Lyman Frank Baum

Lyman Frank Baum to amerykański pisarz, który mimo skromnego dorobku literackiego jest współcześnie uważany za prekursora fantastyki. Stworzony przez niego w 1900 roku ”Czarnoksiężnik z krainy Oz” był pierwszą powieścią z tego gatunku, która została skierowana do najmłodszych odbiorców.


Baum urodził się w 1856 roku w Chittenango w rodzinie bogatego biznesmena w branży naftowej. Od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie teatrem i sztuką, jednak ze względu na problemy finansowe w początkowych latach swojej dorosłości musiał zdecydować się na dłuższy rozbrat ze środowiskiem artystycznym. Trudnił się wieloma profesjami, wśród których można znaleźć między innymi stanowiska sprzedawcy drobiu, przedstawiciela handlowego oraz reportera w mniejszych wydawnictwach. W 1897 roku opublikował książkę zatytułowaną ”Mother Goose in Prose”, a następnie kontynuował swoją pracę nad literaturą dziecięcą. Efektem tego było wykreowania świata magicznej krainy Oz, dzięki której zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych.


Książki Lymana Franka Bauma są przykładami literatury dziecięcej z gatunku fantastyki. Akcja większości z nich osadzona jest w bajkowej krainie i skupia się na poszczególnych bohaterach, które pierwotnie wykreowane zostały na kartach „Czarnoksiężnika z krainy Oz”. Za najważniejsze publikacje Bauma spoza serii uważa się ”Queen Zixi of Ix”, ”Sky Island” oraz ”The Magical Monarch of Mo”.


Lyman Frank Baum zyskał światową sławę jako twórca książek o krainie Oz, które składają się na serię 14 powieści dla dzieci. Pozostała część dorobku literackiego autora spotkała się z umiarkowanym przyjęciem przez środowisko, przez co większość powieści Bauma nie została przetłumaczona z angielskiego na inne języki.