Barbara Włodarczyk

Barbara Włodarczyk, dziennikarka, reporterka, przez wiele lat była korespondentką Telewizji Polskiej w Moskwie. Ogromne uznanie przyniósł jej znakomity reportaż "Nie ma jednej Rosji". Był to niejednoznaczny, wielobarwny i wieloaspektowy obraz rosyjskiego społeczeństwa i nękających go problemów. Kolejną książką w dorobku Włodarczyk stał się zatytułowany przewrotnie zbiór "Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin".


Dwie wspomniane wyżej książki wydane zostały jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej agresji na Ukrainę. A jednak czytając je, wyczuwamy zbliżanie się tego strasznego, lutowego poranka. Jasne, że teraz łatwo tak twierdzić, ale każdy, kto czytał reportaże Barbary Włodarczyk, dobrze wie, o co chodzi. A ci, którzy jeszcze nie mieli okazji tego zrobić, powinni czym prędzej nadrobić zaległości.


Książki Barbary Włodarczyk mówią o tym, o czym nigdzie indziej niedane Wam będzie przeczytać. Rosja w ujęciu autorki nie jest ani monolitem, ani kontynuacją mitu, jaki znamy z Dostojewskiego czy Tołstoja. Niestety jednak wszędzie tam, gdzie autorce udaje się dotrzeć, jedna rzecz się nagminnie powtarza: rosyjski nacjonalizm.