Daniel Kahneman

Daniel Kahnemann to amerykańsko-izraelski psycholog i ekonomista, którego badania prowadzone w obu tych dziedzinach zaowocowały szeregiem ważnych publikacji. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii uhonorowany został Nagrodą Nobla w 2002 roku.

Przyszedł na świat w 1934 roku w Tel Awiwie. Jego rodzina na stałe mieszkała wówczas w Paryżu, ale jego matka odwiedzała akurat swoją rodzinę w Izraelu, gdy nadszedł czas porodu, stąd miejsce urodzenia przyszłego naukowca. Rodzice Daniela byli litewskimi Żydami, którzy we wczesnych latach 20. zeszłego stulecia wyemigrowali do Francji. Ojciec pracował w dużej paryskiej fabryce chemicznej, piastując wysokie stanowisko.

Daniel Kahnemann ukończył studia doktoranckie z psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1961 roku, jednocześnie rozpoczynając karierę wykładowcy na Hebrew University of Jerusalem. Gdy awansował na stanowisko starszego wykładowcy, zaczął współpracować również z innymi uczelniami, na przykład University of Michigan, Uniwersytet Harvarda czy Uniwersytet Stanforda. Tytuł profesora psychologii obronił natomiast w 1993 roku na elitarnym Uniwersytecie Princeton. Obecnie wykłada na Uniwersytecie w Jerozolimie oraz współpracuje z amerykańskimi i kanadyjskimi uczelniami wyższymi.

Daniel Kahnemann jest autorem blisko 200 publikacji naukowych z psychologii, ekonomii i prawa oraz pogranicza tych dziedzin. Jego publikacje ukazują się w takich czasopismach naukowych, jak "Journal of Behavioral Decision Making", "Thinking and Reasoning", "Journal of Risk and Uncertainty" czy "Economics and Philosophy". Wśród jego osiągnięć badawczych szczególne miejsce zajmuje opracowana wraz z Amosem Tverskym teoria perspektywy, wykorzystana przez niego w badaniach ekonomicznych, za co w 2002 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii.

W Polsce dużą popularność zdobyła zwłaszcza publikacja Kahnemana zatytułowana "Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym", która kompleksowo wyjaśnia zasady ludzkiego myślenia. Autor analizuje w niej różne sposoby myślenia, robiąc to w sposób bardzo przystępny i pozwalając czytelnikowi samodzielnie wyciągnąć wnioski.