Jarosław Hasek

Jaroslav Hašek, a właściwie Jaroslav Hašek, to czeski pisarz, publicysta i dziennikarz, któremu ogromną popularność przyniosła stworzona przezeń postać "dobrego wojaka Szwejka".

Jaroslav Hašek urodził się w 1883 roku w Pradze. Ukończył gimnazjum, a następnie kształcił się w Akademii Handlowej. W tym czasie praktykował w drogerii, zaś po ukończeniu nauki podjął pracę w Banku Slavia. Był to czas, w którym Hašek poznał środowisko czeskich anarchistów, mając możliwość przystać do bohemy oraz odbyć wiele pieszych wędrówek. Pracował również jako sprzedawca psów.

Publikował od 1903 roku. Należał do grupy literackiej zwanej "Anarchistyczni Burzyciele". Współpracował z "Przeglądem kobiecym", był redaktorem naczelnym "Świata zwierząt". Publikował także w pismach "Pochodne", "Humoristicke listy", "Komuna" i "Nova Omladina". Przyjmuje się, iż jego doświadczenia zawodowe znalazły odzwierciedlenie w opowiadaniach "Dobry wojak Szwejk i inne osobliwe historyjki", gdzie jednoroczny ochotnik Marek opowiada o absurdalnych publikacjach w "Świecie zwierząt" o nieistniejących gatunkach, nawiązując tym samym do żartów, jakie stroił sobie Hašek z czytelników, przez co stracił stanowisko redaktora naczelnego pisma.

Hašek debiutował w 1903 roku tomikiem wierszy "Okrzyki majowe", ale do poezji nigdy potem już nie wrócił. W 1912 roku wydał zbiór humoresek zatytułowany "Tarapaty pana Tenkrata", w tym samym roku opublikował również zbiór opowiadań "Dobry wojak Szwejk i inne osobliwe historyjki". Później Hašek powrócił do swojego bohatera w książce "Dobry wojak Szwejk w niewoli". Później powstała czterotomowa powieść "Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej", czwartego tomu jednak autor nie dokończył, gdyż prace nad nim przerwała śmierć Haška w 1923 roku.

Jaroslav Hašek stworzył również wiele humoresek, opowiadań i satyr, m.in. "Opowieści z piwiarni", "Szczęśliwe gniazdko i inne humoreski" czy "Tasiemiec Księżnej Pani i inne opowieści".