Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2017
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
od 25,69 zł
Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

Wyjątkowa pozycja dla wszystkich fanów wielkiego sportu. Przyjrzyj się całej palecie gwiazd boksu i zobacz ich niesamowite historie.

Książka Andrzeja Kostyry "Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu" zainteresuje z pewnością nie tylko miłośników pięściarstwa. Gwarantem ciekawej lektury jest nie tylko tematyka, lecz również osoba autora, znanego i cenionego komentatora pojedynków bokserskich. Andrzej Kostyra przybliża Czytelnikowi największe i najbardziej emocjonujące pojedynki wszech czasów. Nie poprzestaje jednak na opisie samych zmagań w ringu, ale przedstawia ich bohaterów, koleje ich życia oraz wiele ciekawych historii związanych z zawodnikami i ich potyczkami. Dzięki temu każda opowieść staje się kompletna, a kolejne rozdziały to wciągające i intrygujące historie, przedstawiające nie tylko pasjonujące pojedynki, ale i nietuzinkowe bokserskie postaci. Andrzej Kostyra pisze więc o bokserze, który znokautował swojego rywala tak ciężko, że ten odzyskał przytomność dopiero po 40 minutach. Zdradza, ile trwała najkrótsza "walka stulecia", do czego stosowano niebezpieczny dla zdrowia stolarski wosk, czy też kto w ringu głosił Ewangelię. Opowiada o walce, podczas której na trybunach obecni byli uzbrojeni policjanci oraz agenci FBI, a dziennikarze siedzieli za kuloodpornymi szybami.

Bohaterami książki Andrzeja Kostyry stali się tacy pięściarze, jak Lennox Lewis czy Mike Tyson (zwerbowany do boksu w zakładzie poprawczym), ale również legendy lat wcześniejszych, a wśród nich Muhammad Ali. Autor wspomina także o Sonym Listonie, który urodził się jako dwudzieste czwarte z dwudziestu sześciu dzieci swych rodziców, a na ring trafił po wyjściu z więzienia. Nie zabrakło także i polskich nazwisk. Andrzej Kostyra opisuje walki Andrzeja Gołoty, Tomasza Adamka czy Dariusza Michalczewskiego, ale wspomina także o innych, mniej znanych polskich bokserach. Na kartach książki pojawia się więc Stanley Ketchel czyli Stanisław Kiecal czy Tony Zale vel Antoni Florian Załęski, którzy swego czasu byli mistrzami świata w wadze ciężkiej.

Książkę cechuje świetna narracja, a interesujące historie uzupełnione zostały ciekawymi zdjęciami. Autor opowiada ze znawstwem i swadą oraz z ogromną pasją. Dlatego nawet osoby, które oglądają pojedynki bokserskie jedynie od czasu do czasu, albo wręcz za nimi nie przepadają, mogą z powodzeniem oddać się tej pasjonującej lekturze.
Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Któż z nas choć raz w życiu nie emocjonował się bokserskim pojedynkiem, w którym naprzeciwko siebie stanęło dwóch znakomitych pięściarzy? Któż z nas nie podziwiał efektownych nokautów, po których jeden z zawodników przez wiele minut nie podnosił się z maty? Jedni mówią, że boks to sport dla prymitywnych ludzi, którzy radość czerpią ze zwykłej bójki dwóch facetów, którzy robią to tylko dla pieniędzy. Inni zaś twierdzą, że boks to sport, w którym jak żadnym innym liczą się siła charakteru, wola wygranej i ambicja.

  Pod koniec listopada ubiegłego roku do księgarń w całej Polsce trafiła książka "Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu" autorstwa niezastąpionego komentatora Andrzeja Kostyry. Książka ta to nic innego jak syntetyczne opisy najważniejszy i najbardziej emocjonujących walk bokserskich XX wieku. Znajdziemy w niej także opisy wielu bokserskich bohaterów i drogi, które zaprowadziły ich na ring.

  Boks jest dyscypliną, w której chyba największą rolę odgrywa charakter. Bo niby co może osiągnąć zawodnik, który co prawda posiada wspaniałą technikę i piorunujący cios, ale brak mu woli walki? Czytając życiorysy niektórych pięściarzy, możemy dojść do wniosku, że ich sportowe sukcesy są ściśle związane ze środowiskiem, w jakim się wychowali. Nierzadko zdarzało się, że chłopcy wychowujący się w trudnych warunkach, od najmłodszych lat zmuszani do walki o samego siebie, a czasami także o byt swojej rodziny, stawali się wielkimi bokserami właśnie dzięki tym trudnym doświadczeniom. Pragnienie poprawy swojego losu i udowodnienia całemu światu swojej wartości stawały się swego rodzaju obsesją, która pozwalała przetrzymać na ringu najpotężniejsze ciosy.

  Boks to sport, który, wbrew coraz częściej pojawiającym się opiniom, wciąż ma się dobrze, a największe walki przyciągają przed telewizory miliony widzów na całym świecie i generują olbrzymie zyski. Prawdziwe piękno tej dyscypliny nie potrzebuje reklamy, gdyż ludzie wciąż ekscytują się walką dwóch potężnych facetów, przy czym każdego z nich stać na zadanie ciosu kończącego walkę. Nie jest to zwykłe okładanie się pięściami, jak niektórzy zdają się sugerować, tylko pokaz umiejętności, woli walki i metod na pokonanie przeciwnika.

  Pikanterii tym pojedynkom dodają oczywiście znakomici komentatorzy, a jednym z nich jest Andrzej Kostyra. Autor "Walk stulecia" zajmuje się boksem od 40 lat i stanowi ON treść jego zawodowego życia. Wyjątkowy komentator to ten, który jest największym pasjonatem dyscypliny, którą się zajmuje. I właśnie kimś takim jest Pan Andrzej. Jego niebywała umiejętność stosowania barwnych porównań sprawia, że komentowane przez niego walki stają się jeszcze ciekawsze. W książce również znajdziemy wiele ciekawych, niecodziennych porównań. Czytając "Walki stulecia" szybko dojdziemy do konkluzji, że ich autor "czuje temat" i potrafi przekazać prezentowane treści w sposób, który zainteresuje nawet ludzi niezbyt gustujących w bokserskich pojedynkach.

  Z ręką na sercu przyznać muszę, że nie jestem zapalonym fanem boksu. Zawsze pierwsze miejsce na mojej liście ulubionych dyscyplin zajmowała piłka nożna, ale nie raz zdarzało się, że włączałem na YT najciekawsze bokserskie walki w historii czy też po prostu śledziłem poczynania naszych rodaków, w tym Tomasza Adamka czy Andrzeja Gołoty. Sądzę, że każdy sportowiec w każdej dyscyplinie powinien wykazywać się pewnym kanonem cech, które w boksie liczą się najbardziej. Są to przede wszystkim wola walki, umiejętność przyjmowania ciosów i zdolność zachowania logicznego myślenia w sytuacjach kryzysowych.

  Wszystkim tym, którzy pragną spędzić kilka wieczorów z najciekawszymi walkami bokserskimi ostatniego stulecia, bez konieczności wyszukiwania ich w internecie, polecam książkę "Walki stulecia". Styl prezentowany przez autora tejże książki sprawia, że przemierzając kolejne strony poczujemy się tak, jakbyśmy siedzieli w pierwszym rzędzie, tuż obok ringu – tak więc emocje gwarantowane!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jestem wielkim kibicem boksu. Bardzo często zdarza mi się nastawić budzik na trzecią w nocy, żeby obejrzeć walki największych mistrzów tego sportu. Dlatego wydana w ubiegłym roku książka „Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu” autorstwa Andrzeja Kostyry, była dla mnie obowiązkową lekturą do przeczytania.

  Andrzej Kostyra – polski dziennikarz i komentator sportowy, specjalizujący się w boksie i futbolu amerykańskim. Karierę dziennikarską zaczynał w latach 90. ubiegłego wieku w TVP. Był korespondentem Telewizji Polskiej na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. Podczas tej imprezy relacjonował zmagania bokserskie. W latach 1999–2001 pracował dla pierwszej polskiej telewizji poświęconej w całości sportowi, Wizji Sport. Skomentował też pierwszą w historii tej stacji galę boksu zawodowego. W kolejnych latach pracował między innymi dla stacji TVN, pisał też dla „Przeglądu Sportowego”. Obecnie jest szefem działu sportowego w „Super Expressie” i komentatorem walk bokserskich w Polsacie Sport. Od listopada 2017 roku prowadzi kanał na YouTube o tematyce bokserskiej – KOstyra SE.

  Bardzo trudno wybrać najważniejsze walki bokserskie w historii. Dlatego Andrzej Kostyra oparł się przede wszystkim na wynikach ankiety przeprowadzonej w 1981 roku przez miesięcznik „Ring”, który jest uznawany za najbardziej prestiżowe czasopismo o tej tematyce na świecie. Niestety spowodowało to, że książka praktycznie nie zawiera opisów legendarnych pojedynków z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a w mojej ocenie była to najciekawsza dekada w historii tego sportu. Na szczęście jest to jedyny minus tej lektury.

  ,,A że to, co widział, wciąż było zamazane, postąpił według swojej słynnej dewizy trafionych bokserów: jeśli dostałeś cios między oczy i nagle dostrzegasz przed sobą trzech rywali, to wal w tego pośrodku.”

  Książka składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, w których zostały omówione poszczególne pojedynki w porządku chronologicznym. W każdym z nich autor najpierw prezentuje krótkie biografie głównych bohaterów i naświetla jak doszło do danego pojedynku. Następnie, runda po rundzie, opisuje przebieg danego starcia. Jak przystało na najlepszego komentatora bokserskiego robi to tak obrazowo, że możemy poczuć się tak, jakbyśmy siedzieli przy samym ringu i oglądali to wydarzenie na własne oczy. Na samym końcu Kostyra w kilku zdaniach przedstawia dalsze losy bokserów. Ostatnia część lektury poświęcona jest zawodnikom polskiego pochodzenia, a także trzem najwybitniejszym polskim bokserom ostatnich lat: Andrzejowi Gołocie, Tomaszowi Adamkowi i Dariuszowi Michalczewskiemu. Mnie szczególnie ucieszył rozdział o pierwszych z nich, ponieważ jestem jego wielkim fanem. Warto wspomnieć, że książka jest okraszona dużą ilością zdjęć, co jeszcze bardziej podnosi moją i tak już bardzo dobrą opinię o niej.

  „Walki stulecia. Bohaterowie wielkiego boksu” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli boksu. Dzięki niej możemy poznać wybitnych, ale obecnie trochę już zapomnianych bokserów, przypomnieć sobie najwybitniejsze pojedynki a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o swoich idolach. Andrzej Kostyra nie jest człowiek z przypadku, tylko osobą, która zjadła zęby na komentowaniu tej dyscypliny. I to się czuje. Ogromna wiedza w połączeniu z prostym językiem pełnym zabawnych powiedzonek sprawia, że książka jest przystępna dla każdego czytelnika. Ja jestem zachwycony i niecierpliwie czekam na drugą cześć, o której autor wspomniał w zakończeniu.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pochodzę z rodziny, w której ze wzruszeniem wspomina się walki Andrzeja Gołoty. Nie brak jednak także innych emocji. Jak choćby wtedy, kiedy tata wspomina jego pojedynki z Riddickiem Bowem, kiedy to Polak przegrał wygrane starcia. Boks, zwłaszcza ten w najcięższej wadze, od wielu lat przysparza ludziom wielkich emocji i dlatego z pewnością nie zabraknie chętnych, aby przeczytać „Walki stulecia” Andrzeja Kostyry.

  O stoczonych pojedynkach Lennoxa Lewisa czy Mike’a Tysona wiadomo już niemal wszystko. Nie wszyscy jednak, nawet wśród zwolenników tej dyscypliny sportu, słyszeli o legendach wcześniejszych lat, może z wyjątkiem Muhammada Alego. Ale autor sięga jeszcze dalej w przeszłość. Kierując się dość obiektywnym kryterium w postaci wyników ankiety z lat osiemdziesiątych – przypomina walki stulecia, wśród których nie brakuje nawet pojedynków z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

  Tym, co bardzo cenię w książkach tego rodzaju, jest unikanie przez autora bycia jedynie kronikarzem podającym suche fakty. Statystyki każdy z nas może sprawdzić samodzielnie w Internecie. Za to trudniej już dotrzeć do historii z życia najlepszych bokserów minionego stulecia. Przyjęło się twierdzić, że duża część z nich wywodziła się z biedy i patologii. Jest w tym dużo prawdy, ale Kostyra podaje konkrety. Taki na przykład Sony Liston urodził się jako dwudzieste czwarte dziecko swoich rodziców, posiadając dwadzieścioro pięcioro rodzeństwa! Na ring trafił po wyjściu z więzienia. Podobnie zresztą jak legenda znana już mojemu pokoleniu – Mike Tyson, który został zwerbowany w zakładzie poprawczym.

  Kolejny plus za to, że autor przypomniał lub uświadomił nas, że polscy bokserzy światowej klasy to nie tylko Gołota, Adamek i Michalczewski. Byli także inni, jak choćby Stanley Ketchel lub jak kto woli Stanisław Kiecal czy Tony Zale (Antoni Florian Załęski), którzy w swoich czasach zostawali mistrzami świata w wadze średniej.

  Dla fanów boksu pozycja obowiązkowa! Ci, którzy zerkną na jakąś walkę od czasu do czasu, też nie powinni poczuć się zawiedzeni. Nowość wydawnicza, po którą warto sięgnąć.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Kurs pozytywnego myślenia. Idę moją własną drogą 5/5 Nasza cena:
24,02 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kurs pozytywnego myślenia. Idę moją własną drogą

Jak polubić samego siebie,jak odzyskać poczucie celu,jak nauczyć się w wiary w siebie,jak odzyskać siłę,jak nauczyć się być znów sobą,jak odnaleźć się wśród ludzi,jak nauczyć się myśleć pozytywnie,jak zaprzyjaźnić się z własnym ciałem,jak wyprostować poplątane emocje,jak uporządkować chaos w...
5 pór roku w kuchni. Smak na życie 0/5 Nasza cena:
23,03 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

5 pór roku w kuchni. Smak na życie

5 pór roku w kuchni. Smak na życie to książka kulinarna, jakiej jeszcze nie było. Oryginalne przepisy, odważne połączenia smaków, klasyczne potrawy z nutą modernizmu. I historia niezwykłego człowieka, który żył dla pasji, a teraz z pasją walczy o życie.   Autor – Mariusz Wachowicz – to dziennikarz...
Sekret. Siła 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sekret. Siła

W tej książce chcę Ci wskazać drogę do niesamowitego życia. Musisz bardzo dużo się dowiedzieć i dużo zrozumieć - na temat swój i swojego życia. To dobra wiedza. Prawdę mówiąc, "dobra" to mało powiedziane: to coś niesamowitego! Życie jest o wiele łatwiejsze niż sądzisz, a gdy zrozumiesz jego...
Jesteś cudem 4/5 Nasza cena:
25,19 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jesteś cudem

Nowa książka autorki bestsellera Bóg nigdy nie mruga, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników na całym świecie Regina Brett, doświadczona przez los dziennikarka, wie, że szczęście zależy od nas samych. Od naszych wyborów i decyzji, które najczęściej wcale nie są tak trudne, na...
Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie 5/5 Nasza cena:
25,13 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fenomen poranka. Jak zmienić swoje życie

Hal Elrod – człowiek sukcesu i światowej sławy mówca motywacyjny, autor programu Miracle Morning – w książce Fenomen poranka uczy, jak zmienić swój sposób wstawania dzięki prostym technikom, które uczynią twoje poranki bardziej zorganizowanymi i owocnymi. Zdaniem Elroda, udane początki dnia są...
Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów 5/5 Nasza cena:
19,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów

"Mój pies jest tak mądry, że tylko mówić nie umie" - jakże często zdanie to pada z ust ludzi, którym wydaje się, że doskonale znają swojego pupila.Tymczasem nic bardziej błędnego - nasz pies „mówi”! Wprawdzie nie w znaczeniu werbalnym, za to posiada wrodzona` umiejętność posługiwania się...
Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być 5/5 Nasza cena:
18,74 zł 25,92 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być

Autorki bestsellerowych książek o wychowaniu od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, jako ekspertki w dziedzinie komunikacji między rodzicami a dziećmi. Tym razem ich mądre rady dotyczące świadomego i pełnego szacunku rodzicielstwa zostały ujęte w zwięzłej formie podręcznika. Bazując na...
Zamknąć wrota przed grypą 5/5 Nasza cena:
6,05 zł 8,40 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zamknąć wrota przed grypą

,,Zamknąć wrota przed grypą" to mój ziołowy program antygrypowy. Powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób za pomocą odpowiednich ziół i energetycznego pożywienia nie dopuścić grypy do organizmu, a jeśli już wejdzie, jakie najsilniejsze ziołowe mikstury należy zastosować, wszak chodzi o nasze zdrowie, a...
Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych 0/5 Nasza cena:
32,66 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Narzędzia tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych

Narzędzia, które pomogą ci osiągnąć sprawność, zamożność i mądrość Przez ostatnie dwa lata autor bestsellerów „New York Timesa” Tim Ferriss poznawał zwyczaje i narzędzia ludzi sukcesu z całego świata. Dzięki zdobytej wiedzy zdołał podwoić swoje dochody, stał się bardziej elastyczny i szczęśliwszy....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula