Niall Ferguson

Niall Ferguson - jeden z najsłynniejszych historyków na świecie. Uznany w 2004 roku przez magazyn "Time" za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Urodził się 18 kwietnia 1964 roku w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Autor czternastu książek, w tym, między innymi: "Wielka Degeneracja" (2017), "Imperium" (2013), książka przeznaczona dla wielbicieli historii Brytyjczyków, opowiada dzieje powstania, rozwoju i klęski Imperium Brytyjskiego. "Potęga pieniądza" (2010), ukazuje ona, jak skomplikowany jest i w jaki sposób ewoluuje świat finansów, opisuje genezę bankowości i innych przedmiotów i podmiotów finansowych. "Dom Rothschildów" (2016), wydana w dwóch tomach książka opisuje najbardziej wpływową rodzinę bankierów, która początkowo w XVIII wieku prowadziła mały lombard. To oni jako pierwsi odkryli, jak cenna jest informacja i przy jej pomocy zaczęli tworzyć wielki majątek.

Zwolennik i orędownik historii kontrfaktycznej, jest to kierunek w naukach historycznych wykorzystujący hipotetyczne założenie, że pewne kluczowe zdarzenia historyczne nie miały miejsca lub zakończyły się inaczej niż w rzeczywistości. Zdobywca wielu nagród, takich jak, np.:: GetAbstract International Book Award, Benjamina Franklina czy Hayek zdobytych w latach 2009-2010. Ostatnią nagrodę Philip Merrill otrzymał w 2016 była to nagroda za wybitne wykłady z zakresu sztuki liberalnej. Do nagrodzonych należą również jego filmy pod tytułem "Kissinger", który otrzymał nagrodę New York International Film Festival za najlepszy dokument w 2011 roku oraz "PBS Ascent of Money" - zdobywca międzynarodowej nagrody Emma w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Niall Ferguson pozostaje od 2013 roku w związku małżeńskim z Ayaan Hirsi Ali, feministką, antyislamską i publicystką, z którą ma czwórkę dzieci.