Adam Kucharski

Adam Kucharski to profesor nadzwyczajny London School of Hygiene and Tropical Medicine. Zajmuje się epidemiami, występującymi na całym świecie, między innymi epidemią wirusa Zika oraz wirusa Ebola. Należy do TED, ma na swoim koncie wykład Rosalind Franklin Award 2016. Jego teksty pojawiały się w pismach, takich jak "Observer","Scientific American", "Financial Times" oraz "New Statesman".

Spod pióra Kucharskiego wyszły takie pozycje, jak: "Historia Irlandii w źródłach 1155-1998", "Perfekcyjny zakład. Jak matematyka i nauka pozbawiają hazard ślepego szczęścia", "Theatrum peregrinandi. Poznawcze aspekty staropolskich podróży w epoce późnego baroku" oraz "Prawa epidemii. Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? Co wspólnego mają wirusy, idee i fake newsy".

Ostatnia z wymienionych pozycji zyskała status bestsellera. Książka skupia się na epidemiach, w obszerny sposób przedstawiając zasady rozprzestrzeniania się wirusów. Czytelnicy odszukają w niej również odpowiedź na pytanie, czemu każda z epidemii po jakimś czasie wygasa. Za jej sprawą mogą w pewnym sensie oswoić się z epidemiczną rzeczywistością i zrozumieć, dlaczego w ogóle się pojawia. "Prawa epidemii” ukazują zupełnie nowe spojrzenie na tego rodzaju niebezpieczeństwa, a zarazem prezentują przykłady innych epidemii, które miały miejsce gdzie indziej lub w innym czasie.

Co istotne, Kucharski w swojej najważniejszej książce posługuje się zrozumiałym językiem, pozwalającym przeciętnemu człowiekowi rozszyfrować naukowe hasła i skomplikowane zależności. Ciekawie skonstruowana publikacja może przydać się każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań.