Barbara Kosmowska

Barbara Kosmowska to polska pisarka, poetka i filolożka, która w swoim dorobku literackim ma zarówno książki adresowane do dorosłych, jak i pozycje napisane z przeznaczeniem dla dzieci.

Barbara Kosmowska przyszła na świat w 1958 roku w Bytowie, w województwie pomorskim. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Tuż po ukończeniu studiów podjęła pracę w charakterze nauczycielki języka polskiego w rodzinnej miejscowości. W 1999 roku Kosmowska obroniła rozprawę doktorską poświęconą twórczości Zofii Urbanowskiej (pozytywistycznej pisarki tworzącej literaturę dla dzieci i młodzieży), uzyskując tym samym tytuł doktora na Uniwersytecie Gdańskim.

Jej praca naukowa zatytułowana "Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej" zdobyła wyróżnienie "Summa cum laude". Później autorka podjęła pracę w Zakładzie Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku. Współpracuje z czasopismem "Guliwer".

Barbara Kosmowska debiutowała jeszcze jako licealistka - w latach 70. minionego stulecia jej najwcześniejsza twórczość literacka ukazywała się na łamach harcerskiego czasopisma dla młodzieży "Na Przełaj". W latach 80. zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Pierwsza powieść Kosmowskiej, nosząca tytuł "Głodna kotka", wydana została w 2000 roku. Wkrótce potem do księgarń trafiły kolejne publikacje pisarki: "Teren prywatny", "Prowincja", "Gobelin", "Buba".

Twórczość Kosmowskiej była wielokrotnie nagradzana, np. książka "Teren prywatny" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "Dziennik polskiej Bridget Jones", a także znalazła się na liście bestsellerów "Rzeczypospolitej". Powieści Kosmowskiej cieszą się sporą popularnością, czytelnicy sięgają chętnie również po tytuły "W górę rzeki", "Niebieski autobus", "Hermańce" czy "Ukrainka". W twórczości Kosmowskiej pojawiają się również utwory dla dzieci i młodzieży, np. "Puszka" czy "Samotni.pl".