"Wszyscy powinniśmy być feministami" to najnowsza pozycja, której autorką jest Chimamanda Ngozi-Adichie - twórczyni bestselleru pod tytułem "Amerykaana".
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ciężko, na przestrzeni stuleci, kobiety budowały swoją pozycję na świecie. Wiele z nich często spotykało się z ograniczeniami, zmagało się także z niesprawiedliwością, wykluczeniem a nawet brutalnością ze strony mężczyzn. Jak w dzisiejszym świecie żyje się współczesnym kobietom? Opowiedzieć o tym postanowiła Chimamanda Ngozi-Adichie - autorka bestsellerowej powieści przedstawiająca problematykę rasizmu i losy dwójki głównych bohaterów, którzy postanowili opuścić rodzinną Nigerię.
Autorka w swojej książce nawołuje do feminizmu, obala liczne stereotypy, które zakorzeniły się w naszych przekonaniach na przestrzeni ostatnich lat - opiera się przy tym, między innymi na własnym doświadczeniu. Według niej społeczeństwo skupia się w dużej mierze wyłącznie na ogólnych prawach człowieka, jest to jednak działanie niewystarczające, bowiem zapominamy wówczas często o problemach, które związane są z płcią kulturową.
"Wszyscy powinniśmy być feministami" to pozycja należąca do gatunku literatury faktu. Tytuł zyskał uznanie "New York Timesa" - jednego z najpopularniejszych i najważniejszych dzienników wydawanych w Ameryce. Esej skierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn - dla wszystkich, którzy chcieliby zwiększyć swoją świadomość w kwestii równouprawnienia. Książka choć napisana prostym i przejrzystym językiem, zwraca uwagę na trudną tematykę, którą powinien zainteresować się każdy z nas.
O autorze
Chimamanda Ngozi-Adichie urodziła się 15 września 1977 roku w Enugu. Zadebiutowała w roku 2003, kiedy postanowiła wydać książkę pod tytułem "Fioletowy hibiskus", za którą otrzymała liczne nagrody, między innymi: nagrodę Commonwealth Writers' Prize 2005 w kategorii "najlepszy debiut", oraz Hurston/Wright Legacy Award 2004 również za najlepszą debiutancką powieść. Do innych pozycji autorki należą tytuły, takie jak: "Połówka żółtego słońca", "To coś na twojej szyi" oraz "Amerykaana".