Jeff Galloway


Najbardziej znany pisarz wśród amerykańskich biegaczy i trenerów, który również z pomocą swoich książek przyczynił się znacznie do popularyzacji biegania w społeczeństwie - Jeff Galloway.

Jeff Galloway przyszedł na świat w 1945 roku w Raleigh w Północnej Karolinie. Już w liceum osiągał imponujące wyniki w bieganiu, zdobywając wyróżnienia w biegach przełajowych oraz na torze. W wieku osiemnastu lat zwyciężył w pierwszym Maratonie Atlanty, w 1970 roku został pierwszym zwycięzcą wyścigu Atlanta Peachtree Road Race, w 1972 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, zaś w 1973 roku ustanowił rekord Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 mil.

Uznawany jest za jednego z tych amerykańskich biegaczy, którzy na zawsze odmienili oblicze biegów długodystansowych. W połowie lat 70. opracował i wprowadził program treningowy, którego innowacyjność polega na przeplataniu biegu marszem, co pozwala na zwiększenie możliwości odpoczynku i zmniejszenie ryzyka kontuzji podczas treningów i samego biegania. Metoda ta pomogła wielu przyszłym maratończykom znacząco poprawić wyniki.

Galloway swoją działalnością trenerską przyczynił się do popularyzacji biegania. Nic więc dziwnego, że swoje doświadczenia postanowił zebrać w postaci książek, po które chętnie sięgają amatorzy biegania. Pierwsza jego publikacja ("Galloway's Book on Running") ukazała się w 1984 roku. Obecnie Galloway ma w swoim dorobku kilkanaście książek poświęconych bieganiu i swojej metodzie, wśród nich wydane również w Polsce: "Bieganie metodą Gallowaya. Ciesz się dobrym zdrowiem i doskonałą formą!", "Maraton. Trening metodą Gallowaya" czy "Optymalna dieta dla biegaczy. Jedz zdrowo i biegnij po sukces" (wspólnie z Nancy Clark).