Daj się zabrać w niezwykłą podróż po Europie. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich w książce "Big Mac" zaprasza do niezwykłego świata outsiderów, wyrzutków i ludzi zagubionych we współczesności.
Serhij Żadan otwiera przed czytelnikiem drzwi do świata, do którego wielu boi się wejść. Spacerując po ulicach starych europejskich miast, przedstawia ludzi pełnych smutku, goryczy, a często rozpaczy, którzy ciągle starają się walczyć z przeciwnościami losu. Prostym, bezpośrednim językiem opisuje ich rzeczywistość taką, jaką ona jest naprawdę. Zza specyficznej mgły papierosowego dymu, na wąskich, brukowanych uliczkach odwiedzanych miast wyłania się obraz pozornie dziwnych postaci, które jednak zmagają się często z takimi problemami, jak my wszyscy.
W poszczególnych rozdziałach, z których każdy stanowi odrębną całość, Żadan wraca do swoich młodzieńczych lat, wspominając je na poły z nostalgią, a na poły z przerażeniem. We wspomnieniach tych szalonych, pełnych alkoholu, seksu i zabawy czasów młodości jest mnóstwo bólu i smutku, a jednak coś sprawia, że wciąż chce się do nich wracać.
Opinie o książce
Przez miasta Europy, podejrzane bary, nocne ulice pełne dziwnych postaci i przypadkowych znajomych, przez opary alkoholu i rozmowy o życiu ciągnie nas Żadan i pozwala na chwilę uwierzyć, że był kiedyś taki czas, kiedy nie było wojny. Wspaniała, transowa i ekstatyczna proza.
Wit Szostak
Jeden z niewątpliwych bohaterów najnowszej ukraińskiej poezji nagle okazał się prozaikiem. I to jakim! Prawdziwe lewactwo literackie - w sensie pisania od lewa; od serca.
Jurij Andruchowycz
"Big Mac" jest ciągiem rozsypanych barwnych fotografii, które ujawniają nieprzeciętną wyobraźnię poetycką autora.
Stanisław Łubieński
O autorze
Serhij Żadan (urodzony w 1974 roku) jest ukraińskim poetą, prozaikiem, dramaturgiem i animatorem kultury. Autor wielu przełożonych na język polski książek, m.in. "Anarchy in the UKR", "Depeche Mode" czy "Mezopotamia", za którą otrzymał nagrodę prezydenta Ukrainy "Ukraińska książka roku". W 2022 roku Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk zgłosił go do Literackiej Nagrody Nobla.