Żmijowisko

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 36
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
480
Rok wydania
2018
Inne wersje (4)
Książka, op. miękka
za 26,73 zł
eBook, mobi, epub
od 22,45 zł
Audiobooki mp3
za 33,04 zł
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

Zaskakujący, pełen nagłych zwrotów akcji thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, naszego narodowego mistrza czarnej historii. Jeśli ktoś ginie bez śladu, to niezawodny znak, że dzieje się coś niedobrego. Spróbuj rozwikłać zagadkę wraz z bohaterami.

Lato 2016 roku. Kamila i Arek to małżeństwo trzydziestoparolatków. Mają dwójkę dzieci: piętnastoletnią Adę oraz malutkiego Ignasia. Jak, co roku wybierają się na urlop z przyjaciółmi Kamili ze studiów. Tym razem spędzają go w zagubionym wśród lasów i jezior gospodarstwie agroturystycznym we wsi Żmijowisko. Dla Kamili jest to czas wspomnień z czasów szalonej młodości, która skończyła się wraz z nieplanowaną ciążą. Natomiast zarówno Arek, jak i Ada, nie podchodzą do pomysłu spędzenia czasu z przyjaciółmi kobiety i ich rodzinami zbyt entuzjastycznie. Ada jest rozżalona faktem, że nie pojechała na upragniony obóz. Zaprzyjaźnia się z Danielem, synem gospodarzy. Arek nie potrafi znaleźć wspólnych tematów z przebywającymi w Żmijowisku urlopowiczami.

Podczas jednej z mocno zakrapianych imprez o mały włos nie dochodzi do tragedii: ktoś kogoś niemalże topi, wywiązuje się kłótnia, otwierają się dawne rany. Następnego dnia okazuje się, że zniknęła Ada i nikt nie wie, co się z nią stało. Poszukiwania są bezskuteczne, nikomu nie udaje się odnaleźć dziewczyny. Rodzice są zrozpaczeni. Rok później Arek powraca do Żmijowiska by podjąć kolejną próbę odnalezienia córki i rozwikłania zagadki jej zniknięcia. Dodatkowo musi zmierzyć się z niechęcią tamtejszych mieszkańców, którzy pamiętają historię zaginięcia jego córki, ale współczują tylko matce. Czy ojcu uda się odnaleźć ukochaną córkę?

Wojciech Chmielarz umiejętnie buduje napięcie, prowadząc narrację w trzech różnych czasach: Wtedy (lato 2016), Teraz (lato 2017) i Pomiędzy. Zakończenie tego thrillera psychologicznego z mocno rozbudowanym wątkiem obyczajowym mocno zaskakuje.

Wojciech Chmielarz to urodzony w 1984 roku dziennikarz i autor kryminałów. Współpracował m.in. z "Pulsem biznesu", "Nową fantastyką", "Pociskiem" i "Polityką". Ma na swoim koncie cykl powieści kryminalnych o komisarzu Jakubie Mortce oraz cykl gliwicki ("Wampir", "Zombie"), jest także autorem powieści "Królowa głodu".

Recenzje (36)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzisiaj skończyłam czytać thriller Żmijowisko i muszę potwierdzić krążące pogłoski, że jest faktycznie dobry. Czyta się szybko i przyjemnie, specyficzny humor i wulgarny język z początku trzymał mnie na dystans, jednak z każdą kolejną kartką oswajałam się z nim i z czasem śmiałam się w niebo głosy. Powieść tą podzieliłabym na dwa gatunki obyczajowy wątek poznawania bohaterów i thriller z końcem powieści gdzie akcja naprawdę pędziła i wywoływała we mnie niepokój i strach. Dwie rzeczy przy końcu trochę mnie raziły ale nie mogę wam zdradzić szczegółów. Na pewno nie jest to nic takiego co spowodowało by że książka mniej mi się bardziej podobała. Są to takie techniczne szczegóły :)

  Naprawdę polecam, ta książka robi furorę od chwili ukazania się i pewnie jeszcze nie jeden raz będę o niej słyszała. Zawsze z miła chęcią przyłączę się do dyskusji!

  mamakamaczyta

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żmijowisko" trafiło do mnie - zgadliście(!) - z kolejnego booktouru. Jako, że o samym Wojciechu Chmielarzu słyszałam już tyle dobrego, to gdy tylko zaczęły się zapisy do zabawy z tą właśnie książka, musiałam skorzystać.

  O książce:

  Żmijowisko to malutka wieś znajdująca się pośrodku niczego. W tej niewielkiej miejscowości położonej nad brzegiem jeziora mieszkają zaledwie trzy rodziny. Jedna z nich prowadzi skromne gospodarstwo agroturystyczne. Cisza i spokój bijące z tego miejsca powodują, że jest to idealne lokum dla zabieganych i zmęczonych codziennością ludzi, bowiem daje im szansę by mogli w wyciszeniu odpocząć od trudów życia codziennego. Klienci dopisują sezonowo i są to raczej stali bywalcy.

  Jedną z takich grup, która co roku zapuszcza się w to miejsce jest paczka starych przyjaciół z młodzieńczych lat. To właśnie tutaj mogą się w pełni zrelaksować swoim towarzystwie.

  Niestety nawarstwione problemy z przeszłości, alkohol i dwuznaczne sytuację sprawiają że wybucha poważna awantura, gdzie każdy daje upust emocjom.

  Następnego dnia okazuje się, że 15-letnia Ada - córka Arka i Kamili - zniknęła bez śladu. Rozpoczyna się rozpaczliwa walka z czasem ale niestety bez skutku. Dziewczyna zaginęła.

  Po roku od tej tragedii do Żmijowiska powraca ojciec dziewczyny, który ostatni raz próbuje dowiedzieć się prawdy.

  Czy po takim czasie uda mu się znaleźć córkę? Pytań, jak i bohaterów, jest wielu.

  Czy możliwe jest, by zaginiona dziewczyna wciąż żyła?

  Moje zdanie:

  Nie będę ukrywać, że Wojciech Chmielarz zaskoczył mnie swoim kryminałem. Odszedł ON tutaj od standardowej, klasycznej triady: zbrodnia - ofiara - śledztwo.

  Całą sytuację poznajemy jakoby od tyłu. Od końca historii poznajemy naszych bohaterów i krok po kroku rozszyfrowujemy przedstawiony motyw zabójstwa.

  Autor zastosował bardzo zgrabny zabieg opierający się na przeplataniu Wtedy (lato 2016), Teraz (lato 2017) i Pomiędzy. Dzięki temu wraz z obracaniem kolejnych kartek coraz lepiej poznajemy całą historię.

  To, co moim wybija tą powieść na tle innych, podobnych, to próba opisu ludzkiej mentalności. Jestem pod ogromnym wrażeniem jak dokładnie autor stworzył oryginalny dla każdej postaci rys psychologiczny. Możemy zajrzeć w zakamarki ich serc i znaleźć tam mnóstwo skrywanych od lat urazów, niechęci, podejrzliwości i poczucia krzywdy. Napięcia między bohaterami narastają przez całą książkę. Bo taka właśnie jest ta powieść, pełna negatywnych, a zarazem prawdziwych i ludzkich emocji, nasycona bólem i cierpieniem.

  Realności i "polskości" całej historii dodają także wzmianki, niekiedy dowcipnie, do aktualnej sytuacji społeczno - politycznej: 500+, itp.

  Niestety, pomimo tak wielu rewelacyjnych opinii „Żmijowisko” nie jest książką bez wad.

  Największy zarzut mam do języka, który jest pełen wulgaryzmów najgorszego gatunku, a którym posługują się bohaterowie zarówno młodzi jak i starsi. Denerwowały mnie także zbyt częste opisy zachowań fizjologicznych i wulgarny seks nastolatków po którym pozostawało duże zniesmaczenie. Ja wiem, że dzisiejsza młodzież nie jest idealna, ale niektóre, zbyt dosadne relacje wybranych zachowań mógł autor zostawić dla siebie.

  Summa summarum zakończenie książki wprawiło mnie w osłupienie, dlatego też pomimo kilku niedociągnięć warto było dotrzeć do ostatniej strony.

  Cała ta opowieść to przede wszystkim ludzkie „żmijowisko”!

  Ocena: 8/10

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest dobra, bardzo dobra. Natomiast spodziewałam się czegoś mocniejszego i może tu nastąpiło zdziwienie.

  Jest to wulgarna powieść psychologiczna, która przerodzila się w lekki, jak dla mnie, wielbicielki gatunku, thriller. Ów przerodzenie, nastąpiło dopiero na samym końcu, zaskakującym końcu.

  Bardzo chciałam wiedzieć, co stało się z Adą, a Chmielarz ścisnął za gardło i za to oceniam najwyżej.

  * Uwaga! Autor posługuje się mocnym, pełnym wulgaryzmów językiem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Żmijowisko" to świetny thriller, który posiada bardzo wielu ciekawych, intrygujących bohaterów. Fabuła powieści została dobrze przemyślana przez autora, świadczy o tym chociażby konstrukcja książki. Powieść podzielona jest na trzy aspekty czasowe - "Wtedy", "Pomiędzy" i " Teraz". Narracja prowadzona jest z perspektywy różnych bohaterów, każdą postać, która ma jakiekolwiek znaczenie w powieści, poznajemy choć trochę. Informacje w książce dawkowane są bardzo powoli, co wpływa dobrze na budowanie napięcia. Od początku czytelnik nie może pozbyć się pytania, co tak naprawdę stało się z nastolatką. A zakończenie? Mnie powaliło na łopatki, opadła mi szczęka i długo nie mogłam jej podnieść z podłogi. Ta lektura zostanie ze mną na bardzo długo. Warto poruszyć jeszcze kwestię samych bohaterów. Mamy tutaj do czynienia głównie z dorosłymi ludźmi, posiadającymi swoje rodziny, dzieci. Są to znajomi ze studiów, którzy spotykają się co roku na wakacjach. Dzięki tym postaciom autor doskonale pokazuje, jak młodzieńcze, nieprzemyślane decyzje podejmowane pod wpływem emocji czy przymusu, rzucają cień na dorosłe życie, niszczą je. Mamy tutaj doskonały przykład goryczy zamkniętej w niejednym ciele, ból niespełnionych marzeń, starą miłość, która według przysłowia nie rdzewieje. Innymi, również ciekawymi bohaterami są nastolatkowie, którzy niekoniecznie dostają to, czego chcą od życia i winią za to swoich rodziców. Z czystym sercem polecam powieść "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza. Jest to powieść, która na długo zostaje w człowieku!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Żmijowisko jest małą, ukrytą wśród drzew i jezior wsią, zaciszem wyposażonym w niewielkie gospodarstwo agroturystyczne, które przyciąga wczasowiczów spragnionych ciszy, relaksu i wypoczynku na łonie natury. Wydaje mi się jednak, że nazwa ta oddaje znacznie więcej - obrazuje nieco relacje bohaterów książki. Uczucia i emocje kłębią się, wiją, bywają obślizgłe, zwierzęce, sączą jad i zasiewają nieustanny niepokój. Ten gadzi jad krąży w żyłach niejednej postaci, zatruwając dusze mrokiem i prowadząc do samounicestwienia. Owa wewnętrzna destrukcja objawia się nieco inaczej dla każdego z bohaterów i zdaje się być uzależniona od tego kto i jak dawno wtłoczył swojej "ofierze" truciznę do krwiobiegu. Pewnym jest jednak, że w każdym wypadku największych obrażeń doznaje kręgosłup moralny.

  Arek i Kamila wraz z dwójką dzieci - Ignasiem oraz Adą postanawiają spędzić urlop w Żmijowisku. Wybór jest nieprzypadkowy, bo to właśnie w tym miejscu mają zebrać się również ich przyjaciele wraz z swoimi rodzinami. Atmosfera od początku jest nie najlepsza - dorastająca Ada marzyła o spędzeniu tego czasu na letnim obozie, Arek nie do końca dogaduje się ze znajomymi żony, a Kamila próbuje udawać - przed innymi i przed samą sobą, że zapomniała już o swojej dawnej studenckiej miłości. W powietrzu dosłownie wisi burza - kumulują się zadawnione spory, niezagojone rany, niespełnione pragnienia, niewypowiedziane słowa. Jedna z letnich nocy, wypełniona gryzącym dymem z ogniska, alkoholem i narkotykami staje się granicą, po przekroczeniu której nic nie będzie takie jak dawniej. Tej właśnie nocy pękają tamy wezbranych uczuć, smutku, pożądania, agresji, żalu. I tej nocy piętnastoletnia Ada znika bez śladu.

  W pierwszą rocznicę tych wydarzeń Arek powraca do Żmijowiska. Opuszczony, znienawidzony, wyklęty, z plecakiem pełnym plakatów z wizerunkiem ukochanej córki. Nie jest tam mile widzianym gościem - wczasowicze zaczynają bać się o swoje dzieci, a właściciele agroturystyki o spadek zysków. Jedna z uczestniczek wydarzeń feralnej nocy niespodziewanie pojawia się w gospodarstwie. Rozpoczynają się poszukiwania, jednak każde z nich szuka czegoś innego...

  Wojciech Chmielarz w "Żmijowisku" opowiada historię, po której gigantyczny moralniak jest pewien jak w banku. Wielokrotnie można tu zadawać sobie pytania o naturę ludzką, w dodatku autor otwiera przed czytelnikiem przekrój przez dużą część społeczeństwa i szereg ról społecznych. Czym jest człowiek? Jaki jest? Jaki jest człowiek sukcesu, jaka jest nieszczęśliwa matka, jaka jest młodzież, jak czuje się egzotyczna piękność w kraju nad Wisłą, jak zachowuje się człowiek dźwigający na swym sercu ciężkie brzemię? To tylko kilka kwestii, które przychodzą do głowy, a tych pytań jest znacznie, znacznie więcej. Wiele postaci może zdać się stereotypowych, jednak Wojciech Chmielarz buduje swoich bohaterów w bardzo przemyślany sposób, w dodatku powolne, stopniowe ich poznawanie oraz retrospekcje dające głębszy wgląd w ich życie sprawiają, że owo wrażenie szablonowości zanika. Dopiero po lekturze całości możemy wyłuskać pewne postawy i zachowania sugerujące przynależność do konkretnego obrazu - szczególnie rzucił mi się w oczy stereotyp dotyczący mieszkańców wsi, jednak są to bohaterowie tak dobrze rozpisani, że jestem w stanie wyobrazić sobie taką rodzinę kropka w kropkę przerysowaną z książki Pana Wojciecha.

  Bohaterowie "Żmijowiska" fascynują, chociaż na pierwszy rzut oka zdają się być zupełnie zwyczajni. Bo cóż może być fascynującego w zwykłej rodzinie, w dwójce potajemnie spotykających się nastolatków, w parze zakochanych ludzi robiących karierę w showbiznasie, w grupie znajomych ze studiów, w zwaśnionych sąsiadach, w zacietrzewionym teściu i podejrzanym biznesmenie? Otóż tłumaczę i objaśniam - relacje! Relacje międzyludzkie to coś, czym Pan Wojciech pozamiatał konkurencję.

  Bo widzicie - w Żmijowisku spotkali się przyjaciele. Ale ci przyjaciele w swych urazach, gniewie i niedopowiedzeniach brodzili niczym w gęstej, cuchnącej smole. W tej niesamowitej symfonii ludzkich dusz ginie nawet to, na czym powinniśmy skupić się najbardziej - zaginięcie nastolatki, która nikomu i niczym się nie naraziła, która z nosem w telefonie trzymała się zazwyczaj na uboczu lub opiekowała młodszym braciszkiem.

  Co stało się tamtej nocy? Czy zdołacie rozwiązać zagadkę?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 31 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pakiet: Żmijowisko, Rana, Wyrwa 0/5 Nasza cena:
79,40 zł 119,70 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Żmijowisko, Rana, Wyrwa

Pakiet: Żmijowisko, Rana, Wyrwa Żmijowisko Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle - odreagowując stres szybkiego...
Farma lalek 5/5 Nasza cena:
28,43 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Farma lalek

Krotowice – miasteczko zagubione gdzieś w Karkonoszach. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Policja rozpoczyna poszukiwania i szybko odnajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa. Ale to tylko początek. Stare uranowe sztolnie kryją bowiem wiele tajemnic. Dla komisarza...
Prosta sprawa 5/5 Nasza cena:
26,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Prosta sprawa

Powieść sensacyjna mistrza kryminału Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale ON sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu – szukają go gangsterzy. Oraz dawny przyjaciel, który przyjechał do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawno zaciągnięty dług. Kłopot w tym, że wpada w sam środek...
Podpalacz 5/5 Nasza cena:
24,64 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podpalacz

Pierwsza część cyklu z komisarzem Jakubem Mortką W zimową noc w willi na Ursynowie wybucha pożar, w którym ginie biznesmen, a jego żona, celebrytka, zostaje ciężko poparzona. Przez chwilę wygląda to na nieszczęśliwy wypadek. Przez krótką chwilę. Sprawę prowadzi komisarz Mortka, przenikliwy człowiek...
Stulecie kryminału 5/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stulecie kryminału

Osiemnaście mistrzowskich kryminalnych opowiadań. Opowieści o zbrodni i sprawiedliwości.   Historie policyjne inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Nie do zapomnienia.  W lipcu 1919 roku ogłoszono w Polsce dekret o powołaniu Policji i tym samym narodziła się polska kryminalistyka.   Od ponad stu lat...
Wyrwa 5/5 Nasza cena:
26,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyrwa

Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej Rany i zekranizowanego przez Canal+ Żmijowiska. Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły...
Opowiem CI o zbrodni. Historie prawdziwe 5/5 Nasza cena:
28,05 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowiem CI o zbrodni. Historie prawdziwe

Prawdziwe zbrodnie. Prawdziwi mordercy. Prawdziwe kryminalne śledztwa. Najnowsza odsłona bestsellerowej serii OPOWIEM CI O ZBRODNI. Przygotowane przez autorów opowiadania powstały na bazie prawdziwych spraw kryminalnych, które omówione zostaną w uwielbianym przez telewidzów programie o tym samym...
Zombie 5/5 Nasza cena:
28,43 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zombie

Nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018. Adam Górnik – młody błyskotliwy prokurator. Kochający mąż i troskliwy ojciec. Wzorowy obywatel. Jeden z najmłodszych zabójców w Polsce. Kiedy miał piętnaście lat, zamordował szkolnego kolegę, chuligana i postrach innych uczniów, Filipa „Korsarza”...
Żmijowisko 5/5 Nasza cena:
26,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żmijowisko

Bestsellerowy thriller mistrza kryminału. Serial na Canal Plus Grupa trzydziestolatków, przyjaciół ze studiów, co roku wyjeżdża wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje. Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle –...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula