Chimamanda Ngozi-Adichie

Nigeryjska pisarka, feministka, wielokrotnie nagradzana autorka uniwersalnych historii o tożsamości, rasie, płci i polityce. Jeden z najważniejszych głosów współczesnej literatury afrykańskiej.


Chimamanda Ngozi Adichie - urodzona 15 września 1977 roku w Enugu, w Nigerii. Studiowała komunikację i nauki polityczne na Uniwersytecie Nigeryjskim w Nsukka, gdzie zdobyła licencjat. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskała magisterium z twórczego pisania na Johns Hopkins University oraz tytuł magistra studiów afrykańskich na Uniwersytecie Yale. Chimamanda Ngozi Adichie jest również znana ze swoich przemówień, w których porusza tematy związane z tożsamością, feminizmem i społeczną sprawiedliwością.


Jej debiutancka powieść "Fioletowy hibiskus" (2003) zdobyła wiele nagród, w tym Commonwealth Writers' Prize for Best First Book in Africa. Książka opowiada historię młodej dziewczyny, która żyje w przepełnionym przemocą domu w Nigerii. Kolejna powieść Adichie, "Pół żółtego słońca" (2006) zdobyła nagrodę Orange Prize for Fiction. Najbardziej wpływową powieścią Adichie jest "Americanah" (2013), która opowiada historię młodej Nigeryjki emigrującej do Stanów Zjednoczonych i doświadczającej tam rasizmu, kulturowej adaptacji i miłości. Książka została uhonorowana nagrodą National Book Critics Circle Award.


Twórczość Chimamandy Ngozi Adichie charakteryzuje się silnymi kobiecymi postaciami, spojrzeniem na afrykańską tożsamość i kulturę oraz odważnym podejściem do tematów społecznych i politycznych. Jej prace są doceniane zarówno przez czytelników, jak i krytyków, i przyczyniły się do jej uznania jako jednej z najważniejszych współczesnych pisarek.