Wydawnictwo Clementoni

Clementoni ma w swojej ofercie szeroki wybór gier planszowych, puzzli i zabawek edukacyjnych dla dzieci. Włoska firma z długoletnią tradycją!

Clementoni to włoski producent gier planszowych, zabawek, puzzli i różnorakich produktów edukacyjnych. Oferta firmy skierowana jest przede wszystkim do dzieci. Najsłynniejsze tytuły w portfolio Clementoni to "Sapientino" i "Grillo Parlante".

Firmę powołał do życia w 1963 roku Mario Clementoni. Główna siedziba powstała we włoskim mieście Recanati. Clementoni zajmował się wcześniej wytwarzaniem instrumentów muzycznych. Postanowił jednak rozpocząć działalność w branży, która dopiero raczkowała we Włoszech: w branży gier planszowych. Firmę założył wraz z żoną Matilde i kilkoma współpracownikami.

Pierwsze gry wytwarzane były ręcznie w przydomowym garażu. W 1967 roku Mario Clementoni odniósł ważny komercyjny sukces, prezentując na rynku grę Sapientino. Na początku lat siedemdziesiątych uzyskał licencję na produkcję gier i zabawek spod znaku Disneya, natomiast w 1979 roku współpraca z Texas Instruments doprowadziła do dystrybucji we Włoszech gry Talking Cricket. Po śmierci Mario Clementoniego w 2012 roku kierownictwo firmy przejął jego syn, Giovanni.

Obecnie Clementoni zatrudnia ok. 600 pracowników, w tym ekspertów designu, ale także pedagogów czy psychologów dziecięcych. W 2017 roku dochód spółki wyniósł 188 mln Euro. Aktualne hasło reklamowe brzmi "Crescere ? un gioco bellissimo" (Dorastanie to piękna gra). Więcej informacji na temat producenta znaleźć można na stronie internetowej www.clementoni.com.