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 5. Czarny księżyc

Narodziny syna Elizabeth i Georgea Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drakeu Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a...
Pakiet Poldark. Tomy 8-12 0/5 Nasza cena:
94,79 zł 119,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet Poldark. Tomy 8-12

W skład pakietu wchodzą książki: Przybysz z morza Kornwalia, rok 1810. Rodzina Poldarków oczekuje powrotu Rossa z armii Wellingtona walczącej w Portugalii. Kiedy Jeremy ratuje przybysza z morza, ich uporządkowane życie ogarnia chaos. Przybycie Stephena Carringtona odmieni życie Poldarków. Zwłaszcza...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 6. Cztery łabędzie 5/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 6. Cztery łabędzie

Przenieśmy się znów do Kornwalii, w lata 1795 - 1797. Ross Poldark w końcu może nieco odetchnąć. Cieszy się sławą bohatera wojennego i jakimś cudem udało mu się odzyskać zagrożony majątek. Jednak to tylko pozory. Spokój w rodzie Poldarków nie trwa nigdy zbyt długo, a tym razem kończy się, gdy w...
Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 2. Demelza 5/5 Nasza cena:
31,49 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziedzictwo rodu Poldarków. Tom 2. Demelza

Druga część sagi rodu Poldarków. Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski mimo radości z narodzin pierwszego dziecka. Ross...
Pakiet: Poldark T.5-7 5/5 Nasza cena:
49,14 zł 69,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Poldark T.5-7

W skład pakietu wchodzą: Czarny księżyc Narodziny syna Elizabeth i George'a Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drake'u Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula