Renata Kim

Renata Kim jest dziennikarką, autorką reportaży i książek biograficznych w formie wywiadów. Pracuje w redakcji Newsweeka oraz portalu Onet.pl.

Renata Kim, dziennikarka radiowa i publicystka związana z redakcjami największych polskich tygodników, jest autorką znakomitych książek reportażowych oraz biografii. Ma w swoim dorobku wywiad rzekę z reżyserem Andrzejem Żuławskim zatytułowany "Żuławski. Ostatnie słowo". W książce "Wyjście z cienia" o swoim życiu postanowił Renacie Kim opowiedzieć jeden z najsłynniejszych polskich aktorów, Jacek Poniedziałek.

Dziennikarka urodziła się w Krakowie, w roku 1966. Ukończyła tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Jest też absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją dziennikarską karierę Renata Kim rozpoczynała od radia. Przez kilkanaście lat pracowała w redakcjach RMF FM, "Trójki" oraz Sekcji Polskiej BBC. Później była dziennikarką ogólnopolskich tygodników: "Dziennika", "Przekroju" oraz "Wprost". Została szefową działu Społeczeństwo w tygodniku "Newsweek Polska". Prowadzi także magazyn "Onet Opinie".

Oprócz wspomnianych wyżej książek biograficznych, a w zasadzie obszernych, udzielanych jej wywiadów, Renata Kim dała się poznać jako znakomita reportażystka. W książce "Dlaczego nikt nie widzi, że umieram" przedstawiła kilkanaście historii ofiar przemocy psychicznej. Problem ten, mimo tego, że coraz więcej się o nim mówi, nadal przez wielu ludzi jest bagatelizowany. Przemoc psychiczna może być równie okrutna co fizyczne znęcanie się nad ofiarą. Psychologiczne mechanizmy obu zjawisk są w zasadzie podobne.