W czym Chrobry był dobry? Niezła historia!

Informacje szczegółowe Pokaż wszystkie

Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Seria: Niezła historia
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2025
Ilość stron: 144
Opis

Wciągająca podróż przez historię Polski przyciąga uwagę zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Książka przedstawia nieznane aspekty życia i rządów Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski, w sposób przystępny i zabawny. Autorzy, w tym znani popularyzatorzy historii, jak dr Agnieszka Jankowiak-Maik, Boguś Janiszewski oraz Max Skorwider, łączą w tej opowieści wiedzę z humorem, co sprawia, że lektura staje się prawdziwą przyjemnością.

Ciekawe pytania i odpowiedzi

Co ciekawego wydarzyło się na czeskim tronie? Ile można zapłacić za porządną relikwię? Jakie tajemnice kryje Łysa Góra? Książka odpowiada na te i inne intrygujące pytania, prowadząc czytelników przez skomplikowane ścieżki historii, które często są pomijane w szkolnych podręcznikach. Dzięki unikalnemu podejściu do tematu, każdy rozdział to nie tylko dawka wiedzy, ale również świetnej zabawy.

Wciągająca forma komiksowa

Wielką zaletą tej publikacji jest jej unikalna forma, która łączy tekst z ilustracjami w stylu komiksowym. Taki sposób narracji sprawia, że historia staje się bardziej przystępna i angażująca. Kolorowe rysunki oraz dynamiczny układ graficzny przyciągają wzrok, a treść pobudza wyobraźnię. Każda strona to nowe odkrycia, które zachęcają do dalszej lektury.

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

  • Interaktywna narracja - książka angażuje czytelnika, zmuszając go do myślenia i odkrywania historii na nowo.
  • Przystępny język - autorzy dbają o to, aby treść była zrozumiała, unikając skomplikowanego żargonu historycznego.
  • Humor i emocje - każda opowieść jest przepełniona humorystycznymi akcentami, które sprawiają, że nauka historii staje się przyjemnością.
  • Różnorodność tematów - od polityki po legendy, książka dotyka wielu aspektów życia w czasach Bolesława Chrobrego.

Podsumowując, ta publikacja to nie tylko książka, ale prawdziwe doświadczenie, które łączy elementy edukacji i rozrywki. Przekonaj się, jak fascynująca może być historia, która kryje w sobie wiele niespodzianek. Zachęcamy do sięgnięcia po tę lekturę i odkrycia, w czym Chrobry był naprawdę dobry!


Opinie o książce

Wejdź w świat Chrobrego, gdzie miecze błyszczą, polityka iskrzy, a historia wciąga jak najlepszy serial! Śmiech, emocje i wiedza – wszystko w jednej epickiej opowieści!

ŁUKASZ KAZEK, popularyzator historii, twórca kanału YouTube History Story

Moja lektura tej książki była dość dynamiczna – bo ona co rusz zaskakuje, czasem wręcz wyrzuca z butów… sprawia ze włosy stają dęba, by po chwili powrócić na miejsce, bo autorzy choć prowokują, dobrze wiedzą w jakim wieku jest ich czytelnik.

AGNIESZKA KARP-SZYMAŃSKA, Czasdzieci.pl, dyrektorka Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”

Szukasz więcej propozycji? Zobacz nasze tytuły z kategorii zainteresowania lub z serii Niezła historia

Czy książka o Bolesławie Chrobrym ma formę klasycznego podręcznika?

Publikacja "W czym Chrobry był dobry? Niezła historia!" to dynamiczne połączenie komiksu i literatury popularnonaukowej, które całkowicie odchodzi od sztywnej formy podręcznikowej. Wykorzystuje ona dowcipny język oraz nowoczesne ilustracje Maxa Skorwidera, aby skutecznie przyciągnąć uwagę młodego pokolenia. Treść koncentruje się na ciekawostkach i anegdotach, które są pomijane podczas standardowych lekcji historii w szkole. Taka forma ułatwia zapamiętywanie faktów poprzez silne skojarzenia wizualne i humor sytuacyjny.

Dla czytelników w jakim wieku przeznaczona jest ta publikacja?

Książka została przygotowana z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz starszych dzieciach, które interesują się początkami państwa polskiego. Autorzy dostosowali język i tempo narracji do percepcji współczesnego młodego odbiorcy, unikając przytłaczającej liczby dat. Dzięki współpracy z profesjonalnymi historykami materiał merytoryczny pozostaje rzetelny, a jednocześnie jest podany w bardzo przystępny sposób. To idealna propozycja dla uczniów, którzy szukają atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnych książek historycznych.

Jakie konkretne wydarzenia z życia władcy opisuje ten tytuł?

Książka szczegółowo przedstawia drogę Bolesława Chrobrego do koronacji, uwzględniając jego podboje, zjazd gnieźnieński oraz zasiadanie na czeskim tronie. Czytelnicy znajdą tu wyjaśnienia dotyczące kosztów pozyskania relikwii oraz politycznych intryg toczonych na przełomie X i XI wieku. Narracja nie ogranicza się do faktów, lecz ukazuje postać władcy w kontekście emocji i realnych wyzwań tamtej epoki. Całość tworzy spójny obraz budowania potęgi wczesnopiastowskiej Polski w sposób zrozumiały dla dziecka.

Czy lektura tej książki może pomóc dziecku w nauce szkolnej?

Tak, ta pozycja stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy szkolnej, ponieważ wyjaśnia trudne mechanizmy historyczne w sposób logiczny i obrazowy. Zamiast mechanicznego zapamiętywania faktów, młody czytelnik poznaje przyczyny i skutki kluczowych decyzji podejmowanych przez pierwszego króla. Wiedza merytoryczna gwarantuje poprawność historyczną, co buduje solidne fundamenty pod dalszą edukację w starszych klasach. Jest to skuteczne narzędzie do rozbudzania pasji badawczej u dzieci niechętnych do tradycyjnej nauki.

Dla kogo książka "W czym Chrobry był dobry? Niezła historia!" nie będzie odpowiednia?

Ta publikacja nie jest przeznaczona dla osób poszukujących surowej, akademickiej monografii ani dla bardzo małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać. Ze względu na satyryczny styl i komiksową oprawę, może nie przypaść do gustu czytelnikom oczekującym wyłącznie poważnego, patetycznego tonu w opisie dziejów kraju. Nie jest to również typowy atlas historyczny z mapami, lecz opowieść nastawiona na narrację i relacje między postaciami. Wybierz inny tytuł, jeśli szukasz wyłącznie suchych danych statystycznych lub bibliografii naukowej.

Szczegóły
  • Tytuł: W czym Chrobry był dobry?
  • Autorzy: Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik
  • Wydawnictwo Agora dla dzieci
  • Seria Niezła historia
  • Oprawa: Miękka
  • Rok wydania: 2025
  • Ilość stron: 144
  • Format: 19.0 x 24.5 cm
  • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
  • Model: 9788383802053
  • Język: polski
  • ISBN: 9788383802053
  • EAN: 9788383802053
  • Wymiary: 19.5x25 cm
  • Dane producenta: Agora Książka i Muzyka sp. z o.o., ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, Polska, wydawnictwo@agora.pl, tel. 22 555 50 30
Recenzje książki W czym Chrobry był dobry? Niezła historia! (4)
  1. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Polecamydladzieci M. w dniu 2025-08-05
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    “W czym Chrobry był dobry?” to książka, która rozkręca ciekawość dzieciaków lepiej niż niejeden serial – a do tego uczy, bawi i zaskakuje.

    Jesteście ciekawi jak Chrobremu udało się przejąć władzę, na czym polegała chrystianizacja kraju, jak brzmią słowiańskie nazwy miesięcy, które z dawnych obyczajów przetrwały do dziś? Te i mnóstwo innych historycznych ciekawostek na temat Bolesława Chrobrego poznacie dzięki tej książce.

    Komiksowa forma, kolorowe ilustracje, do tego prosty i zrozumiały dla dzieci język (zero historycznego “bełkotu”), masa ciekawostek i przede wszystkim humor, który bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych sprawiają, że forma tej książki angażuje czytelnika już od pierwszych stron.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  2. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Joanna M. w dniu 2025-07-24
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Podobno kłamał jak najęty. Zwłaszcza w polityce. Bywał okrutny i to wcale nie od święta. Niemieckie matki straszyły nim swoje dzieci. Rzadko wybaczał. Miał kłopoty z małżeńską wiernością i prawdopodobnie obżerał się niemiłosiernie, bo nieprzyjaciele naśmiewali się z jego wielkiego brzucha.

    Kto? Bolesław Chrobry - władca Polski, który jako pierwszy ogarnął temat prawdziwej korony. Średniowieczny celebryta, który doskonale wiedział, jak trzymać w garści młode, nieopierzone jeszcze państwo. I, co tu dużo kryć, niejedno miał za uszami!

    Z kim darł koty, a komu grał na nosie? Jak decydował, które tereny przyłączyć, a które „tylko” spustoszyć i ograbić? Jakie dochodowe biznesy prowadził? Jak wyglądały jego epickie imprezki? I czyją śmierć wykorzystał do tego, by z kraju widmo, Polska wskoczyła nagle na europejską topkę?!

    Zapraszam Was w podróż do kraju, w którym Netflixa miał mało kto, a konkretnie nikt. Nie było zegarków, ani nawet niedziel. Zamiast blików, puszczało się w obieg denary. A wiedźmy, mimo surowych zakazów kościoła, pomagały Słowianom rozkochać w sobie wybrankę.

    Będzie super, obiecuję! Tylko pamiętajcie, by uważać na ówczesne rozrywki typu wyłupianie oczu, palenie na stosie, czy rozrywanie końmi. Tak, wiem! Brzmi może mało zachęcająco, ale nie puszczę Was tam samych. Dostaniecie przewodników i bodyguardów w jednym! Trio od zadań specjalnych w postaci Babki od histy, Boguś Janiszewski i Max Skorwider. Oni nie dadzą Wam zginąć. Więcej - sprawią, że poczujecie się tam, jak w domu (tyle, że drewnianym i bez WC), wytłumaczą, czym różni się Ruś od Rosji i czemu św. Wojciech miał dwie głowy! Poznają Was nie tylko z Bolesławem Chrobrym, ale i z jego synem i wnukiem. I zapewnią Wam tyle wybuchów śmiechu, że przywieziona na pamiątkę kolczuga, długo jeszcze będzie dzwonić Wam na brzuchu!

    Dzięki tej zadziornej, stworzonej z porywającym humorem książce, odkryjecie, że historię da się lubić! I, że można jej się nauczyć, bez żmudnego wkuwania dat. Gorąco ją Wam polecam! Jest genialna! Od 9 roku życia.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  3. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Ewelina G. w dniu 2025-06-21
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Jeśli tak to książka „W czym Chrobry był dobry?” zabierze Was w fascynującą podróż przez odległe dzieje naszego państwa.

    Z tej książki dowiemy się między innymi:

     Jak wyglądało życie Słowian w dawnych czasach,

     Skąd pochodzą nazwy miesięcy,

     Jakie były dawne obyczaje i które przetrwały do dzisiaj

     „Średniowieczne drabinki” O co w nich chodzi?

     Co robił Polak na czeskim tronie

     Czy chrobry był dobry i w czym

    Książka napisana jest po części komiksem a po części w normalnej formie. Wydarzenia historyczne jak i postacie opisane tutaj są sposób humorystyczny i dowcipny. Ale nie znaczy to, że coś tutaj opisane nie miały miejsca. Wręcz przeciwnie. Zarówno obyczaje jak i wiele wymienionych tu postaci żyło naprawdę.

    Książka jest bogato ilustrowana. Poprzez humorystyczny przekaz uczy. Sprawia to, że dzieciom na dłużej zostaje w głowie to co wydarzyło się przed wiekami. Polecamy!

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
  4. taniaksiazka.pl
    Recenzenckie Mistrzostwo Świata
    Ocena:
    5/5
    Opinia użytkownika sklepu
    Autor opinii z tym oznaczeniem jest zarejestrowanym użytkownikiem sklepu. Nie możemy potwierdzić, że produkt został kupiony w naszym sklepie.
    Dodana przez Gosia N. w dniu 2025-06-19
    Recenzja dotyczy produktu typu: książka
    3 z 6 osób uznało recenzję za przydatną

    Gdyby polska historia miała ustawić swój status na Facebooku, najprawdopodobniej wybrałaby „to skomplikowane”. A jeśli ta historia toczyła się w średniowieczu….no to tu już nawet status „to skomplikowane” nie pomoże. Źródeł pisanych tyle, co kot napłakał, a jak już napłakał to, no cóż, kronikarzami byli Niemcy…więc wiecie, rozumiecie.

    Zanim Chrobry został Chrobrym, czyli mężny, dzielny lub odważny mieszkał sobie w grodzie i to nie tylko grodzie ojca, ale również w niemieckim grodzie, gdzie pobierał nauki.

    Po śmierci ojca, znanego woja Mieszka I, wypędził braci i macochę, podbijał, grabił i zwierał sojusze, brał kolejne żony. Wiedział chłopak jak się bawić, a to wszystko zanim został pierwszym koronowanym władcą ziem, które nazywane były Polską. I choć królem długo nie był, złe nawyki i wiek sprawiły, że kilka miesięcy po koronacji pożegnał się z życiem, sprawiając, że historia zaczęła się na nowo.

    „W czym Chrobry był dobry?” to nie tylko napisana młodzieżowym językiem opowieść o tym co wiemy o Chrobrym, jego synu Mieszku II, a nawet zahaczamy o Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Śmiałego, ale opowieść o średniowieczu i życiu w tej ciekawej epoce historycznej.

    Autorzy Boguś Janiszewski, Agnieszka Jankowiak-Maik, czyli Babka od histy, wspomagani komiksowymi rysunkami Maxa Skorwidera opowiadają to co nam wiadomo o tych czasach, a gdy nam nie wiadomo… pokazują, że to historyczna czarna dziura. Dzięki nim poznajemy drabinki władzy świeckiej i kościelnej, a nawet boskiej. Dowiadujemy się, że święty Wojciech był ewolucyjnym wybrykiem, miał dwie głowy, które skończyły w miastach oddalonych od siebie o prawie 500km. A Szczerbiec wyszczerbił się o drzwi, których w czasach Chrobrego nawet nie było.

    Świetny pomysłem było wytłumaczenie nazw miesięcy, wiedzieliście, że tylko dwie nazwy „pożyczyliśmy”? oraz przedstawienie średniowiecznych miar. Biedni kupcy, łatwo nie mieli. A skoro przy kupcach jesteśmy to średniowieczny konsultant biznesowy, którego z przyjemnością zatrudniłaby każda firma konsultingowa, doradził, skąd wziąć kasę na utrzymanie całkiem sporego państwa. Przedstawienie „umundurowania” woja, w tak humorystyczny sposób, na pewno zapadnie w pamięć lepiej, niż to przedstawiane w podręcznikach do historii. Pomysł na pokazanie niektórych dawnych zwyczajów to moim zdaniem strzał w dziesiątkę, często zapominamy ile chrześcijaństwo „pożyczyło” od wyplenianych religii (ale to już inna historia).

    Na końcu książki znajduje się kalendarium i rymowanki, które szybko zapadają w pamięć i mogą być pomocne w zapamiętaniu średniowiecznego „who is who”.

    Pozwólcie, że zacytuję wierszyk o Dobrawie

    „Przyjechała z Pragi Czeszka,

    By chrystianizować Mieszka.

    Córka Bolka Okrutnego,

    Urodziła nam Chrobrego.”

    Prawda, że łatwo zapamiętać? I od razu wiadomo kim była Dobrawka.

    Jak już wspomniałam, całość napisana jest lekkim, młodzieżowym językiem, który przyprawiłby akademickich historyków co najmniej o palpitacje serca, ale moim zdaniem przemówi do młodszych czytelników. Choć z określeniem wieku grupy docelowej mam problem, z jednej strony, jest młodzieżowy język, ze wstawkami o Netflixie, Wi-fi i tego typu wynalazkach, a z drugiej pojawia się słownictwo, z którym młodsze pokolenie czytelników raczej rzadko się spotyka np. rozbisurmanić, to myślę, że czwarta klasa szkoły podstawowej, czyli wtedy, gdy zaczynają się zajęcia z historii, to odpowiednia grupa wiekowa.

    Całość czyta się przyjemnie. Bawiłam się świetnie przy tej książce, zwłaszcza że uwielbiam historię i ciekawostki historyczne.

    Serdecznie polecam.

    Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
    Napisz pierwszy komentarz
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

taniaksiazka.pl

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula