Marcin Wójcik

Marcin Wójcik to polski dziennikarz i publicysta. Znany jest przede wszystkim ze swojej pracy dla redakcji "Gościa Niedzielnego" oraz powiązań ze środowiskiem Radia Maryja.

Wójcik urodził się w Rabce-Zdroju, aktualnie mieszka w Warszawie. W związku z długotrwałą pracą dla katolickiej redakcji, zdobył dużą wiedzę w tej tematyce. Ukończył nie tylko Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie, ale również Polską Szkołę Reportażu. Z początku swoją przyszłość wiązał z dziennikarstwem radiowym i telewizyjnym, jednak ostatecznie skupił się na pisaniu, które pozwalało mu się lepiej spełniać zawodowo.

Dla "Gościa Niedzielnego" pisał przez kilka lat, później natomiast zaczął pracę w redakcji "Dużego Formatu", magazynu reporterskiego "Gazety Wyborczej". Wójcik jest także autorem dwóch książek zawierających reportaże o tematyce około religijnej.  Pierwszy z nich nosi tytuł "W rodzinie ojca mego" i przybliża Rodzinę Radia Maryja. W ten sposób dziennikarzowi udało się stworzyć spójny, szczegółowy portret jednej z twarzy Kościoła katolickiego w Polsce.

Drugi reportaż Wójcika to "Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu", który dotyczy z kolei celibatu księży. Wójcik skupił się na historiach, które do tej pory ukrywały się za murami kościołów i plebanii. Jego teksty wzbudziły liczne kontrowersje w środowisku Radia Maryja, zyskując sporo nieprzychylnych głosów. Przez krytyków świeckich zostały jednak uznane za rzetelny materiał zbierany przez wiele lat.