Józef Pawłowski

Józef Pawłowski to polski sinolog, który jest wykładowcą akademickim. Ma za sobą pracę między innymi w polskiej ambasadzie w Pekinie.

Pawłowski ukończył sinologię na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie jest związany z Zakładem Sinologii Wydziału Orientalistycznego tejże uczelni. Tam też wygłasza swoje wykłady w ramach różnych przedmiotów. Jako badacz języka i kultury chińskiej, swoje zainteresowania skupia wokół historii nowożytnej Państwa Środka, a także zagadnień społeczno-politycznych dotyczących bezpośrednio współczesnych Chin. Zajmuje się ponadto polityczną filozofią konfucjanizmu. Niejednokrotnie wykonywał też różnorodne tłumaczenia oraz wystawiał recenzje publikacji innych osób.

Józef Pawłowski ma na swoim koncie wiele esejów, artykułów i opracowań naukowych Poruszają one kwestie z zakresu politologii, historii oraz dyplomacji. Na uwagę zasługują chociażby jego książki: "Państwo we wczesnej filozofii konfucjańskiej" z 2011 roku i "Przeszłość w ideologii Komunistycznej Partii Chin" z 2013 roku. W pierwszej z publikacji autor stara się przybliżyć czytelnikowi rolę, a także sens państwa, które zostało ukształtowane przez konfucjanizm. Może się on dowiedzieć z niej, że dla współczesnego Chińczyka państwo wciąż znajduje się w samym centrum jego świata. W ten sposób może lepiej zgłębić istotę orientalnej cywilizacji, która znacznie różni się od kultur europejskich.

Pawłowski jest ponadto współautorem książki "Zrozumieć Chińczyków. Kulturowe kody społeczności chińskich", która pozwala spojrzeć na chińskie realia na odmienne sposoby, analizując odmienne aspekty wskazywane przez kilku różnych badaczy.