Krzysztof Kowalewski

Krzysztof Kowalewski to utalentowany aktor znany głównie ze swoich ról komediowych. Niezapomniana rola Jana Onufrego Zagłoby w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" oraz udział w takich produkcjach jak "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Miś" czy "Brunet wieczorową porą" przyniosły mu popularność i sympatię widzów.

Urodził się w Warszawie, dwa lata przed wybuchem wojny. Występował między innymi na deskach Teatru Dramatycznego i Teatru Polskiego, a od 45 lat jest aktorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Z sukcesem udziela się także w Teatrze Radia Polskiego. Krzysztof Kowalewski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, w której objął także stanowisko wykładowcy. Zostały mu przyznane ważne odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznawany za wybitne osiągnięcia, między innymi w dziedzinie kultury i sztuki, oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Oprócz ról filmowych aktor ma na swoim koncie liczne seriale. Wśród wielu kreacji warto wymienić postać Tomasza Michalika w "Zmiennikach", Andrzeja Leśniewskiego w "Rodzinie Leśniewskich" oraz ordynatora Zygmunta Łubicza w "Daleko od noszy". Jego charakterystyczny głos możemy usłyszeć w grach wideo czy filmach animowanych. Jako aktor dubbingowy udzielał się w grach "Assassin’s Creed" i "The Elder Scrolls V: Skyrim", a także w polskiej wersji językowej animacji "Auta" jako szeryf, w "Ratatuj" mówił głosem Gusteau, natomiast w bajce "Skok przez płot" pojawił się jako niedźwiedź Vincent.

Książka "Taka zabawna historia" Krzysztofa Kowalewskiego znajdująca się w jego dorobku pisarskim ma formę wywiadu będącego opowieścią o życiu aktora - od czasów dzieciństwa i młodości po etap kariery aktorskiej. Choć tytuł mógłby sugerować jedynie dowcipną opowieść, można w niej również znaleźć mniej radosne epizody z życia autora, jednak przekazane wciąż z dużą dozą humoru. Dla ciekawych kulis aktorskiego światka znajdzie się w niej także spora dawka anegdot, której bohaterami są koledzy i koleżanki z teatru oraz planów filmowych.