Marta Guzowska

Marta Guzowska - polska pisarka trzymających w napięciu powieści kryminalnych. Urodziła się w 1967 roku.

Jej przygoda z literaturą zaczęła się od czytania książek na strychu domu rodzinnego na Warszawskim Brwinowie, to ON zainspirował Martę do pisania kryminałów, jak sama twierdzi był stary, tajemniczy i działał na wyobraźnię.

Pierwszą książkę pod tytułem "Ofiara Polikseny" wydała w 2012 roku, jest to kryminał z tłem archeologicznym, a jego akcja rozgrywa się w Turcji, na stanowiskach archeologicznych Troi. Główny bohater stara się w dość chaotyczny sposób rozwiązać zagadkę serii morderstw, do których dochodzi na wykopaliskach starożytnej Troi. Chce odkryć kto z zespołu archeologów stoi za tymi strasznymi zbrodniami. Autorka rok po wydaniu książki została nominowana do nagrody Wielkiego Kalibru za swój debiut literacki. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest za najlepsze polskojęzyczne powieści kryminalne lub sensacyjne.

Powieść pod tytułem "Głowa Niobe" wydana w 2013 roku opisuje krwawe morderstwa w odciętym od świata Nieborowie podczas zjazdu archeologów oraz innych specjalistów związanych ze sztuką. Kryminał, który do końca trzyma w napięciu również został nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru.

Pozostała twórczość pisarki to, takie tytuły jak: "Wszyscy ludzie przez cały czas", "Chciwość", "Czarne światło". Dwie ostatnie wydane zostały w 2016 roku.

Autorka powieści kryminalnych mieszka wraz z mężem pochodzenia węgierskiego oraz dwójką dzieci w nowoczesnym i kosmopolitycznym domu w Wiedniu. Pisarka zdecydowanie nie należy do domatorek uwielbia życie w ruchu i podroże. Zzwiedziła już kawał świata, między innymi całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego, Ateny, w których przeżyła trzęsienie ziemi, Izrael w którym przeżyła drugą intifadę, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Budapeszcie i na Krecie.