Rainer Maria Rilke

Rainer Maria Rilke (1875-1926) to wybitny austriacki poeta, uznawany za jednego z najważniejszych poetów niemieckojęzycznych. Był prekursorem egzystencjalizmu, a jego poezja reprezentowała lirykę symboliczną. Dziś jego twórczość ceniona jest przez krytyków literackich na całym świecie, a proza należy do kanonu literatury europejskiej.


Rainer Maria Rilke był wszechstronnym pisarzem. Tworzył wiersze, opowiadania, eseje, listy i prozę poetycką. To właśnie jego utworów cytowany jest w nominowanym do Oscara filmie “Przebudzenia’’ z 1990 roku. Poezja Rilkego charakteryzuje się przede wszystkim wrażliwością na piękno, naturę i filozofię, a także na tematy takie jak miłość, samotność i śmierć. Czytelnikom na całym świecie znana jest również jego poruszająca korespondencja z artystami, takimi jak Auguste Rodin, Lou Andreas-Salome i Marina Tsvietajewa. Przetłumaczone na wiele języków książki Rainera Marii Rilkego wywarły ogromny wpływ na wiele późniejszych pokoleń pisarzy, w tym Polaków: Mieczysława Jasturna, Juliana Przybosia, Zbigniewa Herberta, a także Stanisława Barańczaka i Stanisława Lema.


“Listy do młodego poety”, w których autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat twórczości i życia, stały się klasycznym podręcznikiem dla początkujących pisarzy. Zaś “Księga godzin” zaskakuje swą teologiczną i antropologiczną głębią. Twórczość Rilkego była bardzo zróżnicowana w różnych okresach i w krajach, w których przebywał. Bez watpienia największy wpływ na niego miała podróż do Paryża, gdzie pracował nad monografią Auguste Rodina. To właśnie w tym czasie doszło do jego twórczej eksplozji.

Dzieła Rilkego były uznawane za innowacyjne i ważne w swoim czasie, a jego wpływ na literaturę jest wciąż odczuwalny.