Marek Kamiński

Marek Kamiński jest słynnym polarnikiem i podróżnikiem, a także pisarzem i przedsiębiorcą. Jako pierwszemu na świecie udało mu się zdobyć oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. Jego książki o podróżach, życiu polarnika i zmaganiach z naturą cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Można tu wymienić takie tytuły jak choćby "Moje bieguny" czy "Razem na biegun".

Urodził się 24 marca 1964 roku w Gdańsku. Dorastał na Pomorzu. W roku 1982 ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie mając już wówczas na koncie kilka samodzielnych wypraw i rejsów morskich. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię i fizykę, jednak to podróże były od zawsze sensem jego życia. Już w wieku trzynastu lat wyprawił się do Danii na pokładzie statku towarowego. W 1984 roku przejechał autostopem ogromną część Europy, a rok później, tym samym sposobem, zwiedził Meksyk oraz Kubę. W rejony polarne wybrał się po raz pierwszy w roku 1990. Był to Spitsbergen. Kamiński przebył wówczas samotnie na nartach odcinek 350 kilometrów. Razem z Wojciechem Moskalem uczestniczył w pierwszym polskim przejściu Grenlandii, a dwa lata później, w 1995, również w jego towarzystwie zdobył Biegun Północny. Został za to odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nie spoczął jednak na laurach i w grudniu tegoż samego roku był już na Biegunie Południowym. Wraz z Andrzejem Piotrowskim przepłynął Atlantyk jachtem Gemini. "Razem na biegun" było hasłem wyprawy, która odbyła się w 2004 roku. Razem z niepełnosprawnym nastolatkiem Janem Melą, Wojciechem Ostrowskim i Wojciechem Moskalem udało mu się powtórzyć sukces sprzed dziewięciu lat i w ciągu jednego roku zdobyć oba bieguny Ziemi. Liczne też były jego podróże po Afryce i Australii. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Kamiński jest także założycielem Instytutu Marka Kamińskiego, Fundacji Marka Kamińskiego oraz firmy Invena S.A. W dziedzinie przedsiębiorczości również osiągnął niebywały sukces i został nagrodzony licznymi, prestiżowymi nagrodami. Wraz z żoną i dwójką dzieci mieszka obecnie w Gdyni.

O życiu i podróżach Marka Kamińskiego możemy przeczytać w licznych książkach jego autorstwa. W autobiografii zatytułowanej "Marek, chłopiec, który miał marzenia" z werwą i humorem opowiada o swojej codzienności w domu i szkole oraz o przygodach, które ukształtowały jego ciekawość świata. To doskonała propozycja dla przyszłych, młodych podróżników. "Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998" to opowieść o człowieku pośrodku lodowej pustyni: o jego słabościach i sile, o marzeniach, przyjaźni, poświęceniu? To tutaj znajdziemy wspomnienia Marka Kamińskiego z czasów, gdy po raz pierwszy zdobywał Biegun Północny i Południowy. Za najtrudniejszą wyprawę w swoim życiu uznał jednak pieszą wędrówkę bezdrożami Europy z rosyjskiego Kaliningradu do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Działo się to w 2015 roku, a wspomnienia z tej wyprawy zawarł Kamiński w książce zatytułowanej "Trzeci biegun".