Steven Erikson

Steven Erikson

Od ponad dwóch dekad tworzy powieści fantasy doceniane przez fanów na całym świecie. Porównywany jest do najbardziej cenionych twórców tego gatunku, a jego epickie dzieła przenoszą czytelnika do świata magii i opowiadają historie niesamowitych istot.

Steven Erikson, czyli właściwie Steve Rune Lundin, urodził się 7 października 1959 roku w Toronto w Kanadzie. Z wykształcenia jest archeologiem i antropologiem, ale z zamiłowania pisarzem. Upodobał sobie gatunek fantasy. Prowadzenia narracji, która wciąga czytelników, nauczył się między innymi dzięki czytaniu dzieł Roberta Ludluma, a swój talent szlifował w programie kreatywnego pisania w Iowa Writers' Workshop. Przez długi czas żył i tworzył w Wielkiej Brytanii, ale po latach powrócił do ojczyzny.

Autor przez kilkanaście lat pracował w zawodzie archeologa, tworząc w międzyczasie krótkie opowiadania i powieści fantastycznonaukowe. W 1999 roku, w wieku 40 lat, zadebiutował na rynku literackim książką pt. "Ogrody Księżyca", która stała się pierwszym z dziesięciu tomów cyklu "Malazańska Księga Poległych", barwnie opisującego krwawe wojny potężnych czarodziejów w fikcyjnym Imperium Malazańskim. Od tamtej pory jego twórczość doceniana jest przez największych miłośników gatunku, a sam autor stał się jednym z najpopularniejszych twórców powieści fantasy na świecie. Po ukończeniu ostatniego tomu debiutanckiej serii przyszła kolej na jej trzytomową kontynuację - "The Witness Trilogy", czyli "Trylogię Świadków". Jako kolejny powstał złożony z siedmiu części podcykl "Opowieść o Bauchelainie i Korbalu Broachu", opowiadający losy nekromantów. Zaraz po nim wydał składający się jak na razie z dwóch tomów cykl "Kharkanas", poświęcony magicznej krainie Kurald Galain, którą rządzi Matka Ciemność. W tej historii synowie władczyni próbują zapobiec wojnie domowej i zmienić oblicze świata.

Już pierwsze dzieło autora zostało okrzyknięte mianem jednego z najważniejszych dzieł fantasy tego tysiąclecia, a zaraz po wydaniu zdobyło nominację do corocznej nagrody World Fantasy Award, którą przyznaje się od 1975 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fantasy. Niedługo później drugi tom serii został uznany za najlepszą powieść roku. Od tamtej pory Steven Erikson nieustannie znajduje się na szczycie najpopularniejszych twórców gatunku oraz zbiera pochwały wśród krytyków literackich i czytelników.