Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie, kompozytorów muzyki poważnej XX wieku, ponadto dyrygent i pedagog muzyczny.

Krzysztof Penderecki przyszedł na świat w 1933 roku w Dębicy. Pochodzi z wielokulturowej rodziny - jego dziadek był niemieckim ewangelikiem, z kolei babcia Ormianką ze Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk). Przygodę z muzyką rozpoczął od prywatnych lekcji gry na fortepianie, który szybko porzucił na rzecz miłości do skrzypiec. Ostatecznie ukończył kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie i został wykładowcą kompozycji na swej macierzystej uczelni, w późniejszych latach pełniąc funkcję jej rektora.

Pierwszy raz o Krzysztofie Pendereckim jako kompozytorze usłyszano w 1959 roku, kiedy to po rozstrzygnięciu II Konkursu Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich okazało się, że autorem wszystkich trzech nagrodzonych dzieł (partytury składane były anonimowo) jest asystent PWSM w Krakowie, Krzysztof Penderecki. Nagrodzonymi utworami były "Strofy", "Emanacje" i "Psalmy Dawida", a pierwsza z tych kompozycji szybko zyskała rozgłos w całej Europie po wykonaniu na Festiwalu Warszawska Jesień.

Międzynarodowy rozgłos Pendereckiemu przyniosły kompozycje o oryginalnej kolorystyce dźwiękowej (ta technika kompozytorska nazwana została sonoryzmem), takie jak "Tren" dedykowany ofiarom Hiroszimy, "Fluorescencje" czy "Pasja według św. Łukasza". Jest autorem czterech oper, ośmiu symfonii oraz szeregu utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, form wokalno-instrumentalnych i kameralnych. Ma na swoim koncie także muzykę filmową - jego kompozycje znalazły się m.in. w takich obrazach, jak "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, "Lśnienie" Stanleya Kubricka czy "Katyń" Andrzeja Wajdy. Od 1976 roku mieszka w odrestaurowanym dworze w Lusławicach, gdzie w 2013 roku założył Europejskie Centrum Muzyki.

Krzysztof Penderecki jest bohaterem i współautorem dwutomowego albumu "Penderecki. T 1-2 BOSZ", z których część pierwsza nosi tytuł "Rozmowy lusławickie" i jest zapisem rozmów z Krzysztofem Pendereckim prowadzonych przez wybitnego muzykologa, Mieczysława Tomaszewskiego. Tom drugi zaś, "Lusławickie ogrody", ukazuje arboretum w Lusławicach założone przez Krzysztofa Pendereckiego, na fotografiach Marka Bebłota. Rodzajem autobiografii kompozytora jest również książka "Pendereccy. Saga rodzinna", która przedstawia zapis rozmowy Katarzyny Janowskiej i Piotra Mucharskiego z Krzysztofem Pendereckim.
  • eBook Pendereccy mobi epub

    Kiedy wysłał trzy utwory na Konkurs Młodych organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, zdobył  wszystkie trzy nagrody. Jest jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Całe życie poświęcił muzyce, ale, jak twierdzi, jego największą miłością są... drzewa. Krzysztof Penderecki z okazji...
    eBook, mobi, epub
    27,97 zł
    Plik do pobrania
  • CD Utwory Chóralne / Choral Works (Digipack)

    Płyta wydana w związku z Jubileuszem Krzysztofa Pendereckiegow roku 2013 r., zawiera utwory chóralne Mistrza (a cappella) z różnych okresów jego twórczości. Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Agnieszki Franków?Żelazny nagrał m.in. mszę MissaBrevis, Pieśń Chrubinów, hymny: O gloriosaVirginum,...
    Muzyka na CD
    32,99 zł
    wysyłka w 24 godziny
  • Pendereccy - Saga rodzinna

    Kiedy wysłał trzy utwory na Konkurs Młodych organizowany przez Związek Kompozytorów Polskich, zdobył  wszystkie trzy nagrody. Jest jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Całe życie poświęcił muzyce, ale, jak twierdzi, jego największą miłością są... drzewa. Krzysztof Penderecki z okazji...
    Książka, op. twarda
    36,71 zł
    wysyłka w 24 godziny