Jerzy Żuławski

Jerzy Żuławski to pionier polskiej literatury fantastycznonaukowej. Największą sławę przyniosła mu powieść "Na Srebrnym Globie", pierwszy tom tzw. "Trylogii księżycowej". W latach 1976-1977 wnuk pisarza, Andrzej Żuławski zrealizował film na motywach tego cyklu. Film miał swoją premierę dopiero pod koniec lat 80..

Jerzy Żuławski urodził się 17 listopada 1874 roku w Warszawie, w rodzinie związanej z arystokracją polską. Studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zainteresował się astronomią i astrofizyką. W 1899 roku wyjechał do Paryża. Pracował tam jako asystent w obserwatorium astronomicznym. Tam poznał swoją przyszłą żonę, francuską malarkę i rzeźbiarkę Marie-Louise Andrée.

Po powrocie do Krakowa podjął pracę na macierzystej uczelni. Wykładał astronomię i fizykę. W 1903 roku opublikował swoją pierwszą książkę popularnonaukową "Nasza planeta", która stała się jak na owe czasy prawdziwym bestsellerem. Wziął udział w polskiej wyprawie naukowej na Madagaskar. Była to bezpośrednia inspiracja do napisania jego najsłynniejszej powieści, "Na Srebrnym Globie".

Jerzy Żuławski zmarł 9 stycznia 1915 roku w Krakowie, w wieku 40 lat. Jego dorobek literacki obejmuje około 70 publikacji, w tym książek popularnonaukowych, artykułów naukowych i prac dotyczących astronomii, geologii i geografii.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze dzieła w dorobku Jerzego Żuławskiego. Nie mogło to zabraknąć absolutnej klasyki polskiej fantastyki naukowej, czyli wspomnianej wcześniej "Trylogii księżycowej". Proponujemy też Naszym Czytelnikom społeczno-obyczajową dylogię "Laus feminae", której akcja osadzona jest w realiach XIX-wiecznego Krakowa. Twórczość dramatyczną Żuławskiego reprezentuje składający się z siedmiu części "Eros i Psyche". Z kolei "Przed zwierciadłem" to zbiór szkiców filozoficznych pisarza.