Faustyna Kowalska

Poznaj zapiski świętej Marii Faustyny Kowalskiej, wizjonerki, mistyczki i stygmatyczki, która poświęciła swoje życie Bogu. Wysłuchaj głosicielki kultu Miłosierdzia Bożego i czerp z jej mądrości w drodze doskonalenia swoich relacji ze Stwórcą.

Helena Kowalska przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku. Urodziła się w rodzinie rolniczej. W wieku siedmiu lat zaczęła odczuwać wewnętrzny głos swojej duszy, który nawoływał do pójścia najdoskonalszą drogi życia. Po ukończeniu szesnastu lat Helena opuściła dom rodzinny. Rozpoczęła wówczas pracę jako służba w posiadłościach zamożnych osób. Młoda kobieta cały czas odczuwała potrzebę wstąpienia do zakonu, jednak z obwieszczeniem swoich planów rodzicom czekała aż do 1922 roku. Początkowo jej ojciec nie podszedł do planów córki z entuzjazmem, gdyż wyprawa wymagana w klasztorach wiązała się z kosztami.

W roku 1924 Helena usłyszała głos Pana Jezusa, który nakazał jej udać się do Warszawy, a następnie rozpocząć życie w zakonie. W 1925 roku przyjęto ją do warszawskiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Podczas postulatu Helena pełniła obowiązki ogrodniczki, furtianki oraz kucharki. Nowicjat odbywała w Krakowie i tam też przyjęła imię Maria Faustyna. W Zgromadzeniu spędziła trzynaście lat swojego życia. W tym czasie doświadczyła wielu problemów zdrowotnych. Zmagała się z gruźlicą płuc oraz przewodu pokarmowego. Najwięcej bólu przyniosło jej jednak oddanie się, jako dobrowolna ofiara za grzeszne dusze, a także apostołka Bożego Miłosierdzia. Faustyna przeżyła wówczas niezwykłe łaski, takie jak ekstazy, objawienia, ukryte stygmaty, bilokacja oraz zdolność czytania w ludzkich duszach.

Siostra Faustyna doświadczyła objawień oraz mistycznych przeżyć. Otrzymała też zadanie, którym było przekazanie światu i Kościołowi orędzia Miłosierdzia. Jezus miał udzielić jej wskazówek dotyczących tego, jak wyglądać powinien obraz, znany pod tytułem "Jezu, ufam Tobie". Usłyszała również, jak mają wyglądać nowe formy kultu, takie jak Koronka do Miłosierdzia Bożego czy Święto Miłosierdzia (uroczystość liturgiczna mająca miejsce w pierwszą niedzielę po Wielkanocy).

Siostra Faustyna odeszła do Boga 5 października 1938 roku w wieku 33 lat, a jej misję kontynuował Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia. W 1993 miała miejsce beatyfikacja Faustyny, którą przeprowadził Jana Paweł II. W 2000 roku odbyła się natomiast jej kanonizacja, dokonana przez Ojca Świętego Jana Pawła II.