Nassim Nicholas Taleb

Nassim Nicholas Taleb, autor książki "Czarny łabędź", to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych ekonomistów i filozofów współczesnych.

Nassim Nicholas Taleb to amerykański ekonomista, filozof oraz trader pochodzenia libańskiego. Jest obecnie profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego. W swojej działalności naukowej analizuje zagadnienia prawdopodobieństwa, przypadkowości i niepewności. Dwie książki jego autorstwa okazały się światowymi bestsellerami. Są to "Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń" oraz "Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy".

Choć dokładnej daty urodzin nie ujawnia, wiadomo, że przyszedł na świat około 1960 roku w Libanie. Jego rodzina miała wówczas ogromne znaczenie polityczne i społeczne. Uczęszczał początkowo do francuskiej szkoły w Bejrucie, studiował później na Uniwersytecie Paryskim. Uzyskał tytuł MBA w Wharton School na University of Pennsylvania, a w 1998 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Paryskim. Francuski magazyn "Le Monde" donosi, że Taleb czyta w aż dziesięciu językach. Ma również bogaty dorobek akademicki. Ponadto pracował w wielu instytucjach finansowych. Obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych specjalistów w zakresie oceny ryzyka ponoszonego przez inwestorów.

Nassim Nicholas Taleb w swoich pracach analizuje zjawisko występowania tzw. "czarnych łabędzi", a więc niespodziewanych zdarzeń, które mają ogromny wpływ na nasze życie. Czarnymi łabędziami były choćby zniszczenie Pompejów, dojście Hitlera do władzy, ataki z 11 września, zdumiewający sukces Harry'ego Pottera czy kryzys ekonomiczny z 2008 roku. Pandemię wywołaną COVID-19 również możemy określić tym mianem.

Poniżej czytelnik znajdzie kilka spośród najwybitniejszych dzieł tego światowej sławy ekonomisty. Wydany pierwotnie w 2007 roku "Czarny łabędź" na łamach "The Sunday Times" został okrzyknięty jedną z dwunastu najbardziej wpływowych książek napisanych po II wojnie światowej. Publikacja ta należy do cyklu "Incerto", pięciotomowego eseju filozoficznego poświęconego niepewności. Do tego samego cyklu zalicza się drugi bestseller jego autorstwa - "Antykruchość".