Ty

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 8
Wysyłka w:
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
496
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
Książka, op. miękka
za 31,92 zł
Nasza cena: 27,99 zł 39,99 zł Taniej o: 30%

Ta książka sprawi, że będziesz zerkać przez ramię…

Do księgarni w East Village trafia piękna początkująca pisarka, która natychmiast staje się obiektem fascynacji pracującego tam mężczyzny. Całkowicie zauroczony nią Joe Goldberg zapamiętuje dane z jej karty kredytowej i wyszukuje ją w internecie. Profile kobiety w mediach społecznościowych są publicznie dostępne i stają się dla Joego źródłem wielu przydatnych informacji. Również stamtąd dowiaduje się, że tego wieczoru Beck planuje pojawić się w barze na Brooklynie. W ten sposób może się z nią ponownie spotkać, pozornie przypadkowo…

Mężczyzna powoli i wytrwale przejmuje kontrolę nad życiem Beck. Robi wszystko, by wpadła w jego ramiona. Staje się jej idealnym, wymarzonym chłopakiem, jednocześnie po cichu usuwając przeszkody, które stoją na drodze do ich szczęścia. Nawet jeśli oznacza to, że musi kogoś zamordować. Obsesyjny związek szybko nakręca spiralę śmiertelnych konsekwencji…

Na podstawie powieści powstał znakomity serial Netflix o tym samym tytule.


Opinie o książce

Hipnotyzujący i przerażający.

Stephen King

Zniewalająca.

"Entertaiment Weekly”

Mrożąca krew w żyłach.

"USA TODAY”

Przyprawi cię o dreszcze.

"People”

Czytaj całość

Recenzje (8)
 1. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-18
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka "Ty" została zaadaptowana jako serial, który można zobaczyć na Netflixie. Wiedziałam o tym sięgając po książkę i specjalnie nie obejrzałam ani nawet fragmentu odcinka. Chciałam mieć niespodziankę. A poza tym, książki zwykle smakują lepiej niż ich adaptacje ekranowe. Po przeczytaniu natomiast obejrzałam sam zwiastun i cieszę się, że moje wyobrażenia co do bohaterów nie wiele odbiegały od doboru obsady aktorskiej.

  Poznajemy młodego mężczyznę, Joego, który prowadzi księgarnię w Nowym Jorku. Pewnego pięknego dnia odwiedza go kobieta, która momentalnie przykuwa jego uwagę. Nic w tym nie byłoby dziwnego, w końcu uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi jakoś musi się zaczynać, ale Joe dowiaduje się o Beck wszystkiego co jest tylko możliwe. Innym faktem jest to, że ona wcale nie ukrywa się z tym co akurat robi w mediach społecznościowych i łatwo ją śledzić. Pierwszy alarm, który zaczyna rozbrzmiewać w głowie w trakcie czytania pojawia się, kiedy narrator (Joe) opowiada o wszystkim zwracając się bezpośrednio do Beck. Może nie brzmi to niezwykle ale sprawia, że ma się od początku wrażenie że opowiada to człowiek nie do końca zrównoważony psychicznie (tym bardziej, że cała książka jest stworzona w monologu "Joe do Beck"). Ta postać jest wykreowana tak doskonale, że potrafi okłamać nawet samego czytelnika. Lekko przerażające, prawda? W tej całej spirali można się łatwo pogubić. Przez to też książkę trzeba czytać bardzo, ale to bardzo dokładnie, żeby nie ominąć nawet najmniejszych szczegółów. Emocje przeżywane przez bohatera są bardzo skrajne, a jego uparte i niezłomne dążenie do celu powoduje, że nie (dosłownie nic) nie stanowi przeszkody do osiągniętego celu. Każdą przeszkodę przecież można usunąć, nawet bez mrugnięcia okiem.

  ***

  "Jedną z rzeczy, których nauczyłem się przez niespełna pięćdziesiąt lat na tym świecie, jest to, że jeśli nie zaczniesz od szalonej, szalonej miłości, takiej miłości, o której śpiewa Van Morrison, wtedy nie starczy ci energii na całe życie."

  ***

  Na okładce książki możemy znaleźć słowa polecające ją napisane przez Stephena Kinga. Można pokusić się o lekko ironiczny uśmiech dopiero po odkryciu w treści książki ilości Kinga jaką zaserwował nam Joe. Ale uważam, że mistrz horrorów nie poważył się o polecenie tej książki tylko dlatego, że występuje w jej treści. Powieść jest dokładnie taka jak określił: "Hipnotyzująca i przerażająca". Nie sposób się od niej oderwać, nawet pomimo strachu jaki może wzbudzić.

  Jak podsumowałam moje wrażenia po przeczytaniu tej książki to okazało się, że wśród nich dominuje jeden strach. W dzisiejszych czasach już nikt nie jest anonimowy. Przy choćby odrobinie starania każdy może się dowiedzieć gdzie pracujemy, mieszkamy, jaki mamy kolor oczu, jaki najbardziej lubimy kolor, co wisi nad łóżkiem w naszych pokojach czy co akurat zjedliśmy na obiad. Ale kiedy taka zainteresowana naszym życiem osoba postara się bardziej, odkryje nasz dokładny plan dnia co do minuty, wybada wszystkie słabości, znajdzie się w najbardziej odpowiednim miejscu i czasie jakoby miało być to "przeznaczenie", czy "zrządzenie losu", zaczyna nagle robić się mniej bezpiecznie. Przerażające jest to jak bardzo jesteśmy przejrzyści i jak łatwo ktoś może zmanipulować nasze życie. Trzeba się nieźle pilnować i mieć oczy szeroko otwarte bo nigdy nie wiadomo, kto może posiadać niebezpieczne obsesje. Warto przeczytać taką książkę. Jest moim śmiałym 10/10.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy wyobrażacie sobie, że nagle ktoś zaczyna kontrolować Wasze życie? Zaczyna Was prześladować, wręcz wyprzedzać Wasze myśli... Na dodatek robi to po to, by przekonać Was, że jest ideałem, ucieleśnieniem Waszych marzeń 😳 Wbrew pozorom taka sytuacja nie jest wcale nierealna w dobie internetu i social mediów, w których często nazbyt beztrosko pokazujemy własną prywatność 🤔

  Taką hipotetyczną sytuację opisuje serial Netflix oraz książka Caroline Kepnes „Ty” 😳 Opowieść o psychopatycznej obsesji młodego pracownika nowojorskiej księgarni Joego na punkcie pisarki Becky napisana jest w dość specyficzny sposób, jakbyśmy słyszeli wszystkie myśli Joego. Mamy tu całkowity wgląd w opętany chorą miłością umysł stalkera, posługującego się brutalnym językiem, seksualnymi podtekstami i wulgaryzmami. Niech Was jednak nie zwiedzie ten opis, bowiem Becky również nie należy do „aniołków” 😉

  Wszystkim, którzy planują obejrzeć serial „You” proponuję, by najpierw zapoznali się z książką Caroline Kepnes 👍 I zastanówcie się przy okazji, czy sami nie odkrywacie zbyt dużo własnej prywatności w sieci 🤔

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Podnosisz głowę i widzisz, że to ONA, twoja druga połowa, osoba na którą czekałaś/eś całe życie. Co robisz? A co robi Joe Goldberg, gdy ta jedyna przekracza próg jego księgarni?

  Internet okazuje się niewyczerpanym źródłem informacji. Tylko czy zainteresowanie Joego osobą Beck jest niewinne? Ależ nie, zrobi wszystko by ją zdobyć.

  Uważaj, bo zagłębiając się w fabułę książki, wchodzisz do świata stalkera, psychopaty i mordercy. Przez pierwsze 50 stron trudno było mi przyzwyczaić się do takiej formy narracji, będącej swoistym monologiem Joego skierowanym do Beck, ale później przepadałam zupełnie.

  Próbowałam postawić w roli Beck, spojrzeć na mężczyznę z jej perspektywy. Czy również odebrałabym go jako innego, atrakcyjnego? Czy mogłabym uwikłać się w tak chorym i niebezpiecznym związku?

  "Problemem każdej książki jest to że kiedyś się kończy." Ja z jednej strony chciałam by opowieść trwała, a jednocześnie byłam bardzo ciekawa jej zakończenia. Język powieści bezpośredni, momentami wulgarny może niektórych razić, również specyficzna narracja nie do każdego trafi.

  Teraz pozostaje mi obejrzeć serial żeby porównać jak wypada na tle książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-10
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W internecie chętnie dzielimy się swoimi zdjęciami, informacjami, gdzie i z kim przebywamy. Dostajemy serduszka, kciuki czy inne wyrazy zainteresowania naszymi postami. Jednak czy sieć jest tak absolutnie bezpieczna, jak nam się wydaje? Czy z naszych zdjęć, czy nawet krótkich notek nie można wyczytać więcej, niż chcielibyśmy? Czy na pewno nikt się nami nie interesuje?

  „Ty” to książka, która może przerażać, ale nie dlatego, że znajdziemy w niej mrożące krew w żyłach sceny. Przeraża tym jak łatwo manipulować drugim człowiekiem, jak łatwo wejść w skórę kogoś, kto teoretycznie może być dla nas tym jednym, jedynym idealnym, choć przecież wiemy, że ideały nie istnieją. Takim chłopakiem ze snów chce być Joe dla poznanej w księgarni Beck. Jego zainteresowanie dziewczyną przeradza się w obsesję. Czy Beck zauważy niebezpieczeństwo? A może to nie Joe stanowi dla niej zagrożenie?

  „Ty” nie jest powieścią, której akcja dynamicznie się rozwija, porównałabym ją raczej do pisania pamiętnika. Powoli wchodzimy w świat Joego chłopaka, który może nie poraża wyglądem, ale jest inteligentny, przebiegły i bardzo cierpliwy. Krok po kroku dopina swego, realizuje plan konsekwentnie i wciąga czytelnika w rodzaj gry. Autorka tak dobrze oddaje to, co siedzi w jego głowie, że choć zdajemy sobie sprawę, iż Joe jest psychopatą, to usprawiedliwiamy go i po ludzku lubimy. Beck też do końca ofiarą nie jest, dziewczyna to równie sprawna intrygantka, choć nie umywa się do Joe. On jest mistrzem kreowania swojej wizji świata i umieszczania w niej osób niczym pionki na planszy.

  Caroline Kepnes stworzyła bardzo ciekawy thriller psychologiczny, nie jestem fanką narracja pierwszoosobowej, ale tu ten zabieg rozumiem i faktycznie najlepiej oddaje cały klimat książki, bo nie chodzi o to, by czytać co Joe ma na myśli, ale by się nim stać. I na te 412 stron właśnie w niego się zmieniamy. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu 2019-05-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Ty" to thriller psychologiczny porywający czytelnika już od pierwszych stron. Ta książka zarazem intryguje, fascynuje i przeraża, przez co czyta się ją bardzo szybko.

  "Życie jest trudniejsze niż umieranie, Beck,..."

  Nasz główny bohater, Joe Goldberg jest pracownikiem w księgarni w Nowym Jorku, do której pewnego dnia wchodzi Guinevere Back - studentka i początkująca pisarka. Dziewczyna podejmuje niezobowiazującą z jej strony rozmowę z ksiegarzem, która jednak dla niego znaczy coś więcej. Joe z karty kredytowej Back spisuje jej dane i odnajduje ją w mediach społecznościowych. Stamtąd poznaje jej adres, zainteresowania, przyjaciół... Dziewczyna staje się dla niego obiektem fascynacji i pożądania. Każde jej spojrzenie, jej ubiór tłumaczy sobie na swój sposób: uważa że ona robi to by zwrócić jego uwagę. Śledzi ją i podgląda. Każde spotkanie czy rozmowa z pozoru wydają się przypadkowe, a tak naprawdę są dokładnie przez niego zaplanowane i przemyślane. Kradnie jej telefon by mieć dostęp do jej e-maili oraz rozmów. Nawet usuwa z jej środowiska osoby które uważa za zagrożenie dla ich związku. Back jest dla niego bez wad i traci dla niej głowę. Joe jest na każde jej zawołanie, ale czy Back jest taka jaką ON ją widzi? Czy ona odwzajemniam jego uczucie?

  "Jedyną rzeczą okrutniejszą od klatki tak małej, że ptak nie może wzbić się w powietrze, jest klatka tak wielka, że ptakowi wydaje się, że może latać. Tylko potwór mógłby zamknąć tu ptaka i mienić się miłośnikiem zwierząt."

  Książka zwraca naszą uwagę na media społecznościowe, wpływ jaki mają na nasze życie. W dzisiejszych czasach nie możemy być pewni tego kto czyta nasze posty i ogląda nasze zdjęcia w internecie. Dzięki mediom społecznościowym każdy ma do nas dostęp. A jeśli nasz telefon trafi w niepowołane ręce to ten ktoś jest nawt w stanie przejąć nasze życie. Ten motyw bardzo przypomina mi książkę "Tekst" Dmitry Glukhovsky.

  "Nie ma lepszego pobudzenia w teraźniejszości, jak zaproszenie do przyszłość."

  Pomysł na fabułę świetny, a wykonanie również bardzo dobre. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. To w zasadzie monolog Joego do Back. Przez całą książkę znajdujemy się w głowie psychopaty dzięki czemu możemy poznać jego tok myślenia, uczucia i pragnienia. Natomiast bohaterowie zostali doskonale wykreowani. Joe jest inteligętny, wrażliwy i kreatywny jednak mimo to jest stalkerem. Jego obsesja na punkcie Back stale się pogłębia. Na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajnym, niepozornym mężczyzną, a tak naprawdę to bezwzględny prześladowca. Jednak Joe to chyba jedyna negatywna postać, która chwilami wzbudza naszą sympatię i której nawet kibicujemy. Przez całą opowieść wzbudza w nas sprzeczne emocje. Back natomiast tak naprawdę nie okazuje się wcale taka dobra i grzeczna. Kłamie i manipuluje przez cały czas. Jest kapryśna i egocentryczna ale i piękna i seksowna z czego zdaje sobie sprawę. Ma również sama ze sobą pewne problemy psychiczne.

  "Ty" to thriller psychologiczny z którego możemy dowiedzieć się jak niewielka jest granica miedzy zauroczeniem a obsesją. Warto poświęcić tej pozycji chwilę czasu. Polecam!

  Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B. i grupie wydawniczej foksal

  Zapraszam również na serial nakręcony na podstawie tej książki na Netfix

  "Problem z książkami polega na tym, że kiedyś się kończą. Uwodzą cię. Rozkładają przed tobą nogi i wciągają cię do środka. Wchodzisz w nie głęboko, zostawiając wszystko, co miałeś, zrywasz wszelkie więzy łączące cię ze światem i podoba ci się w nich, i już nie potrzebujesz więzów, rzeczy, i wtedy książka się kończy. Treść ulatuje. Przewracasz stronę, a tam nic nie ma."

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula