David Foster Wallace

David Foster Wallace był amerykańskim autorem powieści oraz opowiadań, a także eseistą oraz wykładowcą. Prowadził zajęcia z języka angielskiego oraz kreatywnego pisania. Jego twórczość została doceniona przez najważniejszych krytyków. Wallace jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych amerykańskich autorów schyłku XX wieku. 


David Foster Wallace jest uznawany za jednego z najważniejszych autorów postmodernistycznych przełomu wieków. Jego powieści nie tylko zostały dobrze przyjęte przez czytelników, ale także docenione przez znawców literatury oraz nominowane do prestiżowych nagród. Jego karierę przerwała śmierć samobójcza w 2008 roku. Wallace od lat zmagał się z nałogami oraz silną depresją, jednocześnie posługując się w swojej twórczości ironią, sarkazmem oraz wspaniałym poczuciem humoru.


Wallace jest autorem powieści “Niewyczerpany żart” ("Infinite Jest") oraz "The Broom of the System", zbiorów opowiadań "Oblivion", "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi" oraz esejów "This Is Water", "Consider the Lobster", "Everything and More" oraz "Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię". Za ich sukcesem stoi błyskotliwy język, często zabawne spojrzenie i wnikliwa analiza amerykańskiego społeczeństwa wraz z jego problemami i ułomnościami.


Książki Davida Fostera Wallace'a były nominowane do prestiżowych nagród, takich jak słynna nagroda Pulitzera. Jest też laureatem Nagrody Za Najlepszą Książkę Roku, przyznawanej przez magazyn "Time" oraz, między innymi, Nagrody Salon Book, Nagrody Lannan oraz Nagrody Whitinga.