Martin Widmark

Martin Widmark jest autorem książek, które pokochały dzieci na całym świecie. Nazywany jest dziecięcą wersją Agathy Christie. Uważa, że książki dla dzieci powinny być tak proste, jak instrukcja mebli z Ikei, po to, by wzmacniać wyobraźnię najmłodszych.

 

Urodził się w 1961 roku w szwedzkim mieście Linköping. Z zawodu jest nauczycielem, przez wiele lat uczył w szkole podstawowej. Mimo, iż swój debiut miał dość późno, bo w wieku niespełna 40 lat, to udało mu się napisać ponad 30 książek przetłumaczonych na ponad 30 języków.

 

Cyklem "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", który współtworzył z niezwykłą ilustratorką, Heleną Willis, zdobył serca milionów małych czytelników na całym świecie, za co w roku 2010 otrzymał tytuł najlepszego pisarza dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. Na książki autora dzieci głosują nieprzerwanie od 11 lat. Jest również posiadaczem medalu, który otrzymał od szwedzkiego rządu za promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Aktualnie Martin Widmark zajmuje się również nauczaniem imigrantów języka szwedzkiego.