Xięgi Nefasa. W zaświatach

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Rok wydania
2017
Ilość stron
480
Nasza cena: 29,52 zł 36,90 zł Taniej o: 20%


Zginą wszyscy, gdy zginie jedno

Władysław, Jaksa i Alba. Młody następca tronu, syn wielkiego rycerza i niewidoma kapłanka. Władysław rywalizuje z Jaksą, z czasem staje się bezwzględny i okrutny. Jaksa zaś nie chce być wojownikiem i w tajemnicy doskonali swoje magiczne umiejętności. Tymczasem magiczne moce Alby są coraz silniejsze. Może już wkrótce to ona stanie na czele pogańskiego buntu…
Nefas, tajemniczy sługa Krzywoustego, musi za wszelką cenę chronić wszystkich troje przed niebezpieczeństwem z zewnątrz i przed nimi samymi. Wiąże go złożona Trygławowi przysięga. Jeśli jej nie dotrzyma, tych troje młodych zginie. Nie chce jej złamać, bo wierzy, że dzięki pomocy mrocznego bóstwa uratuje z zaświatów jedyną kobietę, którą zdołał pokochać – szarowłosą Rangdę.
Polska w XII wieku to miejsce, gdzie magia miesza się z rzeczywistością, pogańscy bogowie rządzą losami ludzi, a kościelni dostojnicy i możni rycerze gotowi są zaprzedać duszę diabłu, by choć na chwilę zyskać władzę.
Małgorzata Saramonowicz prowokuje, niepokoi, ale przede wszystkim po raz kolejny dowodzi, że historia może być doskonałą kanwą dla sagi fantasy. Od lektury Xiąg Nefasa nie sposób się oderwać.

Małgorzata Saramonowicz – autorka wyśmienitych horrorów, scenarzystka i producentka filmowa. Xięgi Nefasa. W zaświatach to drugi tom znakomitej sagi fantasy, której akcja toczy się na dworze Bolesława Krzywoustego.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  U zarania dziejów …

  Kiedy spiskowcy wprowadzali na tron polski młodszego brata Bolesława Śmiałego – Władysława Hermana liczyli, iż będzie ON narzędziem w ich ręku. Tymczasem wojewoda Sieciech, niemal wszechwładny na dworze Władysława Hermana, zmuszał możnych do podporządkowania się władzy książęcej w której imieniu występował. Przeciwstawiał się szczególnie dążeniom do usamodzielnienia się wielmożów zarządzających poszczególnymi prowincjami. Wówczas jednak możni wystąpili przeciwko Sieciechowi, pozyskując do walki z nim synów Władysława Hermana – Zbigniewa i Bolesława, zwanego Krzywoustym. Po toczących się wiele lat walkach przegrany Herman musiał zgodzić się na podział państwa i wydzielenie synom odrębnych dzielnic. Te wewnętrzne walki osłabiały państwo, zaś Herman prowadząc politykę ugody i uległości w stosunku do Cesarstwa, pozwalał również wykorzystywać sytuację feudałom pomorskim, którzy już dawno wyłamali się spod zwierzchnictwa centralnej władzy monarszej i nękali najazdami sąsiednie dzielnice.

  Śmierć Władysława Hermana nie poprawiła sytuacji – wkrótce po jego odejściu rozpoczęła się walka pomiędzy jego synami, Bolesławem Krzywoustym, a Zbigniewem. Bolesław Krzywousty dążył do przywrócenia jedności państwa polskiego, znajdując oparcie przede wszystkim w licznym uboższym rycerstwie, które skusił perspektywą wypraw wojennych, bogatych łupów i nadań książęcych. Zespolenia wszystkich sił, jedności władzy państwowej, wymagała też sprawa ponownego podporządkowania Pomorza władzy książąt polskich i złączenia go z Polską, organizował zatem Krzywousty wyprawy wojenne przeciwko Pomorzanom. Wszystkie te fakty znane są nam z historii Polski, poznawaliśmy historię walki dwóch braci z perspektywy podręcznika, szkolnej klasy i zielonej tablicy. Dla wielu zapewne skomplikowane losy Polski, polskiej państwowości, sukcesje tronu, sojusze i rozbiory wydawały się zbyt trudne i chaotyczne, a także zbyt nudne, by je zapamiętać. Co jednak by się stało, gdyby do walki o ziemię dołożyć szczyptę magii, sensacji, gdyby o rodzinnych walkach, popełnianych zbrodniach pisać z dynamizmem i wyczuciem słowa?

  Odpowiedzi na to pytanie poszukać można w książce Małgorzaty Saramonowicz, scenarzystki i producentki filmowej, autorki sagi fantasy opartej jednak na prawdziwych wydarzeniach. Powieść „Xiegi Nefasa. W Zaświatach”, opublikowana nakładem wydawnictwa ZNAK, to niezwykła historia z pogranicza magii i rzeczywistości, w której znajdziemy zarówno postacie znane nam z podręczników szkolnych, jak i rozmaite zmory i inne stworzenia, błąkające się pomiędzy żywymi, a także zamieszkujące świat zmarłych. To jedna z tych powieści, które łączą miłośników różnych gatunków, zarówno fantastyki, jak i historii. Zwróci także uwagę tych czytelników, którzy przywiązują dużą wagę do sprawności operowania słowem pisanym, do tworzenia realistycznych scen, czyniących nas bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń.

  A w „Zaświatach” wiele się dzieje – Nefas, wenecki zbieg, ukrywający swoją prawdziwą tożsamość sługa Krzywoustego poszukuje w Krainie Zmarłych swojej ukochanej Rangdy. Aby jednak wydobyć ją z zaświatów, musi nie tylko odnaleźć jej ciało, ale i dotrzymać wszystkich złożonych obietnic. Jedną z nich jest opieka nad trójką dzieci, połączonych magią bezwzględnego boga Trygława. Odpowiadając na wezwanie Nefasa, Trygław nie tylko zamienił płeć dziecka księcia Bolesława, ale również odmienił los dwójki innych dzieci. Teraz Nefas musi strzec bezpieczeństwa Władysława, fałszywego książęcego dziedzica, Alby – prawdziwej córki księcia u której z roku na rok rozwija się więcej niezwykłych umiejętności oraz Jaksy, syna Wielkiej Kapłanki, który nie ma aspiracji, by zostać wielkim wojownikiem. Dzieci te znajdują się w innych częściach kraju, a każdego dnia grozi im niebezpieczeństwo – zarówno ze strony ich samych, jak i zewnętrznego otoczenia. Czasy są bowiem niespokojne: u zachodnich granic stoi cesarz niemiecki Henryk V, od południa czeski władca Świętopełk, nieustannie toczą się też walki na Pomorzu. Na dodatek kraj targany jest wewnętrznymi konfliktami pomiędzy braćmi i opowiadającymi się po dwóch stronach możnymi. Jak w tej historycznej zawierusze Nefasa zdoła ustrzec dzieci przed zagrożeniami? Czy uda mu się połączyć z ukochaną? Na te pytania odpowiada drugi tom „Xiąg Nefasa”, czyli nieco brawurowa interpretacja polskiej historii. Wartka akcja, wspaniale nakreśleni bohaterowie i niezwykły język pozbawiony wulgaryzmów, oddający ważkość sytuacji i jej dynamikę – wszystko to skłania do lektury. Jeśli co tego dodamy niecodzienne ujęcie tematu, otrzymamy porywającą powieść, po którą sięgnąć mogą nawet ci czytelnicy, którzy z historią Polski są nieco „na bakier”.

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Dziś chciałabym przedstawić Wam książkę polskiej autorki (jakże dawno nie czytałam nic polskiego autorstwa!) Małgorzaty Saramonowicz. Do przeczytania „Xięgi Nefasa. W zaświatach” zachęcił mnie opis lektury. Wywnioskowałam z niego, że książka będzie przepełniona spiskami, dawnymi wierzeniami, miłością za którą podąża się w najdalsze czeluści, a to wszystko podane w mojej ulubionej formie: fantasy. Czy się zawiodłam? Sądzę, że nie. :)

  Przybliżmy więc fabułę powieści będącej drugim tomem przygód cudzoziemskiego kronikarza Krzywoustego – Nefasa.

  „Ci, co miłują wojnę, zawsze znajdą powód do rzezi.”*

  Główny bohater ma po prostu ciężkie życie. Nefas nie dość, że musi ochraniać trójkę dzieci (młodego następcę tronu – Władysława, Albę – kapłankę posiadającą magiczne zdolności, oraz Jaksę – przybranego syna wielkiego rycerza Dunina) to na domiar złego postanawia wybrać się w szaloną podróż – wydostać ukochaną Rangę z zaświatów. Zwykły śmiertelnik bez żadnej pomocy nie może przywrócić życia zmarłemu. Zaświaty pełne są czyhających zewsząd niebezpieczeństw i dawnych wrogów. Czy uda mu się ocalić ukochaną?

  Przyznam, że jestem ciekawa jak dalej potoczy się ta historia. Podoba mi się pomysł na połączenie wątków historycznych z fantastyką. Akcja powieści toczy się w szybkim tempie. Nawet nie wiem, w którym momencie wsiąknęłam w „Xięgi Nefasa”. Ogólnie lektura wymaga skupienia, a winę za to ponosi pełna szczegółów fabuła – uznaję to jednak za zaletę, a nie wadę. Z ciekawością poznam inne książki Małgorzaty Saramonowicz.

  Premiera książki już 1 lutego! :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Nafas tajemniczy sługa Krzywoustego szuka w zaświatach swojej ukochanej Rangdy. Udaje mu się dostać do podziemnego świata, tam jednak okazuje się, że musi mieć ciało ukochanej, żeby ją uratować i wrócić do żywych. Nefasa wraca zatem na ziemię, wydaje mu się, że nie było go tu kilka dni, okazuje się, że minęło siedem lat.

  Władysław, Jaksa oraz Alba jedo podopieczni, których przysiągł pilnować i bronić przed zabiciem, są już dużymi dziećmi. Nefasa złożył przysięgę Trygłowowi, w zamian za to, że ten odmieni płeć dziecka królewskiego, splótł losem trójkę dzieci, a Nefasa został ich opiekunem. Gdy umrze jedno z nich, pozostałe również zginą.

  Nie jestem fanką książek fantasy, ale Małgorzata Saramonowicz w książce stworzyła tak ciekawa, pełną intryg, wojen i pogańskich wierzeń fabułę, że książka wciągnęła mnie bardzo. Akcja powieści napięta , zmienia się jak w kalejdoskopie.

  Mamy tu wątek miłosny Nefasa, który pragnie wybawić swoją ukochaną z podziemnego świata umarłych, a jednocześnie wie, że musi spełniać rozkazy bezwzględnego Trygłowa.

  Czas akcji osadzony jest w czasie historycznym, walka Bolesława Krzywoustego z jego bratem Zbigniewem.

  Bardzo podobał mi się opis bitwy pod Psim Polem. Jednak fakty są tu mocno naciągane i mocna sfabularyzowane dla uatrakcyjnienia książki. Mnie to akurat nie przeszkadza, bo nie oczekiwałam, że będzie to książka historyczna.

  Autorka wprowadza tu sporo magii, guseł i obrzędów pogańskich. mamy tu więc demony, bożki, zjawy, zmory itd.

  Książka jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika, jest tu wszystko to, co ciekawe w powieści, magia, intryga, tajemnica, miłość i bohaterstwo, śmierć i historia. Podoba mi się zwięzły język i proste budowanie portretów postaci. Wiemy o nich to, co nam wystarczy, żeby zrozumieć bohatera. Autorka nie rozwodzi się nad niepotrzebnymi detalami.

  Dla mnie fantastyczna lektura. Super odskocznia od moich obyczajówek. Przypomniałam sobie jak ciekaw mogą być książki fantasy, przecież zaczytywałam się w Sapkowskim swego czasu. Myślę, że teraz już częściej będę sięgała po taka literaturę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Czarna piosenka. Edycja specjalna 0/5 Nasza cena:
31,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarna piosenka. Edycja specjalna

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła...
Władca liczb. Edward Popielski 5/5 Nasza cena:
26,32 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Władca liczb. Edward Popielski

Zmęczony życiem Popielski dostaje nowe zlecenie. Proste z pozoru śledztwo w sprawie syna pewnego hrabiego zaczyna zupełnie nowy rozdział w historii detektywa i miasta. Wrocław staje się przejściem do mrocznego świata, niebezpiecznym labiryntem. Wystarczy o niewłaściwej porze znaleźć się w...
Ostatnie słowo. Gra zwana pożądaniem 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatnie słowo. Gra zwana pożądaniem

GRA ZWANA POŻĄDANIEM. Harry dostaje zlecenie - ma napisać biografię Mamoona, wielkiego pisarza, zapomnianego przez świat celebryty, świntucha, cudzołożnika, kłamcy, zbira i być może mordercy. Wokół krążą: obdarzona włoskim temperamentem żona pisarza, służąca, która nocą zamienia się w seksualnego...
Trenuj z Krzychem 5/5 Nasza cena:
33,16 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trenuj z Krzychem

Noo witam Cię, człowieku, i zapraszam na trening! Pakuj piłkę i tę książkę do plecaka, bo właśnie rozpoczynasz misję! Jej celem jest podniesienie Twoich indywidualnych piłkarskich możliwości na pięciogwiazdkowy level! Witam Cię serdecznie w #ArmiiKrzycha i zapraszam do gry! Dzięki tej książce: •...
Zrozumieć własną wiarę 5/5 Nasza cena:
15,38 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zrozumieć własną wiarę

Ksiądz Józef Tischner był nie tylko znanym i lubianym publicystą, ale przede wszystkim cenionym duszpasterzem i duchowym autorytetem. Zrozumieć własną wiarę to dwa cykle artykułów: pierwszy: Wiara szuka rozumienia - został opublikowany na początku lat 90. na łamach "Gazety Wyborczej", drugi -...
Wojna Winstona 4/5 Nasza cena:
43,41 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna Winstona

Epicka powieść autora "House of Cards", o prawdziwej rozgrywce, której stawką były losy całego świata. Kiedy Hitler wkracza do Czechosłowacji, brytyjski premier Neville Chamberlain stwierdza, że to jedynie "kłótnia w dalekim kraju między ludźmi, o których nic nie wiemy". Tylko Winston Churchill...
Małżeństwo we troje 4/5 Nasza cena:
26,32 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Małżeństwo we troje

Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna. Nowy mężczyzna miał jej pomóc zapomnieć o przeszłości i otworzyć nowy rozdział.Jedna dręcząca myśl o tym, kim był jej poprzedni mąż, nie dawała im jednak spokoju. To ona kładła się cieniem na całym ich wspólnym...
Zegarek z różowego złota 5/5 Nasza cena:
11,52 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zegarek z różowego złota

Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by lękać się, że nas opuści?Gdy David poznał MaryAnne, zrozumiał, że wreszcie spotkał kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i rodzinie – nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, straciły dla niego znaczenie....
Plaster miodu 5/5 Nasza cena:
26,98 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Plaster miodu

Może czytasz to wieczorem, siedzisz gdzieś tam w swoim pokoju, trzymasz w ręce kubek z herbatą, głucho wszędzie, ciemno wszędzie… A w tej ciemności przychodzi Chrystus. Chce zapalić w tobie jaśniejące źródło światła. On przychodzi i rozkazuje ciemnościom: świećcie!(fragment książki)Miód dla duszy....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula