Anna Czerwińska

Anna Czerwińska to jedna z najbardziej utytułowanych polskich alpinistek i himalaistek. Jest autorką i współautorką książek poświęconych wspinaczkom wysokogórskim.

Anna Czerwińska, farmaceutka z wykształcenia, zdobyła sławę i ogromne uznanie jako alpinistka i himalaistka. Jest zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską.

Urodziła się 10 lipca 1949 w Warszawie. Z wykształcenia jest doktorem farmacji, choć od wielu już lat nie pracuje w zawodzie. Porzuciła go dla gór. Miłością do wspinaczki zapałała w roku 1969. Najpierw były Tatry, później góry wyższe: Alpy, Himalaje, Karakorum. Przez wiele lat tworzyła zgrany zespół z Krystyną Palmowską. Razem dokonały wielu wspaniałych wyczynów, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu.

Pod koniec maja 2000 roku Anna Czerwińska jako druga Polka po Wandzie Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu. W momencie tym była najstarszą kobietą, której udało się tego dokonać. Obecnie Anna Czerwińska jest przedsiębiorcą. Prowadzi firmę importującą z Indii ubrania, biżuterię i wiele innych orientalnych produktów. Anna czerwińska ma w swoim dorobku liczne artykuły w prasie górskiej oraz książki poświęcone swym doświadczeniom wspinaczkowym.

Na kartach książki "Groza wokół K2" pisze autorka o pełnej sukcesów, ale zakończonej tragicznie wyprawie z 1986 roku. Wyprawa ta kosztowała życie trzynastu wspinaczy. Czerwińska próbuje dociec, na czym polega fenomen K2: tej drugiej spośród najwyższych gór świata. Seria "GórFanka" to cykl wywiadów Anny Czerwińskiej. Alpinistka opowiada w nich o swojej ponad czterdziestoletniej karierze: o drodze na wierzchołki aż sześciu ośmiotysięczników.

Seria składa się z następujących części: "Moje ABC w skale i lodzie"; "Na szczytach Himalajów"; "W Karakorum 1979-1986"; "GórFanka powraca w Karakorum"; "Na himalajskiej ścieżce".