Katarzyna Tubylewicz

Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, publicystką i tłumaczką. Ma w dorobku znakomite reportaże opisujące szwedzką rzeczywistość, kulturę i styl życia. Pisze też powieści obyczajowe i kryminalne.

Katarzyna Tubylewicz urodziła się w roku 1974. Ukończyła kulturoznawstwo w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Na UW studiowała również polonistykę, a na Uniwersytecie Sztokholmskim skandynawistykę. W szwedzkim Södertörns högskola zgłębiała zagadnienia związane z przekładem literackim. Od 2006 do 2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie i attaché kulturalnym w tamtejszej Ambasadzie RP. Jej publikacje pojawiają się na łamach "Krytyki Politycznej" i "Gazety Wyborczej". Współpracuje również z radiem TOK FM.

Mieszka naprzemiennie w Warszawie i Sztokholmie. W Szwecji prowadzi seminaria na temat kultury polskiej, natomiast w Polsce jest gorliwą propagatorką szwedzkiej tradycji i stylu życia. Od wielu lat praktykuje jogę.

Tubylewicz jest cenioną tłumaczką z języka szwedzkiego. Przekładała między innymi książki Jonasa Gardella, Majgull Axelsson i Niklasa Orreniusa. Sama pisze zarówno reportaże, kryminały, jak i powieści obyczajowe.

"Moraliści: Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie" ukazuje nam prawdziwe oblicze szwedzkiej codzienności. Gdyby tego kraju nie było (przekonuje autorka), należałoby go wymyślić. To właśnie Szwecja była przez wiele lat wzorem państwa opiekuńczego. To tutaj ojcowie pierwsi otrzymali możliwość brania urlopów opiekuńczych. To Szwecja jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła zakaz bicia dzieci.

Wspominaliśmy wcześniej o kryminałach. "Bardzo zimna wiosna" to pierwsza część cyklu, którego bohaterami są inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn F?gel. Autorka ma w dorobku także znakomicie przyjęte powieści obyczajowe. Są wśród nich "Rówieśniczki" oraz "Ostatnia powieść Marcela".