Alicja Karczmarska-Strzebońska

Alicja Karczmarska-Strzebońska, pedagożka i plastyczka, jest autorką i ilustratorką książek edukacyjnych dla dzieci. Jej elementarze w prosty i przystępny sposób uczą dzieci czytania i pisania.

Alicja Karczmarska-Strzebońska to autorka i ilustratorka książek edukacyjnych dla dzieci. Jako pedagog propaguje przede wszystkim metodę sylabową w nauce czytania. Jej elementarze "Mój pierwszy elementarz - czytamy metodą sylabową" i "Elementarz. Czytamy metodą sylabową. Płynne czytanie to nie wyzwanie!" cieszą się ogromnym uznaniem specjalistów.

Urodziła się w Krakowie w roku 1973. Jest absolwentką studiów na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Ukończyła również studium pedagogiczne i podyplomowe studia z zakresu pedagogiki przedszkolnej z zarządzaniem na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Dzięki temu mogła stać się zarówno autorką, jak i ilustratorką swoich znakomitych elementarzy przeznaczonych do nauki czytania i pisania. Współpracuje też z innymi autorami jako konsultantka merytoryczna.

Alicja Karczmarska-Strzebońska jest również aktywną animatorką kultury i sztuki wśród najmłodszych. Prowadzi plastyczno-teatralne warsztaty dla dzieci, projektuje kostiumy i rekwizyty wykorzystywane w spektaklach. Współpracuje z Klubem Łokietek, Centrum Kultury Podgórza oraz Teatrem Groteska. Projektuje również okładki gier komputerowych.

Jej książki (przede wszystkim wspomniane wyżej elementarze) ukazują się nakładem Wydawnictwa Skrzat i Wydawnictwa Greg. Wykorzystuje w nich tak zwaną metodę sylabową, w której pomija się w zasadzie literowanie wyrazów. Książki te zaprojektowane zostały w sposób bardzo przejrzysty i logiczny. Poziom trudności jest stopniowo zwiększany, aby dziecko mogło nabywać nowych kompetencji bez nadmiernego obciążenia.

Elementarze urozmaicone zostały licznymi łamigłówkami, labiryntami, zagadkami, zabawami logicznymi. Sprawia to, że nauka czytania i pisania staje się barwną, dającą dużo radości przygodą. Kolorowe ilustracje i przystępność krótkich i pełnych ciepła opowiadań stanowią nieodzowny element tych książek. Poniżej prezentujemy kilka z nich.