Peter V. Brett

Peter V. Brett – amerykański pisarz fantasy, któremu światową sławę przyniósł Cykl Demoniczny – seria książek osadzonych w wykreowanym przez autora niebezpiecznym uniwersum nocy. Ukończył literaturę angielską i historię sztuki na Uniwersytecie Buffalo. Zanim zaczął pisać, pracował jako sprzedawca komiksów, następnie w przemyśle farmaceutycznym. Ogromny wpływ na jego twórczość wywarły książki Tolkiena oraz komiksy. Nigdy nie przypuszczał, że zostanie pisarzem, gdyż jak twierdzi, zawsze pisał dla przyjemności i nie miał zamiaru się z tego utrzymywać. Peter V. Brett przez część swojego życia pracował w wydawnictwie medycznym. Obecnie mieszka na Manhattanie z żoną i córką.

Pierwszy tom Cyklu Demonicznego, „Malowany człowiek” w 2008 roku został okrzyknięty najbardziej błyskotliwym debiutem fantastycznym ostatnich lat. Kolejne części, czyli wszystkie księgi „Pustynnej Włóczni”, „Wojny w blasku dnia” oraz „Tronu z czaszek” ugruntowały pozycję Bretta jako jednego z najpopularniejszych współczesnych twórców literatury fantasy. Pisarz na swoim koncie ma również kilka opowiadań.

Książki Bretta znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa” i rozeszły się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie. Zostały przetłumaczone na 24 języki.