Bez nich trudno wyobrazić sobie jakikolwiek system ochrony zdrowia. "W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy" to opowieść o kobietach, które każdego dnia walczą o zdrowie bądź życie Polaków. Często w tej nierównej walce są postrzegane jako mniej ważne od lekarzy. A choć pacjenci potrafią czasem nieźle dać w kość, większość pielęgniarek traktuje swoją pracę jako coś więcej.
Trzyletnie studia licencjackie oraz zaliczone egzaminy zawodowe (teoretyczne oraz praktyczne) pozwalają uzyskać Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki czy Pielęgniarza. Dla wielu osób jednak nauka nigdy się nie kończy - magisterka, kursy, specjalizacje, a nierzadko również doktorat. Wszystko to składa się na naukową codzienność pielęgniarek. A uczyć się trzeba - tylko dzięki rzetelnej wiedzy można przez całe swoje życie z powodzeniem pomagać pacjentowi i to najlepiej, jak się tylko potrafi.
Książka to zapis długich godzin rozmów z pracownikami różnych przychodni i oddziałów z całej Polski. To dialogi na temat miłości do zawodu, licznych trudności, beznadziejności systemu oraz emocji, które nieustannie towarzyszą im w pracy.
O autorce
Weronika Nawara z zawodu jest pielęgniarką. Debiutancka książka przybliżająca historie koleżanek i kolegów po fachu pozwoliła pisarce zdobyć duże uznanie oraz popularność wśród polskich czytelników i fanów książek reportażowych dotyczących sytuacji w polskiej ochronie zdrowia.