Czesław Miłosz

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku, a zmarł 13 sierpnia 2004 roku. Był znanym na całym świecie poetą polskim, który do dziś uznawany jest za genialnego twórcę literatury. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swą twórczość i działalność.

 

Czesław Miłosz tworzył od czasów młodości aż do końca swojego życia. Uwielbiał przekraczać granice gatunków literackich. Działał również jako tłumacz, eseista i dyplomata. Przebywał na emigracji w latach 1951-1993: we Francji, a następnie w Stanach Zjednoczonych, ale mimo to tworzył również i wtedy. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1980 roku. Zajmował się przekładami, głównie z języka angielskiego i francuskiego, sięgając po najwybitniejszych twórców (Szekspir, Eliot, a nawet i Biblia). Sam tworzył - z paroma wyjątkami - wyłącznie po polsku.

 

Jedne z najważniejszych dzieł Miłosza to trzy poematy: “Traktat moralny”, “Traktat poetycki” i “Traktat teologiczny”, które dzięki różnorodności i niebanalnej stylistyce do dziś uznawane są za prawdziwe arcydzieła.