Mira Jaworczakowa

Mira Jaworczakowa w ciągu swojego długiego życia napisała mnóstwo powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Dwie jej książki trafiły do kanonu lektur szkolnych.

Mira Jaworczakowa była pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz opowiadań historycznych. Być może o tym nie pamiętamy, ale pewnie wszyscy czytaliśmy w dzieciństwie jej książki. Należą do nich choćby "Oto jest Kasia", czy też "Jacek, Wacek i Pankracek", obie od dawien dawna obecne na liście lektur szkolnych.

Pisarka przyszła na świat 21 kwietnia 1917 roku w Sartanie, małej wsi na wschodniej ukrainie niedaleko Mariupola. Studiowała fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała na łamach prasy młodzieżowej: w "Płomyku", w "Iskierkach" oraz w "Świerszczyku". Była też współpracowniczką Polskiego Radia. W 1983 roku Mira Jaworczakowa została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa. Zmarła w Krakowie, w wieku 92 lat.

Poniżej znaleźć można kilka spośród najbardziej znanych książek pisarki. Wspomniana wcześniej "Oto jest Kasia" to historia pewnej grzecznej i dobrze uczącej się dziewczynki, której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna o niemowlę Kasia staje się agresywna i ciągle pakuje się w jakieś kłopoty.

"Jacek, Wacek i Pankracek" to także opowieść o uczniach podstawówki. Trzech tytułowych chłopców rozpoczyna naukę w pierwszej klasie. W szkole ciągle coś się dzieje, a i na podwórku można przeżyć moc niezapomnianych przygód.

Naukę w pierwszej klasie rozpoczyna także bohaterka innej książki Jaworczakowej, "Coś ci powiem, Stokrotko". Siedmioletnia Stokrotka bardzo boi się iść do szkoły. Na szczęście ciocia daje jej w prezencie Misiaczka, który ukryty w kieszeni, towarzyszy dziewczynce na każdym kroku.
 • Oto jest Kasia

  Powieść dla dzieci 7-9-letnich, która weszła na stałe do kanonu lektur szkolnych. Jej bohaterką jest Kasia - dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadków - której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt prowadzący do samozniszczenia: staje się agresywna, popada...
  Książka, op. miękka
  20,74 zł
  w magazynie
 • Jacek, Wacek i Pankracek

  Jacek, Wacek i Pankracek właśnie zaczęli pierwszą klasę. A w szkole tyle się dzieje! Chłopcy poznają nowych kolegów, doświadczą trudów, ale i przyjemności nauki i dowiedzą się, jak ważne jest, by sobie nawzajem pomagać. Po lekcjach zaś przeżyją na podwórku niejedną przygodę. Czasem się pokłócą,...
  Książka, op. miękka
  14,22 zł
  w magazynie
 • Audiobook Oto jest Kasia mp3

  Kasia - dotychczas wzorowej uczennicy i ulubienicy rodziców oraz dziadków - rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się...
  Audiobooki mp3
  18,91 zł
  Plik do pobrania
 • eBook Oto jest Kasia mobi epub

  Kasi dotychczas wzorowej uczennicy i ulubienicy rodziców oraz dziadków rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła,...
  eBook, mobi, epub
  19,47 zł
  Plik do pobrania