Zofia Romaszewska

Historia Polski to nie tylko dzieje samego kraju, ale przede wszystkim ludzie, którzy ukształtowali naród polski. Na przestrzeni lat na kartach historii zapisało się mnóstwo osób, dzięki którym nasza ojczyzna jest dziś wolna, silna i może wciąż się rozwijać. Jedną z takich postaci niewątpliwie jest Zofia Romaszewska - poznaj jej sylwetkę bliżej i przekonaj się, kim jest Dama Orderu Orła Białego.

Polska działaczka społeczna, opozycjonistka demokratyczna w okresie PRL-u. Kobieta, której nazwisko wybrzmiewa przy każdym wspomnieniu Radia "Solidarność". Urodzona 17 sierpnia 1940 roku w Warszawie Zofia Romaszewska jest osobą, która od zawsze starała się, by w jej ojczyźnie działo się jak najlepiej. Należała do marksistowskiego, antystalinowskiego Rewolucyjnego Związku Młodzieży - i to już od momentu jego założenia. Prawa człowieka również nigdy nie były jej obojętne. Była współinicjatorką akcji zbierania podpisów pracowników naukowych w obronie zawieszonego w prawach studenta Uniwersytetu Warszawskiego, Adama Michnika. Uczestniczyła też w akcji pomocy robotnikom represjonowanym po protestach czerwcowych. Współpracowała z Komitetem Obrony Robotników.

To właśnie jej głos wybrzmiał w pierwszej audycji Radia "Solidarność" w 1982 roku. Nic dziwnego, bowiem założycielami stacji byli właśnie Zofia i jej mąż Zbigniew. Konspiracyjne radio niosło nadzieję mieszkańcom Polski w trudnym okresie stanu wojennego. Ten bohaterski czyn miał jednak swoją cenę - za działalność konspiracyjną Romaszewska została skazana na 3 lata pozbawienia wolności.

Przygodę z polityką rozpoczęła jako współzałożycielka małopolskiej partii politycznej "Suwerenność-Praca-Sprawiedliwość". W 2015 roku, dokładnie 24 września, została doradcą społecznym, a następnie doradcą etatowym prezydenta RP Andrzeja Dudy - tę funkcję pełni do dziś. Za swoje liczne zasługi została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.

W 2014 roku na sklepowe półki trafiła autobiografia Romaszewskich, której współautorką jest właśnie Zofia Romaszewska. Książka opisuje fascynującą historię jednej z najbardziej znanych rodzin w polskiej polityce. To obszerny wywiad z małżeństwem Romaszewskich o młodości, polityce i działalności na rzecz państwa. Niezamierzenie autobiografia doskonale ukazuje także przemijanie czasu i życia - wywiad został bowiem zakończony zaledwie na miesiąc przed śmiercią Zbigniewa Romaszewskiego.