Honore de Balzac (Honoriusz Balzak)

Honore de Balzac był francuskim pisarzem, którego uważa się za jednego spośród najwybitniejszych autorów współczesnych powieści europejskich. Wśród jego najbardziej znanych utworów wymienia się cykl powieściowy "Komedia ludzka".

Balzac urodził się dwudziestego maja 1799 roku w Tours, a zmarł osiemnastego sierpnia 1850 roku w Paryżu. Od osiemnastego roku życia starał się utrzymywać wyłącznie z pisania. Swoje dzieła wydawał wówczas pod pseudonimem. Swoją pierwszą tragedię ukończył, mając osiemnaście lat. Przez krótki czas próbował swoich sił we własnej drukarni, jednak ten interes szybko upadł.

W roku 1838 wspólnie z Aleksandrem Dumas, Victorem Hugo oraz George Sand założyli Towarzystwo Literatów Francuskich. Autor miał swój wkład w powstanie "Code litteraire de la societe des gens de lettres" . To tam po raz pierwszy pojawiła się wzmianka o prawach autorskich pisarza do swojego dzieła.

Rzeczywisty sukces odniósł, wydając książkę zatytułowaną "Szuanie". Dużą popularność przyniosła mu kolejna pozycja książkowa "Fizjologia małżeństwa", która uchodziła za nieprzyzwoitą. Stanowiła ona pierwszą książką z cyklu "Komedia ludzka". Ten z kolei przedstawiał społeczeństwo francuskie od chwili Wielkiej Rewolucji Francuskiej do rządów Ludwika Filipa. Jednym z popularniejszych dzieł Balzaca jest "Ojciec Goriot", opowiadający o mężczyźnie, któremu obecnie doskwiera bieda. Jest on całkowicie oddany swoim córkom, chętnie godzi się na wszelkie wyrzeczenia, byle tylko zapewnić im dobrobyt. Pytanie brzmi, czy córki będą w stanie odwdzięczyć mu się za jego poświęcenie.