"Akcja Wisła '47. Komunistyczna czystka etniczna" to książka poruszająca temat jednych z najboleśniejszych w skutkach wydarzeń w historii naszego kraju, które stały się podwaliną kształtującego się ustroju PRL. Pomaga przybliżyć czytelnikowi złożoność relacji polsko-ukraińskich.
Publikacja w szczegółowy i bezstronny sposób przedstawia genezę, plan i kolejne etapy oraz skutki akcji przesiedleńczej, której celem była likwidacja nacjonalistycznej ukraińskiej partyzantki. Tak naprawdę jej największymi ofiarami stali się zwykli ludzie, brutalnie wyrwani ze swych małych ojczyzn w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Jej autor poświęca również wiele uwagi dramatowi wysiedlonych kobiet, zwłaszcza ciężarnych.
Ponadto książka porusza kwestię deportacji narodowościowych o przebiegu podobnym do Akcji "Wisła", mających miejsce pod koniec lat 40. w Związku Sowieckim. Zawarta jest w niej także próba analizy wysiedleń pod kątem zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa kulturowego.
O autorze
Autor publikacji - Grzegorz Motyka - to profesor historii specjalizujący się w dziejach Kresów Wschodnich oraz zagadnieniu polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Do jego bogatej bibliografii należą m.in. "Wołyń '43", "Tak było w Bieszczadach" czy "Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1944-1953", które cieszą się pozytywną opinią zarówno środowiska naukowego, jak i czytelników.