Wiem o Tobie wszystko

Autor:

Średnia: 2.9 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Format
13x20,5 cm
Wydawnictwo
Rok wydania
2015
Ilość stron
416
Nasza cena: 25,94 zł 39,90 zł Taniej o: 35%

Wstrząsający thriller psychologiczny dla wszystkich, którym spodobały się "Zaginiona dziewczyna" i "Zanim zasnę". Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe'a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, ON podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie. Stalking - to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy... lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno.

Czytaj całość

Recenzje (7)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu 2015-03-16
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

  MĘŻCZYZNA, KTÓRY NIENAWIDZI KOBIET, czyli o "Wiem o Tobie wszystko" Claire Kendal

  Gdy trzymamy w ręku książkę, którą kwalifikuje się jako thriller psychologiczny to pierwsze co z reguły przychodzi nam na myśl to duszny, oblepiający czytelnika klimat, a także bardzo wyraźnie zarysowany problem psychologiczny. Niepotrzebna jest wartka akcja rodem z Hollywood jeśli tylko prym wiedzie osnuta w uczucie niepokoju fabuła, a zakończenie piorunuje nas swoją wymownością i trafnością. Niestabilni emocjonalnie bohaterowie książek przenoszą się na czas czytania do naszej rzeczywistości, a bezpieczeństwo, które odczuwamy na myśl o zamkniętych drzwiach wejściowych i pozasłanianych oknach,wyparowuje już po pierwszym rozdziale powieści. Właśnie teraz, po tym wielce obiecującym wstępie, aż chciałoby się napisać, iż debiutancka powieść Wiem o Tobie wszystko Claire Kendal idealnie wpisuje się w ramy wstrząsającego thrillera psychologicznego; że zachwyca pomysłowością, a nieporuszany jak dotąd w książkach temat stalkingu to przysłowiowa wisienka na torcie! Cóż. Nadzieja matką głupich.

  Clarrisa niedawno rozstała się ze swoim partnerem Henrym i od tego czasu czuje się coraz bardziej napastowana przez Rafe'a. Po ich wspólnej, bardzo frywolnej nocy, z której kobieta nic nie pamięta, zaczyna dostawać od swego "wielbiciela" masę prezentów, listów, a jego niezapowiedziane i często zaskakujące wizyty w najmniej spodziewanych miejscach, doprowadzają Clarissę do stanu najwyższej ostrożności. Początkowo wiedziona dobrym wychowaniem subtelnie odmawia swemu konkurentowi, lecz gdy nie przynoszą one skutku, stosuje wobec mężczyzny stanowcze: NIE. Jednakże Rafe nie wie, co to słowo oznacza i coraz bardziej zaciska wokół swej "ukochanej" pętle, z której coraz trudniej jest jej się uwolnić...

  Stalking definiowany jest jako zjawisko, polegające na notorycznym nękaniu i zagabywaniu ofiary przez prześladowcę, który swymi czynami doprowadza do sytuacji całkowitego osaczenia swego celu ze wszystkich możliwych stron: telefon, internet, podarunki, odwiedziny. Takie działania wpływają negatywnie na osobę nękaną, na jej stan emocjonalny i psychiczny, a tym samym są szczególnie niebezpieczne, bowiem niewielka granica dzieli stalkera od nagabywania do użycia wobec swej ofiary przemocy fizycznej. We współczesnej prozie temat stalkingu jest tak rzadki, że praktycznie nie istnieje, dlatego już na początku należy niezmiernie docenić fakt, że Claire Kendal zdała sobie z tego sprawę i postanowiła napisać powieść, która w sposób jasny i klarowny ukazuje czytelnikom, z czym wiąże się to negatywne zjawisko.

  Wiem o Tobie wszystko pełni zatem rolę bardzo wiernego i skrupulatnego pamiętnika ofiary stalkingu, w czym pomaga również specyficzna forma całej powieści. W książce naprzemiennie znajdują się wpisy retrospekcyjne z kolejnych dni prześladowania prowadzone przez bohaterkę, ukazane w pierwszej osobie, a także aktualne wydarzenia, w których wykorzystana jest trzecioosobowa narracja z wszechwiedzącym narratorem. I tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody. Obok udanej części pamiętnikarskiej, w której bohaterka bardzo subiektywnie i dogłębnie opisuje swoje emocje (głównie bezsilność), próbując w ten sposób odciążyć znękany umysł, pojawia się kilka pobocznych wątków, wśród których najbardziej znaczącym jest sprawa sądowa Carlotty Lockyer. Staje się to przysłowiowym piątym kołem u wozu. Następuje gwałtowne oderwanie czytelnika od głównego wątku fabularnego i rozproszenie go nic nie znaczącymi dla całości postaciami.

  Claire Kendal w Wiem o Tobie wszystko skupia się przede wszystkim na ukazaniu psychiki głównej bohaterki, jej postawy i zmian w niej zachodzących, co wyszło autorce całkiem zgrabnie, choć podręcznikowo. Clarissa to postać całkowicie bezbarwna, szara myszka, która staje się interesująca jedynie przez to, iż zostaje ofiarą stalkera. Pamiętniki ukazują ją jako zagubioną kobietę, która w obliczu zagrożenia niejednokrotnie zachowuje się i myśli irracjonalnie (szczególnie na początku, gdy odczuwa litość czy współczucie wobec swego prześladowcy), a dopiero z czasem, gdy może okazać się, że jest już za późno, przybiera odpowiednią, asertywną postawę. Zupełnie niezrozumiały dla czytelnika jest natomiast fakt, że choć główna postać kobieca jest ukazana całkiem dogłębnie, tak powód całego zamieszania, czyli stalker Rafe, jest potraktowany całkowicie po macoszemu. Autorka ukazała jego obsesję w sposób przewidywalny i zupełnie zapomniała o stopniowaniu jego zaangażowania w uprzykrzanie Clarissie życia. Czytelnik od samego początku ma wrażenie, że Rafe jest stałym elementem jej egzystencji, niczym wyjątkowo upierdliwy rzep, który nie wiedzieć kiedy i czemu się do niej przeczepił. Trudno tu zatem mówić o dobrze wykreowanym prześladowcy, w którym przeraża nas głównie podłoże jego rozchwiania emocjonalnego.

  Autorka posługuje się w swej książce niczym nie wyróżniającym się językiem i często skupia się na detalach, które są zupełnie nieistotne. Opisywane przez nią emocje mają często romantyczne i poetyckie zabarwienie, a wyszukane metafory nie pasują do dusznego klimatu powieści. Wiem o Tobie wszystko plasuje się zatem jako całkiem przeciętna powieść, która zdecydowanie nie powinna być sklasyfikowana jako thriller psychologiczny. Fakt, że porusza motywy i wątki charakterystyczne dla tego gatunku, nie powoduje, że powinna być do niego przyporządkowana. Bliżej jej do dramatu obyczajowego, w którym się odnajduje. Dzięki poruszeniu ważnej i aktualnej tematyki książka ta może znaleźć rzeszę odbiorców. Z drugiej jednak strony może jawić się jako zmarnowany potencjał, bowiem autorka kompletnie nie wystarała się o to, by dopracować fabułę, zbudować klimat, "wykreować" stalkera (który wydawał się bardziej żałosny, niż przerażający), a co najważniejsze - odpowiednio całą historię zwieńczyć. W ogólnym rozrachunku Wiem o Tobie wszystko to dobrze rozreklamowana historia, która porusza jakże współczesny temat stalkingu, lecz zamiast (jak gwarantuje wydawca) wstrząsnąć czytelnikiem, pozostawia nieutulony żal po niespełnionej obietnicy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2015-03-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

  Książki dotyczące stalkingu nie uginają półek w księgarniach. Jest to problem o którym nie mówi się dużo. Wielu w dalszym ciągu kojarzy go tylko z popularnymi osobistościami. W rzeczywistości dotyczy coraz częściej zwykłych ludzi, w szczególności kobiet. Sytuacja nie jest łatwa - twoje słowo przeciwko słowu stalkera. Bez dowodów policja jest bezradna. Ciężko wyobrazić sobie jak może czuć się osoba osaczona, jeśli samemu się tego nie doświadczyło. W swojej debiutanckiej powieści Claire Kendal stara się pokazać ten problem oczami ofiary. Czy jej się to udało? Chyba nie do końca.

  Clarissa popełniła ogromny błąd wpuszczając Rafe'a do swojego świata. Na dodatek spędziła z nim noc, której nie pamięta za sprawą wina z dodatkiem nieznanego środka, który jej zaserwował. Wykorzystana przez mężczyznę stara się o tym zapomnieć, jednak ON nie odpuszcza. Zaczyna ją osaczać, prześladować i nękać. Z dnia na dzień sytuacja wygląda coraz gorzej, aż Clarissa zaczyna obawiać się o własne życie. Stara się ze wszystkich sił go ignorować, ale jak długo to może trwać? W międzyczasie śledzimy również przebieg rozprawy sądowej w której główna bohaterka bierze udział zasiadając w ławie przysięgłych.

  Tematyka stalkingu jest niewątpliwie świetnym materiałem na thriller. Świetnym - o ile fabuła będzie intrygująca i trzymająca w napięciu do samego końca, a w tym przypadku tak nie jest. Wiem o tobie wszystko miało być wstrząsającym thrillerem psychologicznym, ale daleko mu do tego. Nic tutaj wstrząsającego nie znajdziemy. To raczej mocniejsza powieść obyczajowa, która przedstawia nam klasyczny obraz stalkingu. Fabuła przebiega bardzo prostolinijnie opierając się ciągle na tych samych działaniach Rafe'a. W dobie internetu i wysoko rozwiniętej technologii liczyłam na coś więcej, niż tylko podrzucanie listów pod drzwi. Autora nie wykazała się zbyt duża inwencją twórczą - nic nas nie zaskakuje. Wprowadzenie wątku pobocznego dotyczącego rozprawy sądowej nie wzbogaca powieści w dużym stopniu. Historia ta jest mało ciekawa, nie wnosi nić do głównej sprawy i można mieć odczucie, że znalazła się tam tylko po to, aby czymś zapełnić strony. Bo niestety, mimo ponad czterystu stron niewiele doświadczymy tutaj akcji, a wynudzić się jak najbardziej możemy.

  Pierwsze strony wprowadzają istny chaos w naszych głowach. Zalewają nas informacje, który nie wiadomo jak ugryźć. W dużym stopniu spowodowane jest to wprowadzeniem przez Kendal dwóch rodzajów narracji. Pierwsza to dziennik Clarissy pisany w pierwszej osobie czasu teraźniejszego, w którym zwraca się bezpośrednio do swojego prześladowcy. Druga to najbardziej popularna trzecioosobowa narracja, w której bezstronny obserwator przedstawia nam sprawę sądową jak i zwykłe życie głównej bohaterki, gdy nie ma przy niej Rafe'a. Sporo kart upłynęło zanim udało się oswoić z tym specyficznym sposobem prowadzenia fabuły. Widać jasno jaki autorka miała w tym zamysł - za pomocą dziennika chciała dać możliwość czytelnikowi utożsamić się z Clarissą. Jednak coś nie zaskoczyło. Przeskoki z jednej narracji na drugą utrudniały lekturę i wciągnięcie się w historię. Odbioru całej powieści nie ułatwia także dość toporne pióro Kendal. Brakowało mi tej lekkości, która sprawia, że kolejne strony przerzucają się same. Pisarka zdecydowanie za dużo uwagi poświęca na opisy nieistotnych drobiazgów, przez co, tego czego najbardziej oczekują czytelnicy (dialogów, akcji) jest za mało.

  Stalking to prześladowca, czyli świetna okazja ukazania portretu psychologicznego takiej osoby. Jednak i w tym przypadku autorka nie za wiele pokazała. Rafe stosuje podręcznikowe zagrywki, jest nieugięty i - wydawać by się mogło - szalony. Szkoda, że Kendal nie dała szansy dogłębnie go poznać, jego motywów, przeszłości czy czegokolwiek, aby można wywnioskować skąd u niego takie zachowanie. Clarisse na szczęście poznajemy lepiej towarzysząc jej w codziennych sytuacjach. Jednak pomysł autorki na zrobienie z niej ofiary, która za taktyką obrała traktowanie Rafe'a jak powietrze, nie wyszedł na dobre książce. Przez to główna bohaterka to taka typowa sierotka, która nie broni się w żaden sposób, a warto dodać, że to prawie czterdziestoletnia kobieta(!). Zabrakło pazura, który nadałyby więcej emocji ich spotkaniom.

  Wstrząsający thriller psychologiczny - tak głosi opis, niestety nie tym razem. Wiem o tobie wszystko to dość poprawa powieść obyczajowa, ale słaby thriller. Autorka poruszyła ciekawy temat, ale zabrakło tutaj akcji, emocji i polotu. Monotonna i przewidywalna fabuła sprawiają, że wielokrotnie możemy poczuć się znudzeni. Liczyłam na wciągającą, psychologiczną grę, nieoczekiwane zwroty wydarzeń i odczucie na własnej skórze emocji ofiary. Niestety się nie doczekałam. Jedyny powód jaki mogę wymienić, aby sięgnąć po debiut Kendal to ku przestrodze. Autorka pokazuje, że nawet osoba, która wydawać by się nam mogła całkiem normalna, może okazać się szalonym prześladowcą. Warto zawsze dobrze się zastanowić komu zaufamy, bo los jaki spotkał Clarisse na pewno nie jest odosobnionym przypadkiem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2015-02-23
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wiem o Tobie wszystko” to książka poruszająca bardzo trudną i nieprzyjemną tematykę jaką jest stalking. Pokrótce można go zdefiniować jako uporczywe nękanie czy też prześladowanie danej osoby, które wielu ofiarom spędza sen z powiek. Z czasem przeradza się ono w rzecz niezwykle groźną i niebezpieczną, a stalkerzy potrafią być tak sprytni, że niczemu niewinna ofiara nie jest w stanie zrobić zupełnie nic, aby wyrwać się ze szponów swojego prześladowcy.

  Clarissa z dnia na dzień obawia się o swoje życie coraz bardziej. Rafe pojawia się na każdym kroku, osacza ją, posuwa się do rzeczy, o których Clarissa nawet by nie pomyślała. Jego działanie wzmacnia się za każdym razem, a młoda kobieta nie wie, jak sobie z nim poradzić. Pragnie pozbyć się swojego prześladowcy raz na dobre, ale wciąż brakuje jej dowodów. Słowo przeciwko słowu? To nic nie zmieni, a może tylko pogorszyć całą sytuację. W końcu nie można przewidzieć tego, co siedzi w głowie Rafe’a i do czego jeszcze jest zdolny…

  Gdy ta książka do mnie trafiła to… sama pomyślałam, że mam stalkera. Promocja wydawnictwa była po prostu bezbłędna! Strzał w dziesiątkę, a za takie zaangażowanie i pomysłowość należą się brawa. Nie zwlekałam zbyt długo i szybko rozpoczęłam lekturę debiutanckiej powieści Claire Kendal. Zarys fabuły wydawał się być naprawdę interesujący, a jak się po chwili okazało – nie było to tylko pierwsze wrażenie. Autorka w znakomity sposób przedstawia realia świata stalkingu. W bardzo namacalny sposób przychodzi nam zapoznać się z tym, czego doświadcza główna bohaterka ze strony swojego stalkera. Doskonałe przekazanie powagi tego problemu, wewnętrznego rozdarcia Clarissy oraz usilnych prób poradzenia sobie z obsesją Rafe’go, która wzrasta z dnia na dzień.

  Całą sytuację oraz to, jak się rozgrywa dalej, poznajemy z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony jest to dziennik prowadzony przez Clarissę, dzięki czemu możemy poznać jej myśli i emocje. Wpisy Clarissy skupiają się tylko i wyłącznie na stalkingu – to właśnie one dają nam obraz poczynań Rafe’go. Z drugiej strony jest to wszechwiedzący narrator, który opisuje nam całą resztę – codzienne życie głównej bohaterki oraz pozostałe wątki, które jednak w nieodłączny sposób są związane z historią Clarissy. Podobało mi się to, że w dużym stopniu byłam w stanie sobie wyobrazić każdy moment opisywany przez autorkę – jak gdyby przed moimi oczami był wyświetlany film, który naprawdę potrafi wciągnąć, a aktorzy zostali idealnie dobrani do odegrania swoich ról.

  Zdecydowanie największą zaletą jest szczegółowe i dokładne opisanie tego, co wyprawia Rafe. Chwilami jest to po prostu nie do uwierzenia! Czy człowiek naprawdę jest w stanie posunąć się aż do czegoś takiego? Kto wie… Ciekawym zabiegiem jest to, że autorka w pewnej chwili całkowicie zmienia bieg akcji i dochodzi do pewnego stonowania, umiarkowania, a wręcz spokoju. Cisza przed burzą to chyba odpowiednie określenie, bowiem zakończenie jest naprawdę niesamowite. Nie jestem w stanie określić, czy właśnie czegoś takiego się spodziewałam, ale przyznam szczerze, że czuję się usatysfakcjonowana. Ciekawa tylko jestem, jak ta historia prezentowałaby się z punktu widzenia Rafe’go… może dodanie rozdziałów z tej perspektywy jeszcze bardziej podsyciłoby całą atmosferę?

  „Wiem o Tobie wszystko” to pozycja intrygująca, dająca do myślenia i lekko kontrowersyjna. Być może zabrakło mi tutaj lekkości pióra, ale przymykam na to oko, mając na uwadze fakt, że to debiut pani Kendal. Mimo wszystko powieść tę czytało mi się wybitnie dobrze i przyjemnie. Z łatwością przyszło mi wczucie się w całą sytuację oraz zrozumienie głównej bohaterki. Z chęcią i dużym zaangażowaniem przewracałam każdą kolejną stronę, bowiem byłam niezmiernie ciekawa, co jeszcze Rafe zgotuje Clarissie. No i nie da się ukryć, że nie mogłam się doczekać zakończenia całej sprawy – tym bardziej, że nie miałam pewności, czy doświadczę happy-endu. Polecam zapoznanie się z twórczością Claire Kendal, zwłaszcza, że nie ma na rynku wydawniczym zbyt wielu książek o tej tematyce, a wykonanie jest naprawdę niezłe! Godna uwagi.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2015-02-23
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Zjawisko stalkingu czyli uporczywego nękania, jest ostatnio bardzo na topie. Dotyczy już nie tylko gwiazd i celebrytek, ale również zwykłych, szarych ludzi. Od kilku dni na kanale 13 Ulica emitowany jest nawet serial "Stalker", wyprodukowany przez Warner Bros. Według badań TNS-OBOP z uporczywym nękaniem zetknęło się w swoim życiu niemal 10 % dorosłych Polaków, czyli ponad 3 miliony osób. Debiutancka powieść Claire Kendal dotyczy właśnie tego zjawiska. Bardzo lubię thrillery psychologiczne, dlatego ochoczo zabrałam się do lektury.

  Główną bohaterką jest Clarissa, nękana od jakiegoś czasu przez kolegę z pracy. Początkowo kobieta nie zdaje sobie sprawy z faktu, że Rafe jest nią aż tak niezdrowo zainteresowany i mając gorszy dzień zaprasza mężczyznę do swego domu. Po tej nocy życie kobiety bardzo się zmienia, a jej świat zostaje bezpowrotnie zniszczony. Od tej pory Rafe codziennie coraz bardziej osacza Clarissę, wystaje przed jej domem, dzwoni, pisze, wysyła prezenty, próbuje dotrzeć do jej przyjaciół, aby dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Przegląda nawet jej śmieci! Zakochany mężczyzna nie rozumie co znaczy słowo NIE i uporczywie zatruwa życie naszej bohaterce z każdym dniem posuwając się o krok dalej.

  Jak widzicie autorka miała naprawdę świetny pomysł na fabułę, niestety nie wykorzystała go. Całość jest niestety przewidywalna i dość chaotyczna. Clarissa jest dziwną postacią. Nie wiemy o niej wiele, ale wystarczająco, żeby wyrobić sobie o niej zdanie. Pracuje jako sekretarka, miała żonatego kochanka, z którym bezskutecznie starali się o dziecko, jest silnie związana z rodzicami. Cicha, spokojna, nie zapadająca w pamięć. Naprawdę jej współczułam, ale nie udało jej się zdobyć mojej sympatii. Rafe wykreowany został zdecydowanie bardziej przekonująco. Ten człowiek swoim postępowaniem naprawdę potrafił sprawić, że się bałam i nie wiem co zrobiłabym na miejscu głównej bohaterki. Każdy, nawet sporadyczny kontakt z Clarissą odbierał jako zachętę i zaproszenie do zbudowania prawdziwej relacji.

  Narracja pierwszoosobowa przeplatana z trzecioosobową nie jest moim zdaniem dobrym pomysłem. Taki zabieg zdecydowanie utrudniał mi czytanie. Jestem zawiedziona końcówką powieści, w której znalazłam mnóstwo nieścisłości. Ta niespójna i przygnębiająca końcówka znacząco wpłynęła na moją ocenę książki. Jeśli ma być to "wstrząsający thriller psychologiczny" to jest słaby. Nie znalazłam w nim nic szokującego, ani wstrząsającego. Zakwalifikowałabym książkę raczej jako powieść obyczajową z elementami thrillera i w związku z tym oceniam ją jako przeciętną.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu 2015-02-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 14 osób uznało recenzję za przydatną

  Stalking. Do niedawna wiązany tylko z gwiazdami, które przez swoją popularność muszą liczyć się z psychofanami, atakami i nękaniami. W dzisiejszych czasach problem nie dotyczy tylko i wyłącznie celebrytów, bo taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Zwłaszcza narażone są kobiety, które w oczach społeczeństwa nadal są niewinne i delikatne, przez co są łatwiejszym celem dla potencjalnego stalkera. Najgorsze w tym wszystkim jest fakt, że nękana kobieta bardzo rzadko otrzymuje wymaganą pomoc od razu - zwykle potrzeba czasu, dowodów, ludzie dopatrują się jej winy, jakoby miała podjudzać faceta do czegoś, czego ON sam by nie zrobił. To nadal jest problem i często wzbudza ogromne kontrowersje i falę negatywnych emocji. To chore i ciężko z tym cokolwiek zrobić. Próbę sklasyfikowania problemu oczami ofiary podjęła się brytyjska pisarka Claire Kendal, której powieść Wiem o tobie wszystko jest literackim debiutem.

  Clarissa jest nękana przez faceta, z którym się przespała. Sama jest sobie winna? Nie do końca, podejrzewa, że Rafe wrzucił jej coś do wina i uśpił, by móc ją wykorzystać. Od tamtej pory jest regularnie nachodzona i zastraszana, a policja nie może zrobić dosłownie nic. Dziewczyna bierze przykład z klasycznych porad i stosuje się do instrukcji z broszurki informacyjnej dla potencjalnych ofiar stalkingu. Zbiera dowody, stara się panować nad emocjami, wszystkie prezenty i przesyłki od dręczyciela układa w swojej szafie. Nie jest to proste zadanie, bo facet nie daje za wygraną - jest wszędzie i wie o swojej miłości życia prawie wszystko. Z drugiej strony uczestniczymy w rozprawie sądowej, w której prostytutka, oskarża o gwałt swoich pracodawców.

  Okej, od razu powiedzmy sobie szczerze - temat jest naprawdę dobry i pisanie o problemach społecznych zawsze przyniesie dużą popularność książce. Stalking jest problemem na czasie, choć niewiele się o tym mówi, musi mierzyć się z nim tysiące kobiet na całym świecie. Tego typu sprawy wzbudzają niemałe kontrowersje, a książki Kendal Wiem o tobie wszystko jest klasycznym przykładem, wzorcowego stalkingu. To wręcz podręcznikowy sposób zachowania, który już na samym początku powinien być rozwiązany przez policję. Jednak tak się nie stało, co może doprowadzić do przykrych konsekwencji.

  Moje wrażenia? Od początku czułem się w jakimś amerykańskim filmie, w którym mamy klasyczną ofiarę i przewidywalnego oprawcę, któremu z góry możemy przypisać określoną rolę i określone zachowania. Tak moi Drodzy, Wiem o tobie wszystko nie zaskakuje, wręcz przeciwnie - nudzi. Akcja jest do bólu przewidywalna i rozpisana schematycznie, dokładnie tak jak na warsztatach literackich, które ponoć prowadzi autorka książki. Sama fabuła nie jest oryginalna, jednak nie powinien to być zarzut jeśli weźmiemy pod uwagę tematykę książki. Jednak można było z nią coś zrobić, dodać coś od siebie, wymyślić nowe, inne rozwiązanie całego tematu. Stało się inaczej i od początku jesteśmy świadkami historii, którą mógł spisać każdy i każdy mógł ją wydać. Bez fajerwerków.

  Początek powieści jest niezwykle trudny w odbiorze. Mamy świadomość, to rzecz oczywista, po przeczytaniu blurba, że książka jest o czym jest, jednak łatwe wejście w całą historię skutecznie uniemożliwia rozpisanie początkowych kart historii. Wszystko jest rozlane i wymieszane ze sobą. Ktoś pisze w pierwszej osobie, za chwilę zupełnie inną czcionką czytamy w klasycznej, trzecioosobowej formie opowieść bezstronnego widza. Dosłownie jesteśmy zalewani informacjami i wydarzeniami, o których nie wiemy co powiedzieć. Dopiero po początkowym zaskoczeniu wszystko powoli się stabilizuje i dochodzimy do wniosku, że cała powieść będzie przebiegać dwutorowo. Clarissa prowadzi dziennik, a jej poczynania i rozprawę sądową nieokreślony narrator.

  Osobny akapit należy poświęcić warsztatowi i stylowi autorki oraz innym technicznym aspektom książki. Masakra. Ciężki i toporny język, styl kompletnie nieprzystosowany do współczesnego czytelnika, który potrzebuje dobrze sformułowanych porównań i akcji, przy jak najmniejszej ilości opisów wszystkiego dookoła. Uprzedzam - w książce nie dzieję się zbyt wiele. Mamy zatem sporo opisów relacji między Clarissą, a innymi uczestnikami procesu, jej ubrań, prezentów od Rafe'a, jej myśli i uczuć, jej haftów i pracy przy maszynie. Najbardziej zaskoczył mnie szczegółowy opis uszytej przez główną bohaterkę bluzki - słowa i zwroty, które niewiele mi mówiły stanowiły największą wartość przedmiotu, przez co cały jego opis był dla mnie bezużyteczny. Pani Kendal pisze topornie i widać, że jest to jej debiut, przy czym cały czas dziwi mnie fakt, że prowadzi ona warsztaty dla pisarzy. W pewnych momentach jej debiutancka powieść była dla mnie zwyczajnie nudna i potrafiłem opuścić całą stronę lub nawet dwie (!), gdy po szybkim przejrzeniu nie zawierała nic wartościowego, co by wnosiło do całej opowieści.

  Męczył mnie podział na formę jedno i trzecioosobową. Nie jej sam fakt, ale niepotrzebnego wytłuszczenia i zmienienia czcionki zapisków dziennika Clarissy. Utrudnia to lekturę i sprawia, że dłużej niż godzinę nie mogłem czytać - przerwa była niezmiernie wskazana. Nie winię wydawnictwa, co to, to nie! Zakładam, że było tak i w wydaniu oryginalnym, przez co nasze polskie Akurat musiało się dostosować.

  Zakończenie jest tak płytkie i banalne jak cała książka. Przewidywalność tego co się za chwilę stanie kłuje w oczy. Na początku wspominałem, że już na starcie czułem się jak na seansie taniego filmu rodem z Ameryki. Na końcowych stronach to uczucie osiągnęło apogeum, dodatkowo doprawione o zgrzyt zębów i usilne pragnienie zakończenie znajomości z Wiem o tobie wszytko. Tym bardziej dziwią mnie zachwyty innych blogerek, które przeczytały tę powieść i piszą o niej w samych superlatywach. Książka owszem, mówi o poważnym problemie, jednak nie jest to wyznacznik dobrej powieści. Jeśli jest źle rozpisana i nieprzemyślana nie zasługuje na tak wysokie oceny! Czytelnik biorąc taką książkę do ręki nie chce czytać o rozprawie sądowej, która jest kompletnie nie związana z całą historią (prócz paru, malutkich wyjątków); opisów czegoś co w ogóle nie dotyczy głównego problemu. Czytelnik chce być zaskoczony, wgryźć się w temat, poczuć jak ofiara i czuć wszechogarniający niepokój. Tego wszystkiego brakuje Wiem o tobie wszystko i nie ma się co oszukiwać - książka jest niedopracowana.

  Nie wiem komu mogę ją polecić. Może kobiety inaczej odbierają całą powieść, przez co to mi umyka ogólne przesłanie historii. Do mnie taki styl i prowadzenie akcji po prostu nie przemówiło i stanowczo odradzam wszystkim facetom. Jeśli jesteście bystrzy, po około, ja wiem, 50 stronach będziecie mogli odgadnąć co stanie się na pozostałych 350. Słowa podziękowania należą się wydawnictwu Akurat, które po raz kolejny zaskoczyło blogerów i postanowiło trochę ich postraszyć. GENIALNY POMYSŁ! Jestem uradowany faktem, że jedną książką można wzbudzić tyle emocji i zapewnić jej taką kampanię promocyjną. Szkoda tylko, że Wiem o tobie wszystko jest książką, która na nią nie zasługiwała.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Czego o Tobie nie wiem 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czego o Tobie nie wiem

Miłością pokonasz wszystko!Jak silna może być kobieca solidarność? Gdy los splata ze sobą losy czterech pozornie różnych kobiet, nikt nawet nie wyobraża sobie, co się wydarzy…Weronika, Ola, Kornelia i Anna mają za sobą trudną przeszłość i wciąż muszą zmagać się z przeciwnościami losu. Weronika,...
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o papieżu Franciszku 0/5 Nasza cena:
11,22 zł 12,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o papieżu Franciszku

Jorge Mario Bergoglio, od 13.03.2013 r. papież Franciszek, stojący na czele Kościoła, który ma być blisko ludzi nie tylko w modlitwie i nauce, ale też w życiu. Świat katolicki jest Nim oczarowany, no może poza ochroną papieską, której trudno nadążyć za papieżem. Czy otwiera nowy rozdział papiestwa?...
Wszystko, o czym marzysz pocket 5/5 Nasza cena:
9,98 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko, o czym marzysz pocket

Wzruszająca i odkrywcza historia przyjaźni, miłości, złamanych serc i nieoczekiwanych zwrotów w życiu trzech wyjątkowych kobiet Zaskakujący debiut powieściowy Mike′a Greenberga, gospodarza najpopularniejszego amerykańskiego programu radiowego o sporcie BROOKE piętnaście lat temu poślubiła...
Seria o Dorze Wilk T4 Wszystko zostaje w rodzinie 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Seria o Dorze Wilk T4 Wszystko zostaje w rodzinie

Rozlew krwi w rytmie Bad moon rising Dora Wilk udowadnia, że męska skleroza jest początkiem wszelkich kłopotów. I tak ? wampiry zapominają, że słońce im szkodzi, wilki zapominają, kto jest ich Alfą, Gajusz zapomina o dobrym wychowaniu, Miron zapomina o tym, co ważne, Baal zapomina, że nie może...
Wszystko, czego wam nie powiedziałam 5/5 Nasza cena:
27,20 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko, czego wam nie powiedziałam

Poruszający portret rodziny. Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą… Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w  Ohio w latach siedemdziesiątych. Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee;...
Wszystko, o czym marzysz 0/5 Nasza cena:
22,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko, o czym marzysz

Wzruszająca i odkrywcza historia przyjaźni, miłości, złamanych serc i nieoczekiwanych zwrotów w życiu trzech wyjątkowych kobiet Zaskakujący debiut powieściowy Mike′a Greenberga, gospodarza najpopularniejszego amerykańskiego programu radiowego o sporcie BROOKE piętnaście lat temu poślubiła...
Lillebi. Myślę o Tobie 0/5 Nasza cena:
12,96 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lillebi. Myślę o Tobie

Oto seria książeczek, w których zawarte są złote myśli na każdą okazję. Wraz z uroczą myszką Lillebi podążamy przez krainę czułości i pozytywnych emocji wyrażanych fantazyjnymi sentencjami. Odkryj świat cudownych słów, które przekażą najcieplejsze uczucia Twoim bliskim.
After. Tom 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

After. Tom 2. Już nie wiem, kim bez ciebie jestem

Życie Tessy można podzielić na to, co zdarzyło się przed poznaniem Hardina i na to, co zdarzyło się później. Kiedy wydawało się już, że ich związek wkracza na nowy poziom, Tessa dowiaduje się, co naprawdę kierowało Hardinem na początku ich znajomości. Takiego okrucieństwa Tessa nie może wybaczyć...
To wszystko przez Ciebie 0/5 Nasza cena:
29,58 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

To wszystko przez Ciebie

Julia, właścicielka dużej warszawskiej firmy PR-owej, prowadzi ustabilizowane życie samotnej trzydziestopięciolatki. Nieliczne wolne chwile, których nie poświęca pracy, spędza w swoim eleganckim apartamencie na Kabatach, na ogół sama, ponieważ kolejne związki z mężczyznami szybko się kończą....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula