Zbigniew Osiński

Profesor na Wydziale Polonistyki, historyk, teatrolog, a także autor wielu książek związanych ze sceną. Wydane przez niego publikacje skupiają się głównie na teatrze, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Jerzego Grotowskiego.


Zbigniew Osiński (1939-2018) to nie tylko autor książek, ale też profesor akademicki i historyk. Urodził się i dorastał w Poznaniu. Jego największą pasją okazał się teatr. Nie z perspektywy aktora, lecz zaplecza - tekstów literackich, różnych nurtów teatralnych, a także historii teatru. Pracował jako profesor Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, był także Kierownikiem literackim Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.


W swojej twórczości Zbigniew Osiński skupił się przede wszystkim na Jerzym Grotowskim. Reżyser uważany jest za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku. Wśród najpopularniejszych publikacji Osińskiego można znaleźć takie tytuły jak: "Laboratorium Grotowskiego","Grotowski i jego Laboratorium", "Polskie kontakty teatralne z Orientem w XX wieku", "Ziemia - duch - Reduta", "Nazywał nas bratnim teatrem".


Jego książki, eseje i artykuły zostały przetłumaczone na wiele języków i zyskały popularność także poza granicami naszego kraju. W 1967 roku Zbigniew Osiński wyreżyserował przedstawienie "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia. Był także wydawcą tekstów Jerzego Grotowskiego, Mieczysława Limanowskiego, Juliusza Osterwy, czy Wacława Radulskiego.